| MiculFaraon a întrebat:

sad Am 17 ani si sunt cu iubita mea de 2 ani si am devenit foarte posesiv si gelos sad, am ajuns sa ma enervez ca vorbeste si cu prietenele ei straight face. Ea este mai mare ca mine cu 2 ani a luat si carnetul de curand pur si simplu sunt gelos imi este frica sa nu se schimbe ceva chiar nu stiu... Nu am nici incredere in ea sunt cu moralul la pamant si totusi avem 2 ani impreuna, ne certam si din cauza asta ca ma supar eu din orice. Va rog Ajutati-ma. Dau funda din toata inima. sad

Răspuns Câştigător
| ForWhat a răspuns:

Buna. O relatie de 2 ani nu se sfarseste asa usor. Incearca sa comunici mai mult cu ea. Nu faci nimic din gelozie decat sa o indepartezi. Ok noua fetelor ne place cand iubitul nostru este gelos dau nu posesiv. Ofera-i libertate astfel se va intoarce mereu la tine crede-ma pe cuvant. E o problema grava daca nu ai incredere in ea. Cam totul se bazeaza pe incredere in relatie. Spre ex si eu sunt cu prietenul meu de 2 ani impreuna si avem incredere unul in celalalt si pana acum n-au fost probleme legate de gelozie. Mai ales ca suntem amandoi firi libere. Am inteles ca daca el imi ofera libertate eu trebuie sa am bun simt. Sper ca te-am ajutat si cu un exemplu concret. Felicitari pentru relatie.

| MiculFaraon explică (pentru ForWhat):

Multumesc enorm... aveam nevoie de raspunsul tau sad. Felicitari si tie si iubitului tau si sa va iubiti mult

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta asta, orice fata mai mare cu cu cativa ani ca tine e mult mai matura.Ele sunt deja femei, noi abia ne maturizam.Esti blocat in pragul acela psihologic pe care ea l-a sarit, iar tu inca te mai chinui sa-l sari.
O discutie cu ea nu o vad necesara.Te poate minti oricand si sa te faca sa crezi ca esti "barbatul" visurilor ei.
Nu va cunosc, asa ca singurul sfat este sa ai rabdare si calm! Lasa, daca e s-o dai in bara iti zic eu sigur ca nu mori, adaugi acolo la experiente esuate.Vei rade mai tarziu...acum da: "unde ai fost aseara!?!" "cine mortii ma-si era ala!?!" "te mai astept mult ca sa raspunzi la telefon!?!" "de ce ti-ai aruncat ursuletii la gunoi si in locul lor au aparut parfumuri pe care eu nu tin minte sa ti le fi cumparat!?!"

| TanteMarianne a răspuns:

De inceput. unu la laba iubita ta era prietena cu prietenele ei de mult timp, nu asa deodata s-a imprietenit cu ele cu siguranta sunt prietene de ceva timp. ce crezi ca-i lesbi din cauza asta ca sta cu niste prietene? la o adica petrecere mai mult timp cu tine, deci baiatu mami nu te mai ingrijora pentru asta. sa nu te miri daca te mai certi cu ea din cauza asta. tu ii dai ei impresia ca esti obsedat de ea si innebunit. fetelor nu le place asta. stai calm. incearca sa nu mai aduci subiectul asta in discutie, simplu.

| Scintilla a răspuns:

Singura persoana cu care poti rezolva aceasta problema este iubita ta,incearca sa te apropii mai mult de ea si sa ii spui exact ce ai pe suflet si de ce te comporti asa,gelozia este buna dar nu exagera deoarece risti sa iti pierzi partenera dintr-o prostie. Trebuie sa ai incredere in ea,poate are si ea o perioada mai haotica in care nu isi da seama de faptul ca pe tine te neglijeaza sau te raneste si ca isi petrece mai mult timp cu prietenele ei,discuta cu ea si spune-i ca te simti neglijat, ca iti da impresia ca ele sunt mai importante ca tine, comunicand iti garantez ca o sa va rezolvati problemele. Cat despre incredere, increderea conteaza foarte mult intr-o relatie/casnicie, daca nu exista incredere o sa o duce-ti foarte greu.

| MiculFaraon explică (pentru Scintilla):

Am uitat sa precizez ca majoritatea timpului si l petrece cu mine adica ne vedem zilnic sad

| Scintilla a răspuns (pentru MiculFaraon):

Eu am crezut ca te plangi de faptul ca iubita ta nu iti mai acorda tie atentie, ti-am spus trebuie sa te controlezi sa lasi gelozia la o parte si discuta cu ea orice te framanta!

| ForWhat a răspuns:

Multumesc frumos. Ai grija de ea. Cele mai frumoase relatii sunt cele din adolescenta. ma bucur sincer ca te-am ajutat.