| CristyALex a întrebat:

Am o problema destul de des intalnita si foarte dificila.
M-am indragostit de o fata, o iubesc foarte mult, dar nu am curajul sa ii marturisesc, vorbesc cu ea pe facebook, dar cand ma intalnesc cu ea pe strada, pur si simplu ma blochez, inima incepe sa bata, imi tremura picioarele, etc.
Toti prieteni ma sfatuiesc sa ii spun, poate am sanse, dar nu stiu de ce sunt foarte pesimist, si am impresia ca nu are rost...
PS: Fata respectiva sta chiar visavis de blocul meu, deci o vad in fiecare zi, si de fiecare data cand o vad simt un gol imens in piept...
Si apropo...nu am mai avut prietena pana acum, si poate de aceea nu am curajul sa ii spun.
Va rog ajutati-ma cu un sfat, sau daca stiti din propia experienta...m-am indragostit nebuneste de ea... sad
P.S 2: Am 17 ani.

28 răspunsuri:
| iubesc a răspuns:

Fii si tu mai optimist si spune-i ce simti atata timp cat esti aproape de ea.

| RAY a răspuns:

Eu daca as fi fata nu te-as crede ca ma iubesti as spune ca faci misto de mine in primul rand vb cu ea pe unde poti, invit-o in oras sa va cunoasteti mai bine, nu o lua cu iubirea asa repede ca nu merge, o placi esti la puberteate, nu stiu daca e iubire sau placere

| CristyALex explică (pentru RAY):

Exact asa am gandit si eu, m-am pus in locul ei...si sincer sa fiu e foarte greu sa o faci sa creada asa ceva...

| RAY a răspuns (pentru CristyALex):

Asa am patit si eu cu o fata,imi era frica ca nu ma va place plus ca nu vream sa ma implic in viata ei,nu vream sa distrug relatile bune familiare,si intr-o zi am aflat ca se va casatori,apoi a venit nunta s-a casatorit,cand o vedeam parca vedeam soarele care imi datea viata apa care imi taia setea vara, caldura iarna, acuma are si copil, daca lasi sa treaca timpul el va trece, invata din greseala mea du-te la ea si vb cu ea

| h3r a răspuns:

Cristian, tu ești?

| Cristiann25 a răspuns (pentru h3r):

Nu,eu iti spun direct ca te iubesc!

| h3r a răspuns (pentru Cristiann25):

sad Ce frumos! Inel ai?

| h3r a răspuns (pentru Cristiann25):

Awww!
O să ne „suspende" împreună.
Ce frumos!

| greyhound a răspuns (pentru h3r):

Get a room you two

| Cristiann25 a răspuns (pentru h3r):

Smoke!

| h3r a răspuns (pentru Cristiann25):

Haha, așa dormi tu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru h3r):

Deci asa, ma lasi pentru primul venit crying crying sa-ti fie rusine... urito! las' ce te spun eu mamei, vezi tu

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Aseară m-ai supărat când la alta te-ai uitat crying

| anonim_4396 a răspuns (pentru h3r):

Sa-mi moara doi vecini daca m-am uitat la alta! si ca sa te impac ia d'aici kiss kiss

| anonim_4396 a răspuns (pentru h3r):

blushing blushing blushing

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am iertat.

| Cristiann25 a răspuns:

Te inteleg perfect.Si eu o plac pe Diabla si nu am curajul sa-i spun...ma poti ajuta in vreun fel? Vorbesc foarte serios, fara misto!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uoooff cand va aud ma disperati.treci la atac.ce, tie frica de un refuz? e ataaaat de simplu.in viata sunt altele mai rele.este si ea om nai de ce sa faci stop cardiac in fata ei.si sunt sigura ca o sa aprecieze faptul ca o placi. daca zice nu ii ceri permisiunea sa petreceti uneori timp impreuna ca poate astfel va vedea in tine ce trebuie.

| sayWhaaat a răspuns:

Of doamne, daca te uiti prin intrebarile mele, acum vreo cateva luni, puneam si eu o intrebare similara.
Fii atent, eu am trecut prin acelasi rahat si iti spun ca faza cu "destainuirea iubirii" nu merge, si nu datorita faptului ca nu crede ca tu chiar o iubesti, ci pur si simplu nu te-a cunoscut indeajuns, nu-ti stie calitatile, nu stie ce are de pierdut in eventualitatea unui refuz, practic daca pur si simplu o intrebi : " vrei sa fim impreuna? ", sau, mai gay, cum am procedat eu straight face " ai vrea sa fim mai mult decat prieteni?" ii usurezi astfel munca de a te refuza politicos.
Varianta corecta este sa ajungeti sa va cunoasteti cat de cat, atentie, nu prea tare, ca dai in extrema cealalta, friendzone-ul. Trebuie neaparat sa vorbesti cu ea si fata in fata macar putin, legat de orice, si nu trebuie sa fiti doar voi 2, poate sa fie si gasca sau ma rog.
Iar dupa asta urmeaza "clasicul suc ", o scoti la un suc, cafea, capucino, in oras, si crede-ma ca sunt sanse enorme sa nici nu mai trebuiasca sa-i spui sa fiti impreuna, daca totul decurge bine.
Ti se poate parea nasol sa iesi tu singur in oras cu ea, de asta e foarte important sa vorbesti cu ea face-to-face inainte, sa te mai obisnuiesti.
Daca nu te consideri in stare, e nasol, trebuie sa incerci!
Gata, de ajuns cu teoria, ce mai astepti?
Bafta multa!

| SparkleO a răspuns:

Salut.

prietene, esti norocos. ai primit niste super raspunsuri. acum hai sa le sintetizam pe cele bune.

APROPO, VAND INELE DE CUNUNIE!

Ce ai putea face?
du-te nnoaptea si pune-i un biletel in cutia postala, e ceva... dar ce sa scrii in el e problema. "salut. sunt eu, cel al carei zi incepe si se termina cu tine. nu ma intelege gresit, imi place cum radiezi in lumea asta trista."

apoi, la cateva nopti, lasa-i o floare ieftina la usa, cu alt biletel. "o floare pentru soare " si ceva de genu` "inima mea fara tine"

apoi lasa-i un trandafir rosu (clar) cu alt biletel "un strain cauta lumina soarelui" si "inima mea cand esti langa mine".

apoi intreaba-o asa, ca de la amic la amic, vrea sa iesiti undeva. daca iese e super bine. ii dai inca o floare, ceva mai super... si un biletel. "strainul a gasit soarele. soarele il accepta pe strain?"

daca te refuza faci la fel, dar ii pui trandafirul la usa.

incearca sa cumperi ceva vaza, borcan, sticla de suc in care sa pui florile...

| yloveyou1 a răspuns:

Frate, esti baiat, ai face bine sa te porti ca unul si sa iti faci curaj s-o intrebi, sau macar sa ii spui ca o placi, nu e rusinos sa-ti placa de cineva, e omenesc. Daca e sa te refuze e pierderea ei, dar ar fi bine sa faci ceva inainte s-o pierzi.

| maria_7379 a răspuns:

Eu zic sa iti prinzi curaj si sa ii spui ca o iubesti. Grabeste-te cu curajul sa nu cumva sa ti-o fure cineva. Stiu cum e sa ii spui persoanei iubite prea tarziu

| nonameXD121314 a răspuns:

Pff... du-te la ea si cheamo afara(ai 17 ani ...no scoate in parc)
si vorbeste cu ea despre viata ei ...ca sa se simta importanta

| curdupel a răspuns:

Daca nu ai uraj sa-i spui, fa un gest prin care ea sa isi deie seama. cum ar fi: 1 : pune-i un biletel, in cutia postala 2 : oferei o floare 3 : spune-i exact ce simti, cu riscul de a fii respins p.s : trebuie sa risti, nu cred ca vrei sa o vezi intro zii cu altul

| gabyta94 a răspuns:

Daca nu ai curajul sa ii spui fata in fata ar trebui sa ii dai de inteles. invit-o la un suc o plimbare prin parc si vezi cum reactioneaza. glumeste cu ea fa-o sa se simta bine alaturi de tine si ai sa vezi ca o sa fie bine big grin sper ca te-am ajutat!

| pissi2000 a răspuns:

Sweet happy pai in primul rand i-ati inima in dinti si spune-i k o placi in al doilea rand daca si ea te place intrab-o daca vrea sa fie cu tine si in al treilea rand e posibil sa te placa scucces si multa bafta