| Anonimmm17 a întrebat:

1 Poti ramane insarcinata in ultima zi de menstruatie? 2 Daca am facut dragoste cu prietenul meu de foarte multe ori si nu am ramas niciodata insarcinata,e posibil sa fie vreo problema la unul dintre noi? Nu am folosit nici prezervativ, nici pastile, nimic. Funda. :*

Răspuns Câştigător
| MedRex a răspuns:

1. Poti ramane gravida in orice zi a ciclului mentrual, mai greu pentru zilele 1-5 insa da.

2. Maximul pentru fereastra de fertilitate e de regula in a 12 zi la ciclurile normale de 28 de zile. Fereastea de fertilitate dureaza cam o saptamana.

3. Conteaza enorm de mult despre ce perioada vorbim. Sa ai contact zilnic 3 luni nu inseamna probleme de fertilitate, probleme ar fi dupa vreo 12-16 luni.

4. Nu cred ca vrei sa ramai gravida, insa conteaza factorii locali (pH-ul vaginal), generali (stres, fumat, samd) cat si structura si pozitia organelor sexuale. Daca uterul nu este in antero-versi-flexie sansele de a ramane gravida scad cu 20-30% (relativ). O trompa poate e imperforata ori prietenul poate are lichid seminal putin. Deci sunt si chestii de dinamica si de asa numita statica sexuala.
(Ps. Sunt medic)

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti ramane insarcinata cu incepere din a 2-a zi de menstruatie in cazul celui mai scurt ciclu menstrual cel de 21 de zile deoarece in acest caz ovulatia se produce in a 7-a zi a ciclului si ca atare perioada fertila se instaleaza din a 2-a zi a ciclului menstrual. Data de producere a ovulului creste cu cate o zi fiind in a 8-a zi la un ciclu de 22 de zile, in a 9-a zi la un ciclu de 23 de zile si tot asa. Inseamna ca ori ati avut un noroc chior si ati intretinut mereu sex doar in cele 22-24 zilele teoretic nefertile si niciodata in cele 3-5 zile fertile dintr-un ciclu menstrual, ori unul dintre voi sau chiar ambii s-ar putea sa aveti anumite probleme de fertilitate. Sanatate!

| neutrino a răspuns:

1.Mai greu, dar practica arata ca se poate.
2. Este posibil si ceea ce spui tu, dar poate fi vorba si de ghinion, sau sansa, depinde din ce punct de vedere privesti fenomenul.

| raluk27 a răspuns:

1. Nu.
2. Nu ati facut sex in zilele fertile, adica in perioada ovulatiei si de asta.

| Anonimmm17 explică:

Multumesc tuturor. happy