| Floryn9 a întrebat:

Buna seara, am niste curiozitati si cu acestea vin cateva intrebari:
1. E bine sa te masturbezi, daca da, de cate ori si de ce?
2. Daca nu te masturbezi ti se poate intampla ceva rau, daca da ce?
3. Eu ma masturbez 1 pe saptamana e bine asa?
4. Se poate termina sperma vreodata?
5. Daca te masturbezi de prea multe ori cand vei fi mare mai poti face copii?
Va rog raspundeti numai daca stiti...va multumesc, celui mai bun raspuns ii voi da funda!

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

1. E bine si e ceva normal, in lipsa relatiilor sexuale te detensioneaza, orgasmul iti da o stare de bine si declanseaza eliberarea unor hormoni specifici in corp care te fac sa te simti bine. Nu se compara desigur cu orgasmul avut in urma actului sexual cu un partener sau partenera dar e util. De cate ori? De cate ori nu devine obsesiv. Unii se masturbeaza zilnic si n-au nimic, altii se masturbeaza zilnic si au tot felul de stari contradictorii iar creierul le spune ca nu e ok. Deci depinde de persoana.

2. Pai in general daca nu te masturbezi poti deveni chiar si irascibil, nervos, asta in conditiile in care nu faci nici sex cu cineva. In multe cazuri exista polutie nocturna, adica se elimina sperma asociata cu vise erotice mai mult sau mai putin vii (vivid dreams, in care ai aproape toate simturile)

3. Cred ca e cel mai bine, ai slabe sanse sa devina o obsesie. Fiecare o face cand simte nevoia desi as spune ca de mai multe ori pe zi e un exces

4. N-am auzit sa se termine vreodata. Insa cu inaintarea in varsta si datorita alimentatiei necorespunzatoare, ingrasarii, fumatului bauturii poate scadea calitatea spermei adica te poti trezi semi steril sau chiar steril. Spermatozoizii pot avea de la probleme de motilitate pana la a se diminua excesiv ca numar insa toate astea tin mai curand de alimentatie si vicii decat de masturbarea excesiva.

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Iti multumesc pentru raspuns!

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Si daca nu ma masturbez de loc se intampla vreo ceva?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Floryn9):

Pai s-ar putea sa devii cam irascibil si sa apara polutiile nocturne, adica eliminarea spermei in timpul somnului asociata cu visele erotice, se mai pot intampla erectii mai mult sau mai putin spontane in locuri publice sau nedorite, depinde foarte mult de libidoul tau.

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Deci e bine daca ma masturbez 1 pe saptamana?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Floryn9):

E cel mai bine fiindca nu exagerezi, ba chiar unora li se pare prea rar. Ti-am spus insa, atat timp cat n-o faci de mai multe ori pe zi in fiecare zi, e ok.

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Si e pacat?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Floryn9):

E pacat sa furi, sa minti, sa ucizi, sa tradezi, sa iti batjocoresti semenii.

Sunt absolut convins ca autosatisfacerea nu e nici pe departe un pacat.

Nici macar nu e imoral. Moralitatea se raporteaza la relatiile intre cel putin doi indivizi. Cand esti doar tu cu tine insuti ce e imoral?

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Aha, iti multumesc pentru tot ajutorul, esti un prieten bun!

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Si cum ai zis tu ca se elimina sperma noaptea, cum pot oprii acest lucru? Tie ti se intampla asta?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Floryn9):

Se numeste polutie nocturna, nu prea o poti opri insa nu se intampla des, poate mai des la pubertate dar nu li se intampla tuturor la fel. Si mie mi s-a intamplat de multe ori desigur. Asociat cu vise erotice, penisul intra chiar in erectie in acest timp si se elimina o cantitate mica de obicei. Exista din cate inteleg foarte rare cazuri in care se produce o ejaculare completa in somn.

Polutia nocturna si erectiile necontrolate noaptea inceteaza in mare masura dupa pubertate si o data cu inceperea vietii sexuale cu o partenera dar mai pot apare si dupa pubertate cu o frecventa mult mai scazuta. Solutia ar fi masturbarea relativ regulata.

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Iti multumesc din suflet pentru lamuriri!

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. de cate ori simti nevoia
2. sa te doara mana
3. chiar nu ne intereseaza de cate ori o freci tu
4. invata un pic de biologie
5. invata un pic de biologie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mă, cândva, în viaţa ta, sperma se va termina, l-a fel cum ţi s-au terminat şi nişte neuroni înainte de a scrie toate astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Masturbrea excesiva duce la slabirea sistemului imunitar, la slabirea vederii, a memoriei si multe alte elemente negative. Parerea mea este sa te opresti atata timp cat ai cu cine sa-ti satisfaci placerile sexuale. Inca esti la o varsta frageda cand organismul se formeaza si bine ar fi sa se formeze corect si sanatos. Din punct de vedere religios as putea spune ca devine o patima de care nu te mai poti dezlipi, un viciu. Ca si drogurile, fumatul, bautura. Emai sanatos sa intreti relatii sexuale normale decat sa te masturbezi. Din punct de vedere psihic, masturbarea duce la anxietate, singuratate, nesiguranta si neincredere in tine, izolare fata de prieteni. Iata doar cateva motive pentru care e bine sa lupti si sa te lasi de obiceiul asta rusinos.
Te pup!

| Floryn9 explică (pentru anonim_4396):

Aha, iti multumesc pentru raspuns!

| PentruCaAutomobile a răspuns:

1) Daca esti disperat, stai toata ziua in casa fara prieteni/prietene, viata ta nu are nici un sens, crezi ca nu ai nici un motiv sa traiesti pentru ca crezi ca o sa fii singur/a toata viata si mama ta iti plateste internetu atunci da, de minim 73, 5 ori pe ziwinking

2)Da, poti sa evoluezi psihic, si chiar sa ai o/un iubit/a.

3)"e bine asa"? WTF cum adica "e bine asa"? Laba e un ritual care trebuie facut inainte sa mori si care il vei transmite copiilor tai sau ce?

4)Einstein a spus odata: "Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, si nu sunt sigur de primul." Vezi? n-a zis nimic de sperma. laughing))))))))

5)In primul rand nu "vei fi mare", iti va ramane mintea de c8il de 10 ani.