| CStef26 a întrebat:

Am vazut ca aici se poate intreba orice fara a fi vazut de ochii lumii! am o problema serioasa si veche de 10 ani! anii mei de liceu si facultate au trecut degeaba intrucat nu am reusit sa am nicio iubita! de 8 ani de zile am sindrom depresiv avansat din cauza ca mereu visez la o relatie cu o fata insa dorintele mele firesti sunt innabusite de o realitate cruda!

in liceu eram genul slabanog adica la 1.86 m aveam in jur de 60 - 62 de kilograme. o fata mi-a si ras in fata " scandura ambulanta" si din acest motiv am recurs la gestul de a ma sinucide. am avut vreo 3 tentative de sinucidere planificate din cauza ca anii trec insa nu am dobandit niciun mijloc pentru a intalni fete.

datorita sprijinului unui psiholog de la spital care a vazut cat e de groasa problema am reusit totusi sa fac fata cerintelor scolare si am trecut cu bine examenul de Bac.

am fost mereu incurajat ca la facultate gasesti fete ca e camin si doar speranta asta m-a tinut in viata

ulterior, cand am ajuns la faculta desi am fost incantat de multimea de fete am avut parte de necazuri din partea baietilor care faceau glume proaste pe seama fizicului meu, implicit mi-au facut glume proaste referitor la faptul ca nu am prietena.

am fost denigrat prin faptul ca in vazul fetelor primeam pungi de gunoaie in cap si realist vorbind nicio fata nu s-ar simti protejata de unul ca mine.

am apelat de urgenta la psiholog si la psihiatru care mi-a recomandat sa nu mai frecventez prea des scoala i sa studiez in particular/sa explic profesorilor situatia.

intr-adevar la 1.86 si 62 de kilograme cat aveam acum6 ani nu aratam deloc bine.

gratie sedintelor de psihoterapie platite din banii de bursa mi-am mai revenit psihologic si fizic, constatand ca depresia era cauza conditiei mele fizice iar in societate conditia mea fizica era sursa de depresie adica un cerc vicios.

tot psihologul mi-a indicat sa tin regim de crestere in greutate si sa vad numai lucrurile pozitive.

in fine, dupa 4 ani de chin, am optat pentru un master la alta facultate si in doi ani de master mi-am revenit aproape complet
am avut si un job part time din care am reusit sa mi permit un regim de ingrasare iar acum am cu 23 de kilograme mai mult, am un job cat de cat okay insa viata mea e foarte retrasa si chiar nu mai am cum si unde sa gasesc fete/

pe de o parte am ajuns normal din punct de vedere biologic si neurologic insa lunile si anii trec din ce in ce mai repede si nu vad punctl ala de reper dupa care sa ma orientez in gasirea unei partenere compatibile ma plimb singur /stau singur in chirie, la munca numai baieti si cam atat

ce sanse mai am?

13 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Cred ca esti si cam timid,nu prea ai curajul sa abordezi fetele,esti baiat inteligent,o facultate nu se face usor, ar fi cazul sa devii mai volubil, mai curajos, sa te bagi in seama cu fetele sa le complimentezi mai mult sa faci glume, sa atragi atentia in fel si fel de moduri si cu siguranta va fi una care sa te remarce in mod deosebit si sa isi doreasca o apropiere de tine

| CStef26 explică (pentru Felys):

Da sunt un tip mai melancolic cu tendinte spre coleric. inteligenta nu se masoara in diplome universitare.EQ ul e cel mai important. la psiholog mi-a spus ca am un Iq de 132 dar un Eq sub medie, o stima de sine problematica si ca EQ -ul trebuie si poate fi crescut.si niciodata nu am simtit in facultate ca se masoara inteligenta: doar capacitatea de a insusi 14 cursuri in 4 zile calendaristice; chestia e ca la facultate multi prosti au trecut datorita hands-free-ului si culmea tot astia aveau si prietene

| Alcyon a răspuns:

Nu cred c-ar trebui sa faci o drama din asta. Am un prieten care si-a gasit perechea abia la 30 de ani, si pana atunci a avut doar relatii de scurta durata, care mai mult l-au deprimat. Incearca sa cunosti cat mai multe fete. Mergi la discoteca, fa-ti profil pe un site de dating sau apeleaza la o agentie matrimoniala. Ar fi bine sa-ti gasesti si o slujba cat de cat, ca femeile se cam intereseaza de asta. Si daca le spui ca nu lucrezi sau ai un job part time, s-ar putea sa strambe din nas. Si nu mai dramatiza. Nu esti singurul in aceasta situatie.

| CStef26 explică (pentru Alcyon):

Rezultatul pe profile = 0; din cauza ca sunt multi idoti care nu stiu cum sa abordeze fetele/ din partea lor a scazut increderea in baietii de pe net/;
2. legat de job intr-adevar esti realista si ai dreptate 1200 lei pe luna in mana full time nu le incanta pe fete; cu ce tii o familie cu ce cresti un copil din banii astia daca caopilul se imbolnaveste cu ce bani ii cumperi medicamente/mai ales cu sistemul asta spagar din spitale; adevarul ca fara 2500 lei in mana nu e bine sa te insori/minimum 2000 dar 2500 ar fi minimum indicat;

in discoteca nu intalnesti cele mai compatibile fete; am incercat sa stii insa pas.

la site-urile de dating e aiurea sa trimiti un mesaj amical si pas.; fata aia primeste o tona de mesaje iar din cauza pupincuristilor treaba s-a stricat; am experimentat chiar eu cautand poze de pe net cu o fata si creind un profil experimental; in nici 2 ore mesajele curgeau cu nemiluita; pe de o parte mi-a parut bine deoarece fata de altii nu scriam porcarii!

| CStef26 explică (pentru Alcyon):

Mi am dat seama de ce acele scurte relatii l-au deprimat pe tipul de 30 de ani si ma gandesc ca asta se poate intampla si mie; lipsa de experienta cu femeile in general

| Alcyon a răspuns:

1200 lei e ok. Asa e la inceput, salariul e mai micut. Eu cred ca ar trebui sa iesi mai mult in lume, ca sa cunosti fete. N-o sa gasesti pe nimeni, daca stai in casa.

| Lolităăăă a răspuns:

Doamne. Nu asculta de altiiii! Ei pot sa spuna ce vor. Si unchiumiu are 37 de ani si nu are prietena. Sta singur si lucra, se descurca cu prietenii si familia. Nu-i lasa sa te badjocoreasca. Tu n-ai gura? happy Si cum sa te sinucizi mai? Doamne, tu nu ai familie, nu te gandesti ca poate suferi? In cazul tau cu prietena... Mai ai timp sa cauti, iti gasesti sufletul pereche, el exista pentru fiecare om.

| CStef26 explică (pentru Lolităăăă):

Cand eram slabanog voiam sa nu mai exist. datorita psihoterapiei am tinut regimuri pentru ca sa nu mai fiu asa.acum am 1.88 si 85 -86kg. la fata respectiva care m-a insultat i-am trimis o poza recenta si o scrisoare de multumire pentru jignirile ei. nu a mai spus nimica. legat de batjocorire la sindromul pe care il aveam eram prea in lumea mea.acum da am devenit mai altfel. legat de sufleltul pereche de 10 ani mi se spune ca el exista; si tot 10 ani are si asteptarea. acuma nu mai am probleme cu fizicul.insa 26 de ani si fara prietena e un motiv pentru care poti parea ciudat.nu o sa mai fiu jignit deoarece in viata cotidiana am mintit ca am avut prietena si nici nu mai sunt un schelet ambulant.dar totusi, viata e facuta ca sa iubesti nu ca sa astepti. daca nu esti fericit la tinerete crezi ca poti fi fericit la batranete. si daca ai sti ce repede trec anii fata de cum treceau in copilarie.

| CStef26 explică (pentru Lolităăăă):

Sincer si psihologul mi a explicat ca familia ramane ravasita dupa un asemenea caz si mai rau de la tentativa poti ramane handicapat toata viata /asta m-a cutremurat si de atunci am spus ca nu voi mai incerca asa ceva.

| Veromi321 a răspuns:

Buna. Spune-mi te rog de ce religie esti tu?

| CStef26 explică (pentru Veromi321):

Ortodoxa

| Veromi321 a răspuns (pentru CStef26):

Bun. Atunci la Biserica mergi? Sau o frecventezi cat de cat? Ai incercat sa-ti gasesti perechea sau jumatatea pe calea spirituala, adica sa te rogi sa-i ceri lui Dumnezeu sa-ti scoata in cale partea ta sau perechea ta si sa ti post? Sa sti ca atunci cand apelezi la specialisti si ei nu prea te pot ajuta sau te ajuta dar nu suficient e bine sa apelezi si la Dumnezeu. Sti, chestia cu gasirea jumatatii tine mai mult de destin si de Dumnezeu dar si de tine normal.

| CStef26 explică (pentru Veromi321):

eu ma rog la dumnezeu undeva intr-un colt mai retras de lume! nu prea merg la biserica decat asa de craciun de paste!