| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu neprotejat un minut, apoi a pus prezervativul si a continuat. Problema e ca mi-a intarziat ciclul menstrual cu 3-4 zile (fata de cum mi-a venit data trecuta, nu am ciclu regulat). Credeti ca as fi putut ramane insarcinata? Mentionez ca sunt si racita si ma gandeam ca si acesta poate fi un factor care sa determine intarzierea.
(Am 20 de ani)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este NEREGULAT precum sustii in acest ultim raspuns, inseamna ca NU se poate stabili momentul ovulatiei si nici zilele perioadei fertile. In concluzie intr-o astfel de situatie NU se poate determina data la care ar urma sa inceapa urmatoarea menstruatie, deci afirmatia ca pornirea menstruatiei ar fi trebuit sa se produca in urma cu 4-5 zile este eronata si complet nefondata. Lungimea mai mare a actualului ciclu menstrual se datoreaza cel mai probabil producerii unor dereglari hormonale specifice, care se produc frecvent in cazul ciclului neregulat. Probabilitatea formarii unei sarcini este foarte mica din 2 motive si anume : atat datorata faptului ca sexul a fost intretinut intr-un moment in care atat posibilitatea de a exista un ovul viabil a fost destul/foarte mica, cat si datorita faptului ca partenerul de sex are experienta sexuala necesara incat sa reuseasca sa-si retina perfect ejacularea. In astfel de situatii pentru linistea sufleteasca, este indicat sa fie efectuat un test de sarcina, mai ales ca rezultatul acestuia va fi in mod sigur valid/valabil si corect, fiindca cel mai probabil de la data intretinerii sexului in cauza, au trecut deja mai multe zile decat cele 21 (de zile) necesare la testul de sarcina pe baza urinei. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fara sa prezinti datele/informatiile strict necesare pentru a se putea face o analiza catusi de cat certa, exacta, corecta privind posibilitatea sau probabilitatea de a se putea forma o sarcina, se pot formula doar simple presupuneri sau emite pareri subiective fara nicio valoare efectiva. O sarcina se poate forma NUMAI daca sperma ajunge IN VAGIN intruna sau toate cele 4-5 zile ale asa numitei PERIOADE FERTILE situate inaintea zilei de ovulatie. In consecinta pentru a seputea formula si sa ti se poata oferi un raspuns OBIECTIV, trebuie sa precizezi urmatoarele : 1. ) in ce data a inceput ultima menstruatie, 2.) in ce data ar urma sa inceapa viitoarea menstruatie, 3. ) care este caracteristica ciclului tau menstrual REGULAT sau NEREGULAT, 4.) in ce data a fost intretinut respectivul act sexual. 5. ) prietenul tau are expeienta sexuala? este capabil sa-si retina ejacularea intotdeauna? Doar cunoscand aceste date se poate efectua o analiza cocerta si oferi un raspuns catusi de cat corect si obiectiv. Multa sanatate!

| BubbleBunny a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pe 28 aug a inceput ultima.
Ciclul e neregulat. Actul a fost intretinut la cateva zile dupa incheierea ultimei menstruatii. Si da, are experienta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru BubbleBunny):

Daca ciclul tau menstrual este NEREGULAT precum sustii in acest ultim raspuns, inseamna ca NU se poate stabili momentul ovulatiei si nici zilele perioadei fertile. In concluzie intr-o astfel de situatie NU se poate determina data la care ar urma sa inceapa urmatoarea menstruatie, deci afirmatia ca pornirea menstruatiei ar fi trebuit sa se produca in urma cu 4-5 zile este eronata si complet nefondata. Lungimea mai mare a actualului ciclu menstrual se datoreaza cel mai probabil producerii unor dereglari hormonale specifice, care se produc frecvent in cazul ciclului neregulat. Probabilitatea formarii unei sarcini este foarte mica din 2 motive si anume : atat datorata faptului ca sexul a fost intretinut intr-un moment in care atat posibilitatea de a exista un ovul viabil a fost destul/foarte mica, cat si datorita faptului ca partenerul de sex are experienta sexuala necesara incat sa reuseasca sa-si retina perfect ejacularea. In astfel de situatii pentru linistea sufleteasca, este indicat sa fie efectuat un test de sarcina, mai ales ca rezultatul acestuia va fi in mod sigur valid/valabil si corect, fiindca cel mai probabil de la data intretinerii sexului in cauza, au trecut deja mai multe zile decat cele 21 (de zile) necesare la testul de sarcina pe baza urinei. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| sofisis a răspuns:

E greu sa dam raspunsuri la asta...nu stiu daca pretenul avea urme de sperma pe penis sau nu la mom respectiv. In mod normal nu se intampla nimic. Decat in cazuri exceptionale

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă îl ai în general neregulat, cum ai ajuns tu la concluzia că ţi-a întârziat 3-4 zile?

| BubbleBunny a răspuns (pentru Necunoscut112):

De obicei imi întârzia cam cu 2 zile maxim dupa data la care mi-a venit luna trecută. De ex daca in iulie mi-a venit pe 25, in aug putea sa vina pr 25 26 27 sau chiar 23 24

| kandaraki a răspuns:

Nu esti, e din cauza racelii! iti va curge in curand!

| sweetangels a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul dupa, nu

Răspuns utilizator avertizat