| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si pot spune ca ma masturbez de la varsta de 12. Uneori ajungeam sa ma masturbez si de 2-4 ori pe zi. Vroiam sa va intreb daca pot aparea efecte negative. Si daca da ele ar fi putut apara deja sau vor aparea daca voi mai continua? Va rog ajutati-ma!

10 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Eu iti spun mai bine sa te lasi acum decat sa te dai cu capu de pereti mai tarziu, treaba ta dar o sa iti para rau daca nu te lasi.

| bogdan171995 a răspuns (pentru CristiB93):

Deci mai pot "indrepta cele stricate"?

| CristiB93 a răspuns (pentru bogdan171995):

Desigur ca poti,din cate ai spus se pare ca esti dependent,pentru-ca treaba asta provoaca dependenta,trebuie sa ai vointa si sa te lasi,crede-ma nu o sa fie usor dar nici imposibil,dar ca ajutor eu iti propun sa ti post cateva zile iar pe urma mergi sa te spovedesti pentru-ca masturbarea este pacat iar cu ajutorul unui preot iscusit o sa reusesti sa invingi acest pacat, iar daca nu o sa mergi sa te spovedesti nu o sa reusesti sa te lasi fiindca diavolul o sa te ispiteasca permanent oricata vointa ai pana la urma tot o sa cazi, asa ca eu iti recomand sa mergi sa te spovedesti si sa faci ce o sa iti spuna preotul.

| bogdan171995 a răspuns (pentru CristiB93):

Dar din punct de vedere al sanatatii? Daca ma voi avea voi putea avea probleme de sanatate pntru ca am facut-o atat timp?

| bogdan171995 a răspuns (pentru bogdan171995):

Daca ma voi opri, as mai putea avea probleme din pun de vedere al sanatatii?

| CristiB93 a răspuns (pentru bogdan171995):

Daca te opresti nu vei mai avea probleme,dar iti spun ca nu o sa poti sa te opresti pentru-ca tu esti dependent, o sa iti fie greu, daca vrei sa te lasi fa ce tiam spus in raspunsul anterior.

| bogdan171995 a răspuns (pentru CristiB93):

Iti multumesc. Sincer m-ai ajutat. Eram ingrijorat de faptul ca as putea avea probleme de sanatate dain cauza acestui lucru. Nu iti face griji, ma voi duce, deja au inceput sa se vada efectele. Nu o mai fac asa de des. Si gratie tie ma simt foarte linistit.

| CristiB93 a răspuns (pentru bogdan171995):

Ma bucur ca te-am putut ajuta happy

| Kheops a răspuns:

Da pot aparea totusi eu zic esti prea dependent 4 ani de masturbare de ce nu iti cauti o femeie o bagaboanto decat sa faci asa ceva sper sa iti treaca dependenta

| bogdan171995 a răspuns:

Dar aceste efecte ngative vor aparea in timp? Sau deja ar fi trebuit sa apara?