| AndyOficial a întrebat:

am 16 ani si ma masturbez de la varsta de la varsta de aproximativ 8 ani. Daca ma masturbez zilnic este vreun risc sau pot aparea probleme? Multumesc si sper sa ma puteti ajuta, sper sa nu fie raspunsuri in bataie de joc.

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Da exista mari riscuri, si vei avea impacte negative atat in ceea ce (te) priveste psihicul, cat si fizicul tau.
Cand ma refer la psihic, ma refer la faptul ca vei da poate mai devreme ( sau mai tarziu ) de anxietate, probleme emotionale, dar vei avea si probleme in ceea ce privesc relatiile sexuale intrucat nu vei mai fi capabil sa-ti satisfaci partenerea respectiva.
Tin sa mentionez ca gestul tau iti poate provoca pierderi de memorie si de concentrare.
Nu te lua dupa lumea care vorbeste in necunostinta de cauza zicand ca este ceva bun.NU. Cine afirma asa ceva, nu se impotriveste total torentului de prostie ce se abate asupra lor. Renunta la asemenea gesturi care-ti pot periclita atat sanatatea, cat si viata.

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa ai probleme de potenta cand iti vei incepe viata sexuala (ejaculare precoce imposibilitatea ejacularii, diminuarea libidoului, imposibilitatea mentinerii erectiei pentru penetrare, etc). Du-te la un psiholog, ai o problema serioasa

| Azµre a răspuns (pentru Brigaela):

Pe zi ce trece, devin mai proști...

| Azµre a răspuns:

Ție nu ți se pare că ai o problemă? Și anume una psihologică?
Ești dependent, ai o obsesie pentru a te masturba!
Vezi un psiholog.

| greyhound a răspuns:

Ba, las-o dracu! la 8 ani nici nu stiam la ce foloseste putulica

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Este o mare problema! cand vei intretine relatii sexuale cu o iubita vei suferi de ejaculare precoce! dezobisnuieste-te sa o mai faci atat de des!

| tr3ig a răspuns:

Frate la 8 ani ti se scula? adica la 8 ani era aparat de pishat atata tot, vorba lui greyhound nici nu stiam la ce dracu foloseste, credeam ca e doar ca sa te pisi.

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Nu se întâmplă nimic, stai liniştit! Atâta tot că ai să crăpi pe la 30-35 de ani, poate chiar mai repede. Cea mai frumoasă viaţă este aia în care stai toata ziua şi faci labă! Deci tu mai vreo 15-20 de ani de fericire, adică o gramadă de timp! Acum ai 16 ani? Cred că în cca 6 luni - 1 an, ai să ejaculezi cu sânge. Este primul semn că ai o tumoră canceroasă la ouţe sau la prostată. Dar nu te îngrijora se tratează prin chimioterapie şi operaţie.

Nu e nici o ruşine să fii malahist. Totul e să nu spui la nimeni pentru ca lumea iţi dă sfaturi proaste cum ar fi să te laşi, să te tratezi, etc. Dar nu-i băga în seamă, ei nu înţeleg ce lucru frumos este să faci labă singur, zi de zi, fară să ai o femeie lângă tine, copii, prieteni, un job, etc.

Şi eu am fost malahist până acum vreo 5 ani. Acum am 26 de ani şi nu mi se mai scoală deloc de atâta labă. Am rămas cu amintirile. În plus mi-au secat şi ouăle şi trupul din cauza consumului excesiv de minerale şi am şi un început de orbire. Am început sa o fac de la 10 ani.

Dacă ai să te uiţi la poza mea din avatar ai să mă vezi pe mine. Eu sint ăla! Îţi recomand să nu faci greşeala mea, eu am facut labă numai cu dreapta şi uite ce aiurea m-am dezvoltat. Daca vrei să ai un corp armonios atita cât mai ai de trăit, fă labă cu amândouă mâinile sau alternează-le.

Succes şi spor la labă! postat la 16 Martie 2013 8:43

| nikname a răspuns:

laughing)))

| M4SOnIC a răspuns:

O sa te stergi cu... la fund daca mai dai in cap asa mul. de la 8 ani zilnic wow si acum ai 16 du`te la un psiholog

| DontDifferent a răspuns:

Esti baiat nu?
Atunci nu e bine omule nu trebuia sa te masturbezi de la 8 ani eu am 11 ani si ma straduiesc sa n-o fac daca
Consecinte nu iti va mai creste penisul
Cand vei face sex sperma va intarzia.du-te pe la doctor fara rusine

| Micut123 a răspuns:

Nu există riscuri,atât timp cât nu o faci din nevoie! Masturbarea este ceva normal,sunt făcute și studii in domeniul ăsta. Până și animalele se masturbeaza (nu glumesc), este un comportament natural, dacă tu te masturbezi și X nu se masturbează, o să aveți aceași activitate sexuală, nu pot apăra probleme atât timp cât o faci din plăcere.

| Sn1ckers a răspuns:

WoW. Serios? De la 8ani? Consulta un psiholog serios...

| InsertNameHerepls a răspuns:

Da, cand o sa incepi viata sexuala o sa durezi mai putin, pentru ca atunci cand te masturbezi faci tot posibilul sa-ti vina mai repede (o strangi etc) si asta dauneaza, mai rareste-o!; D

| M4SOnIC a răspuns (pentru InsertNameHerepls):

Dupa 2 min o sa fie terminatwinking

| AndyOficial explică:

Nu am dat zilnic de la 8 ani, m-am referit ca de la 8 ani ma masturbez, iar de la un timp o fac in fiecare zi, cu ce ma poate afecta sau ce riscuri sunt? ( daca sunt )

| AndyOficial explică:

Dar aceasta problema se mai poate remedia? adica daca ma opresc din masturbat sau sa incerc sa o raresc treptat se mai poate face ceva ca sa nu am probleme cand imi incep viata sexuala?

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru AndyOficial):

Da Andy baiatule, se mai poate remedia. Dar chestia asta e ca fumatul! Dacă vrei sa te laşi, lasă-te brusc, nu o rări că de fapt nu ai să te laşi niciodată aşa. Nu mai pune mâna pe cuc decât atunci când te duci la WC. În rest, neam!

Şi ar mai trebui să faci câteva lucruri care te vor ajuta enorm. Primul, apucă-te de un sport, la care să faci antrenamente zilnic. Iţi va da mai mult curaj şi încredere că vei reuşi să te laşi. Al doilea, începe să frecventezi biserica. La tine nu e o dependenţă corporală cum s-ar crede, ci una psihică. Acolo trebuie să lucrezi, la suflet. Există Dumnezeu, să nu te îndoieşti nici o clipă de asta, şi El este singurul care te poate ajuta cu adevarat să scapi de aceasta boală sufletească gravă. Trebuie doar să-ţi îndrepţi faţa către El, să ai încredere infinită în puterea Lui şi să Îl rogi în fiecare zi să te ajute.

Dorinţa de a te masturba vine mai întâi în gând şi tu ştii asta! În acel moment gândeşte-te la Hristos, gândeşte-te că este acolo alături de tine, muşcă-ţi mâinile şi abţine-te să te masturbezi. Dumnezeu să te ajute să te vindeci, băiatule, şi să scapi de această patimă care te chinuie!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru AndyOficial):

Aş mai vrea să zic trei lucruri care te-ar putea ajuta. Spun sfintii bisericii că dacă dai voinţă iei putere. Asta înseamnă că dacă tu sădeşti în tine voinţă (de a te vindeca), concomitent va creşte şi puterea ta de a lupta şi a învinge această problemă. Cu cât voinţa ta este mai mare şi puterea ta este mai mare.

Doi, să nu faci sex cu vreo femeie! S-ar putea să auzi pe unii spunând că dacă vrei să scapi de masturbare trebuie sa faci sex. Nu e adevărat! Pe lîngă faptul ca vei continua să te masturbezi, s-ar putea să ai parte şi de nişte umilinţe dureroase pentru că nu vei putea să realizezi un act sexual normal cu acele femei. Ca să nu mai spunem şi de bolile grave la care te expui atunci când începi viaţa sexuală.

Şi trei, evită toate lucrurile vizuale care te-ar putea excita. Nu deschide site-uri cu conţinut obscen, ziare, reviste de adulţi, etc. Dacă frecventezi cluburile, nu te mai duce! Eu mai merg de vreo 2-3 ori pe an în cluburi şi ştiu ce se petrece pe acolo. Este o atmosferă erotică, care ţie nu-ţi face bine.

| Viziteu_Victor_1986 a răspuns:

Bai andy. stai linistit nu i problema,