| Magic12345 a întrebat:

cum e viata de student? Eu am 19 ani si fac o postliceala si imi pare rau ca nu am parte de viața de student, mai ales că mi-ar fi plăcut să mă fi distrat, sa fi avut șanse la fete, sa am mai multi prieteni deoarece am fost toată viața mea o persoană mai timidă, mai retrasă si acum regret toate lucrurile astea, as face acum orice doar ca sa recuperez oarecum ce am "pierdut". In liceu am avut ocazia de a fi cu mai multe fete, dar pur si simplu n-am fost cu ele datorita atitudinii mele, fiind introvertit. Eu am o prietena, fiind si prima din viata mea, dar cred să tiind că nu e de mine, e prea geloasă și posesivă. Credeam eu că gresesc, dar toată lumea spune că ea este cum este, se leaga de mine si daca sunt in contact cu fete care au prieten (ca un exemplu). Credeti ca trebuie sa-mi pară rau ca nu fac vreo facultate? Desi dupa ce voi termina postliceala, voi avea un salariu bunicel, dar problema este ca nu prea sunt momentan asa motivat si incantat de ceea ce voi face. Stiu ca scopul facultății este acela de a-ti forma un viitor mai bun, sa înveți să fii pe picioarele tale, sa ai un job (aici ar fi cu semnul întrebării având în vedere situația facultăților din Romania), dar as simti nevoia si de distractie, si de fete, ca doar se spune că viața de student este cea mai frumoasă parte a vieții, si cu prietena ce pot face? Eu chiar nu ii dau motive de gelozie, ii arat mereu cu cine vorbesc, ce fac si ea tot n-are incredere in mine si din cauza asta imi vine sa ma uit dupa mai multe fete si sa am parte de ele (din cele auzite, e usor sa te duci la un chef intr-un cămin si gata, ai dat de una), asta fiind un motiv secundar de a fi la facultate (Evident ca primul ar fi sa am un job pe viitor). Ce ar trebui să fac? Si nu inteleg de ce ma întristez cand pur si simplu vad fete pe strada sau peste tot si simt nevoia de ele...Multumesc.

3 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Cred că e aiurea să stai cu o tipă doar pentru că nu crezi că ai putea găsi pe altcineva. Nu?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poti face facultatea si dupa ce termini postliceala si te angajezi, intr-adevar e mult mai multa distractie la facultate, dar si mai mult de munca.

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca ești cam visător. Niciodată nu se întâmplă exact cum ai așteptările. Este adevărat însă că viața de student este cea mai frumoasa, dar oricând poate fii frumoasa. La postliceala nu sunt tineri de vârstă ta? Prietena ta cred ca intuiește ca tu vrei sa ți trăiești viata și probabil de aceea este geloasa. Dar ești îndreptățit sa îți dorești asta deoarece ai abia 19 ani, la vârsta asta sunt putini care doresc relație serioasa. Tu de fapt vrei sa experimentezi, sa faci lucruri noi. Sfatul meu este sa te înscrii și la facultate dar sa nu renunti la postliceala. Dacă nu lucrezi le poți face pe amândouă, în funcție de programul fiecăruia.