| Bka3 a întrebat:

Am 12 ani jumate si vreau sa va intreb ceva despre penisul meu. Uneori penisul meu cand nu e sculat e de aproximativ aproape 4 cm. Uneori cand e sculat si nu e sa spun asa e de aproximativ aproape 6 cm si cand e sculat foarte tare sa spun asa e de aproximativ 7 cm si umpic.Si mai am o intrebare tot despre penis.Are ceva daca nu prea ma masturbez? Adica nu prea m-am masturbat si cand am vrut sa o fac cand trag mai mult sa spun asa ma cam doare/ustura odata am tot facut cu incetul, incetul pana cand am reusit si nu ma mai ustura, dar dupa iar nu prea mai m-am masturbat si acuma cand vreau sa o fac iar ma ustura...Atunci fosese mai diferit sa spun asa. Sper sa imi dati raspunsuri destul de bune, dau si fundita.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La 12 ani te preocupă penisul? halal generatie de copii a ti ajuns, obsedatilor.

| Bka3 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mda...Cred ca sti cum fac toti cand aud ca ai un penis mic...

| Damrongsoontornchai a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Obsedati ca obsedati, da' stiu limba romana.

*se scrie "ati ajuns", domnule profesor

| Emilian65 a răspuns:

Foarte bine ca nu te masturbezi la varsta ta. In ce priveste dimensiunile de care vorbesti, la varsta ta sunt normale. Pana pe la 18 ani acestea vor depasi limitele normalului.

| z99fun a răspuns:

Penisul tau e normal. Asa ustura ca inca nu esti invatat. In timp te vei obisnui si usturimea va disparea. E cam devreme pentru masturbat, mai lasa-l vreo 2 ani pana la 14. Atunci nu va mai ustura deloc.

| Bka3 explică (pentru z99fun):

Ok, multumesc! Dar am auzit ca e bine si la varsta asta sa te masturbezi si mereu ii aud pe uni care au 10 ani si se masturbeaza.

| z99fun a răspuns:

Masturbarea nu e nici buna, nici rea. O faci daca simti nevoia. Cere corpul singur cand e nevoie, nu trebuie sa te fortezi tu. La 10 ani aia exagereaza, sunt copii, vorbesc fara sa stie. Nu te mai alarma ca vin toate de la sine. Iti recomand sa citesti pe net mai multe legate de subiectul asta. Cauta "sexul versus barza" pe google si gasesti un site plin cu informatii din astea. Nu e nicio rusine sa te informezi. Toate cele bune!

| Bka3 explică (pentru z99fun):

Ok, multumesc de ajutor!

| gaara2003 a răspuns:

1)marimea nu conteazawinking (plus ca pana la vreo 16-17 ani va mai creste mult)
2)eu cand m-am masturbat prima oara era la fel de deranjant cand trageam dar dupa un timp acea senzatie naspa va trece(evident masturbandu-te).iti recomand sa folosesti ceva de lubrifiere cand te masturbezi ca sa nu mai te usture asa tare si va fi o senzatie mai placuta(poti folosi crema, sampon si alte chestii de genul)
3)sper ca nu te-am plictisit si ti-am fost de ajutor big grin

| Bka3 explică (pentru gaara2003):

Stiu ca nu prea conteaza marimea dar cred ca sti cum fac uni baieti...Si da atunci cand am reusit cu masturbarea foarte bine sa spun asa ma dadusem cu niste crème si dastea.Si multumesc de ajutor!(Mai astept niste raspunzuri, ca sa nu zica lumea ca ma grabsesc cu funda si astea. Oricum imi place ce ai spus.

| gaara2003 a răspuns (pentru Bka3):

Cu placerewinking (nu-i baga in seama si evita concursurile de gen care o are mai mare, saptamana trecuta mi s-a intamplat dar i-am ignorat pe tipi big grin )

| viceprevice a răspuns:

1) Nu e nimic rau, e o marime normala, tu neintrand inca la pubertate(perioada schimbarilor neprevazute, calea spre adolescenta si maturitate) nici penisul nu a crescut inca. Vei vedea ca pe la 14 ani o sa-ti creasca corespunzator
2) Am vazut ce au scris ceilalti, si nu sunt de acord cu faptul ca nu ar trebui sa te masturbezi. La varsta de 12 ani esti foarte aproape de pubertate si e normal ca hormonii sa inceapa sa-ti faca feste. E discretia ta, te masturbezi cand simti de cuviinta. Masturbarea nu e un lucru rau, ba chiar e recomandat in unele cazuri. Insa nu exagera cu asta, nu o fa des, gen in fiecare zi, pentru ca va cauza dependenta. Fa-o atunci cand simti, cand corpul iti cere, nu o fa ca trebuie, ca nu.
Cu privire la durerea provocata atunci cand te masturbezi, este datorata structurii penisului, care tine acea pielita "lipita" de cap. Nu-ti fa probleme, foloseste ca lubrifiant o crema naturala, usoara. Vei vedea ca dupa cateva luni, obisnuindu-se se va decalota incet incet, dupa care vei putea sa o decalotezi tu COMPLET. Nu cred ca doare, cel putin la mine nu mai tin minte cum s-a intamplat. Cred ca tot asa incetul cu incetul s-a decalotat.
Sper ca ti-am fost de folos, nu faci nimic gresit, esti aproape de pubertate si e normal.