| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Imi place de o fata ( cu un an mai mare ca mine) pe care o cunosc de mult timp. In fiecare weekend, eu, ea, prietenul meu si inca cateva fete iesim prin oras. Dar, acum vine problema. Si ea, dar si eu, suntem emotivi sau sensibili ( nu stiu cum sa va zic ). In fiecare an, la scoala noastra se tine ca un fel de Elevii au Talent. Eu am participat atunci cu chitara, si, prin surprinderea mea, ea a venit la mine, razand, si am vorbit un pic ( Fara sa zic nimic, mi-a luat citara si s-a uitat la mine in ochi, razand. O fi vrut sa fuga cu chitara big grin ). Si din acel moment, colegii mei de clasa se baga cumva intre mine si ea. Acum recent, au vrut sa faca un cont de facebook cu numele meu si sa vorbeasca cu prietena mea (sa ii spuna daca ii place de mine si alte chestii). Si din cauza lor, nu am mai vorbit chiar asa. De multe ori, cand vad ca trece prin fata clasei noastre, nu stiu cum sa fac sa inchid usa sa nu o vada colegii mei. Si asta este problema: pana acum nu i-am zis ca o plac deoarece imi era teama de ce faceau colegii mei.

Ajutati-ma va rog! Ce credeti ca se gandeste ea cand ii vede pe colegii mei ce fac? Cum credeti ca as putea sa vorbesc iar cu ea? Ce credeti ca pot sa fac in privinta colegilor mei? Va rog, ajutati-ma.

[Nu vreau raspunsuri gen "Lasa fetele si du-te la scoala". Va rog, ma cunosc cu ea de vreo 5 ani]

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Fa-ti curaj si arata-i ca o iubesti cu adevarat.

| Luissa123 a răspuns:

Data viitoare cand prietenii tai mai au ''momente'' din astea. uita-te la ea cu o expresie interesanta pe fata si spune-i ''ignora-i'' sau ceva, ca sa te bagi in vorba..razi,glumeste..si dupa...treaba voastra, ce trebuie sa stie prietenii?

Sa nu dai vina in mine in caz de ceva, dar eu cred ca este o posibilitate destul de mare ca si fata sa te placa. Oricum sunteti prieteni deja, nu? Vorbesteeee cu ea!