| Fcd_Gheorghe_1998 a întrebat:

am ai eu câteva întrebări! Dau și funda celui care merita!

1. Este normal ca penisul meu sa aibă 13 cm la 13, aproape 14 ani?

2. Este normal ca sa mă masturbez de aproximativ 6 ori pe săptămână?

3. Este vreo problema dacă mă masturbez seara cam la ora 11?

Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Tovarasul a răspuns:

1. da, este normal.
2. este cam mult zic eu, las-o mai usor ca nu iti face un bine
3. nu conteaza ora zic eu, mai ales ca seara sunt activi hormonii mai mult

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. da, este nromal
2. Nu nu este normal sa te masturbezi atat de des la doar 13 ani. Sperma are nevoie de 10 zile sa se formeze si tu iti poti "deregla" sanatatea din obsesia asta, la o varsta atat de frageda.
3. este de prefeta sa te masturbezi 2-3 ori pe luna, la varsta asta, ora nefiind semnificativa.

| sierra1 a răspuns:

13 cm la 14 ani
14 cm la 15 ani
15 cm la 16 ani
16 cm la 17 ani
17 cm la 18 ani
18 cm la 19 ani
19 cm la 20 ani
20 cm la 21 ani
21 cm la 22 ani
22 cm la 23 ani
23 cm la 24 ani
24 cm la 25 ani
25 cm la 26 ani
26 cm la 27 ani
27 cm la 28 ani
28 cm la 29 ani
29 cm la 30 ani
30 cm la 31 ani
31 cm la 32 ani
32 cm la 33 ani
33 cm la 34 ani
------------------------------
chiar așa să fie?

2?
3?

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Elena9328 a răspuns:

Nu este normal sa te masturbezi in ***
Trăiește ți copilăria.

| Anonimul1233 a răspuns:

1. E normal.
2. Da, si de 7. O data pe zi nu strica. Doar nu sa fie exagerat.
3. Nu, eu cand sunt in dus fac asta, si cateodata fac si la 1, 2, cateodata si devreme laughing