| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu orientarea sexuala, am 14 ani si inainte ma gandeam cum ar fi sa fac sex cu fete si ma gandeam doar la asta,si ma simteam excitat doar de fete,dar m-am gandit o data cum ar fi cu un baiat,si de atunci ma gandesc cum ar fi sa fac cu baieti si nu ma mai pot gandii la fete doar la baieti, este un mod de a scapa? Sper ca nu sunt gay, nu imi place ideea si vreau sa scap pe tot posibilul(m-am mai uitat din curiozitate la filme porno cu baieti) Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

în 23 Ianuarie | BenzAmigo a răspuns : unui alt tanar adolescent care se confrunta cu aceleasi probleme ca si cele ale tale.
,, Bai omule ti-am urmarit profilul, (Cumvreu) nu mai face atata drama pentru ca esti gay, ok am inteles, esti gay, care e problema? Si ca sa iti raspund la intrebare, asa te nasti, si eu sunt gay si n-am ales sa fiu asa, accepta ideea asta ca iti faci rau singur si ce rost are?
Raspunsul meu la intrebarea ta : este posibil sa fii de fapt bisexual insa cu o evidenta inclinatie mai accentuate spre homosexualitate. Cei ca tine si multi altii asa se nasc, adica gay. Orientarea sexuala a fiecarui individ este rezultatul aranjarii si cuplarii intr-o anumitita matrice a perechilor de cromozomi existenti in genele fiecaruia dintre noi. Orientarea sexuala nu se mosteneste si nici nu se insuseste dupa nastere ci ea se datoreaza faptului ca anumiti cromozomi s-au combinat intr-un mod diferit si astfel genele rezultate sunt intr-o anumita masura diferite. Aceste modificari influenteaza orientarea sexuala care poate fi dupa unii de 3 iar dupa altii de 5 feluri, sau dupa cele mai noi cercetari ar fi de fapt 9 tipuri de orientari sexuale. Insa majoritatea cercetatorilor acestui fenomen considera ca fiind : Orientarea heterosexuala: atractia sexuala fata de persoanele de sex opus; Orientarea bisexuala: atractia sexuala fata de persoane de ambele sexe; si Orientarea homosexual : atractia sexuala doar fata de persoanele de acelasi sex. Pentru toti cei care au raspuns ca niste agarici ageamii, lipsiti de cele mai elementare informatii, deci fara a avea cunostintele necesare ii invit sa citeasca materiale scrise de oameni de stiinta si de medici din acest domeniu prea putin cunoscut al GENETICII si nu cele vehiculate de prosti si imbecili lipsiti de educatie si cultura. http://www.sfatulmedicului.ro/......suri_6145; http://www.i-medic.ro/......olescentei