| IulianLiviu96 a întrebat:

Aseara am facut sex cu prietena mea. Pentru amandoi a fost pentru prima data. Totul a decurs perfect, cu mici "problemute", care cred eu ca sunt normale ( a simtit durere). Ceea ce a fost ciudat e, ca nu a avut scurgeri atunci si nici dupa. Nu a curs sange deloc. Durerea a persistat si dupa, dar nici un fel de scurgeri. Nu s-a rupt himenul? E ceva anormal in asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Urmatoarele randuri reprezinta un extras dintr-un articol in care se specifica urmatoarele : "Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu după primul contact sexual sau doar la nastere, în schimb în cazul procentului de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte". Pentru cultura si stiinta ta ar fi indicat sa citesti, lecturezi intregul articol. http://unimedia.info/stiri/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele-84936.html. Durerea acumulata in muschii vaginului sub forma de febra musculara va mai persista cateva zile pana ceva dispare complet. Durerea va reapare pe parcursul a inca unui anumit numar de contacte sexuale insa numarul acestora nu se poate anticipa. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un himen elastic se rupe in timp si uneori dupa mai multe penetrari. Ai rabdare si asigura-te ca este foarte excitata inainte de sex ca sa nu simta durere si sa se poata si ea bucura de partida aia. Nu uitati sa folositi prezervativ daca nu vreti sa faceti si copii de pe acum!

| neutrino a răspuns:

Este normal draga, ai incredere in ceea ca spune ea!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este ceva normal. S-ar putea sa aiba un himen elastic si acesta nu se rupe la primul contact sexual, el rupandu-se la urmatoarele acte sexuale.