| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am o problema daca ii pot zice asa. Nu pot sa imi pun prezervativul pe penis. La modul il pun foarte greu si dureros pentru ca este prea mic in circumferinta. Exista ceva variante de durex cu prezervative cu circumferinta mai mare?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Marimea potrivita (corecta) a prezervativului se alege in functie de GROSIMEA penisului.Toate prezervativele indiferent de marca sau producatorul lor, au lungimea standardizata si aceasta este de : 18 cm, 19, 5 cm si 20, 5 cm, adica altfel spus sunt mai lungi fata de lungimea unui penis considerat ''normal'' ca lungime. Astfel de regula acopera intreaga lungime a penisul pe care urmeaza sa fie montate.
Pentru a cumpara prezervativul care are marimea potrivita pe grosimea penisului tau, consulta tabelul in care sunt prezentate marimea prezervativului notata atat prin numere cat si prin litere (majuscule). Notatiile respective indica/reprezinta marimea corespunzatoare fiecarei circumferinte masurate a penisului :
Circumferintă penis in cm/Notare prin litere/ Diametru nominal al largimii (in mm)
7 – 10 cm ---------XS -------- 47 mm
10 -11 cm ----------S ---------49 mm
11 – 11, 5 cm -----M ---------52 mm
11, 5 – 12 cm -----L ----------57 mm
12 -13 cm ----------XL-------- 60 mm
13-14 cm ----------XXL------- 64 mm
14-15 cm ---------XXXL ------69 mm
De exemplu, in cazul in care circumferinta penisului este de 12- 13 cm, atunci marimea potrivita a prezervativului, este cea care pe ambalaj are notata marimea prin numarul 60 (sau 57), iar in cazul notarii prin litere ar fi cel notat cu literele ''XL''.
In cazul tau cel mai probabil este necesar sa gasesti un prezervativ de marimea XXL/64 mm sau XXXL/69 mm.
Multa sanatate!
http://idealpenis.blogspot.com/......um-sa.html
https://www.thepoc.ro/......rvativele/
Multa sanatate!

| darius1709 a răspuns:

Da, este. Eu folosesc marimea XXXXXXXXL si functioneaza perfect!