| Megapunchpp a întrebat:

Salut TPU, am 16 ani si acum cateva zile am facut sex neprotejat cu iubita mea, tin sa mentionez ca e virgina, exista riscul ca iubita mea sa ramana gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiecare fata/femeie dar la fel si baietii trebuie sa stie ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM sau din ORICE ori chiar si din NIMIC, fiindca este stabilit stiintific si medical ca sarcina poate sa ia nastere NUMAI daca sperma ejaculata ajunge in vagin in UNA sau in TOATE cele 5-6 zile care formeaza/apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
Este binecunoscut faptul ca ciclul menstrual este format din 2 perioade INFERTILE si o PERIOADA FERTILA, care se pot stabili numai daca este cunoscut precis STRUCTURA ciclului menstrual. Stabilirea structurii ciclului menstrual, adica a celor 2 perioade infertile si a celei fertile se poate face doar in cazul in care ciclul menstrual este de tipul REGULAT.
Structura fiecarui ciclu se prezinta dupa cum urmeaza :
-- CICLUL MENSTRUAL reprezinta o perioada de timp. Un ciclu menstrual complet reprezinta numarul total al zilelor cuprinse, situate intre 2 prima zi de pornire a 2 menstruatii consecutive.
-- Lungimea MENSTRUATIEI ca numar de zile, indiferent ca se produce pe durata a numai 2-3 zile sau sangerarea tine 7-8 zile, NU prezinta si nici NU are vreo importanta sau vreo relevanta din simplul motiv ca reprezinta doar o etapa nesemnificativa a ciclului menstrual.
In cazul in care ciclu menstrual care are lungimea mai mare de 23-24 de zile, atunci ciclul este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza :
1.) -- CICLUL MENSTRUAL incepe cu prima perioada a sangerari MENSTRUALE care poate avea lungimea intre 2-3 sau 7-8 zile,
2.) -- este urmata de a 2-a perioada care poate sa aiba un numar variabil de zile (depinde de lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual) cea care reprezinta si corespunde perioadei de INFERTILITATE RELATIVA. Aceasta perioada poate sa aiba orice numar de zile cuprins intre 0 si pana in 5-10 zile in majoritatea cazurilor, dar poate sa aiba si mai multe atunci cand ciclurile au lungimea mai mare de 35 de zile,
3.) -- urmatoarea parte a ciclului menstrual este reprezentata de PERIOADA FERTILA, cea care are o durata de 5-6-7 zile in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si abaterea lungimii fata de un anumit numar de zile nu este mai mare de +/- 1 sau 2 zile. Este singura perioada a ciclului in care se poate forma sacina.
4.) -- ciclul menstrual se termina cu a 4-a perioada care este ultima si reprezinta PERIOADA de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului, care are intotdeauna lungimea fixa de 14 zile. Acestea sunt zilele total infertile, cele in care este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina, chiar si daca sperma ajunge in vagin in fiecare zi din aceasta perioada.
Rezulta ca singura perioada in care se poate forma SARCINA este cea de 5-7 zile adica cea a PERIOADEI FERTILE cea pe care o poate stabili/calcula orice femeie care are ciclul REGULAT.
In toate zilele care apartin de primele 2 perioade adica cea A MENSTRUATIEI si a perioadei INFERTILITATII RELATIVE, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%, chiar si in cazurile in care sperma este ejaculata in vagin.
Iar in ultima perioada cea a INFERTILITATII ABSOLUTE formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA.
Trebuie mentionat faptul ca in toate perioadele mentionate si precizate atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma sarcina exista doar atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin in mod intentionat sau din greseala. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista si acest risc, cu conditia ca fata sa fii fost in perioada fertila.

| Violleta2022 a răspuns:

Uitasem sa-ti spun ca NU mai este virgina, odata ce ati avut sex vaginal (in plus, este posibil chiar sa fie gravida).

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai făcut sex, nu mai este virgină.
Gravidă poate fi dacă era în perioada fertilă și tu ai ejaculat în ea.

| Emilian65 a răspuns:

Da, daca ai ejaculat in ea si era in perioada fertila.

| DoctorulManhattan a răspuns:

1) Daca ai facut sex cu ea era virgina, nu mai e si 2) Da, exista o probabilitate ridicata ca ea sa ramana insarcinata, probabilitate care e influentata de diferiti factori pe care tu nu i-ai mentionat (in ce perioada a ciclului menstrual e, unde s-a produs ejacularea etc). Pe de-asupra mai exista riscul ca unul dintre voi sau amandoi sa va fi infectat cu o boala cu transmitere sexuala. V-as sfatui sa cumparati un test de sarcina si sa mergeti la analize de sange

| Eibogu a răspuns:

Desigur că sunt foarte multe șanse, cel mai bine sa facă un test de sarcina

| anaXana a răspuns:

Cel mai bine e sa faceti un test de sarcina, e posibil sa fie insarcinata