| AnonAnoAnon a întrebat:

am o problema acum cateva luni am facut-o cu prietena mea si s-a rupt prezervativul, iar ei luna trecută i-a intarziat adica nu i-a mai venit pe 28 ci pe 5, iar luna asta i-a venit pe 25 cu 10 zile mai devreme fata de luna trecuta. Este posibil ca ea sa aiva o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat tu cat si prietena ta ar trebui sa stiti in ce mod si prin ce mecanism se poate crea/forma o sarcina. In cazul in care dupa respectivul "accident" au urmat 2 menstruatii probabilitarea de a exista o sarcina teoretic se poate exclude. In alta ordine de idei pentru a se forma o sarcina este nevoie ca obligatoriu sa existe un ovul viabil care sa fie fecundat iar pe urma acesta sa se "inradacineze" prin procesul de nidatie, astfel realizandu-se implantarea in endometru (captuseala uterului). Daca nu se produce nidatia, atunci se va elimina intotdeauna in mod obligatoriu endometrul din organism prin menstruatie. Din acest motiv se considera ca INTOTDEAUNA O MENSTRUATIE care se desfasoara conform celor anterioare (ca timp, cantitate, culoare, flux de eliminare etc.) reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina. Se poate afirma ca in conditiile descrise in intrebarea ta raspunsul este unul singur; NU POATE FI INSARCINATA deci nu trebuie sa aveti nici un motiv de ingrijorare. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Mitărci_Deceneu_1999 a răspuns:

Dap. eu zic sa te duci repede sa faceti avort asa am patit si eu si acum trebuie sa sterg la cur un copil de 2 ani ai grija data viitoare pune 2 balonasewinking