| anonim_4396 a întrebat:

Sunt virgin si vreau sa stiu ce sa fac ca sa mi se fisureze ata penisului in timpul actului sexual, eu m-am gandit sa o fac fara prezervativ pana se rupe apoi pun prezervativul dar imi e frica ca ma termin in ea si o las insarcinata. Vreo idee? Inca ceva, ce marimi sunt pentru prezervative?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai nevoia asta sa iti rupi ata?
Majoritatea barbatilor au ata intacta si dupa o viata intreaga de sex.
Daca e sa se rupa, se rupe ea la momentul potrivit.
Nu vad de ce ai risca sa faci sex neprotejat pentru asa ceva

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta precisa si corecta, afla ca frenul adica ''ata'' unui penis SANATOS d.p.d.v medical, ramane INTREG/ INTACT pe intreaga perioada a vietii in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu ai dorit sa fii CORECT informat, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este : FREN penian, reprezinta de fapt o teava, adica un fel de tub/teaca subtire constituit dintr-un tesut dermatic catre leaga preputul (pielea mobila) de partea inferioara a glandului si astfel preputului sa se miste exact atat cat sa se acopere si decaloteze glandului (capului). Bineinteles ca uneori frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala si devine slabita si rigida. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor. Prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis INERT, lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Ar fi bine sa te rogi sa nu patesti su tu la fel incat penisul sa-ti devina ''MORT'' d.p.d.v. al sensibilitatii. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu fa prostia sa faci sex neprotejat.

| Necunoscut112 a răspuns:

Aţa NU trebuie să se rupă şi NU trebuie să faci dex neprotejat, decât atunci când îţi poţi asuma responsabilitatea apariţiei unei sarcini si dacă sunteţi sănătoşi.

| wpetterssone a răspuns:

Acea ață este posibil să nu se rupă niciodată. Acea ață se rupe foarte rar, chiar și după multe acte sexuale vaginale sau anale.