| HasuX a întrebat:

Saptamana trecuta am facut sex cu iubita mea fara sa ne protejam. Mentionez ca era virgina si ieri trebuia sa ii vina ciclul dar nu s-a intamplat ci doar a avut o mica sangerare. Intrebarea e: daca nu i-a venit, poate fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect se poate formula numai in cazul in care se cunoaste in mod precis si sigur tipul/caracteristica ciclului menstrual al iubitei tale. In cazul unui ciclu menstrual de tipul NEREGULAT nu se poate oferi un raspuns si ca atare exista posibilitatea de a se forma o sarcina in conditia descrisa. In schimb, in cazul unui ciclu menstrual a carei caracteristica principal este REGULARITATEA incat menstruatiile se produc mereu la data reiesita din calcul sau cea previzionata chiar si daca se produc uneori decalaje in +/- 1-2 zile, In acel caz in ultimele 9-10 zile ale ciclului formarea sarcinii devine IMPOSIBILA fiindca acea perioada corespunde fazei de INFERTILITATE ABSOLUTA a oricarui ciclu menstrual indifferent de tipul sau. Insa se pot produce si anumite dereglari ale activitatii hormonale care deregleaza lungimea ciclului menstrual. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate fi insarcinata, desi era intr-o perioada de fertilitate redusa. Insa primul contact sexual are risc maxim ed sarcina si poate declansa chiar o ovulatie spontana.
Deocamdata insa practic nu are nici o zi de intarziere, deci nu e cazul sa va faceti inca probleme. Asteptati cumintei sa vedeti daca menstra nu apare zilele astea. daca ajungeti la 7 zile de intarziere, in a opta puteti incerca un teste de sarcina din prima urina de dimineata repetat dupa 3-4 zile daca e negativ si menstruatia nu apare.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu 1 saptamana inainte de menstra, nu poate ramane insarcinata, pentru ca nu mai era in perioada fertila.
Cat priveste intarzierea ciclului, ma indoiesc ca a intarziat, tinand cont ca februarie a fost o luna mai scurta cu 3 zile... eu va sfatuiesc sa mai asteptati 3 zile!

Nu am inteles totusi, de ce faceti sex fara protectie?
Chiar nu va pasa daca ramane insarcinata fata?
Cumaparati prezervative daca va arde de sex, ca nu musca, nu dor, nu mananca, nu strang de gat si nici nu costa o avere, dar protectia este totala!

| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca actul sexual de care vorbesti tu, a avut loc in preajma venirii menstruatiei. Intarzierea de care vorbesti este din cauza transformarilor hormonale care au loc in organismul ei in urma dezvirginarii.

| sofisis a răspuns:

Normal ca poate fi...

| HazelEyes77 a răspuns:

Teoretic prietena ta nu era in perioada fertila atunci cand ati intretinut raporturi sexuale deci sansele de sarcina sunt extrem de mici. Cel mai probabil menstruatia o sa apara cat de curand. Mai asteptati un pic intarzierea nu e mare.

| maliska777ma97 a răspuns:

Nu poate fi pur si simplu cand ai bagat-o ai spart-o si de aia a singerat si putin a intirzieat menstruatia, poate astepta 5 zile si ii vine si menstruatia.