| spinteca a întrebat:

Daca iubita mea a administrat azi o pastila de a doua zi cat timp nu are voie sa faca sex?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, fiindca si daca nu simti ca ejaculezi, lichidul preejaculator contine adesea spermatozoizi. iar daca esti incepator (in primii 5-6 ani de activitate sexuala), poti fi sigur ca scapi picaturi minuscule de sperma, cat un varf de ac, chiar cu 10-15 minute inainte de ejaculare.
Sexul neprotejat, cu coit intrerupt, nu e o metoda de contraceptie, ci doar una de reducere a riscului de sarcina, folosit strict de cupluri mature, casatorite, in viata carora un copil nu ar fi o problema. Un cuplu sanatos va obtine o sarcina in maxim 2 ani de folosire a acestei metode (mai repede daca barbatul e incepator). dat fiind ca partenera ta a luat deja pilula de a doua zi pe care e preferabil sa o ia maxim o data in viata (ar fi minunat pentru sanatatea ei daca nu ar fi luat-o niciodata, dar daca ginecologul a considerat ca merita asumate riscurile, atunci parerea lui e suverana), nu veti mai putea folosi niciodata aceasta metoda de contraceptie. Ati putea folosi contraceptive orale (prescrise de medicul ginecolog), dar asta este interzis in primele 6 luni dupa administrarea pilulei de urgenta. Asadar, ea va ramane in supravegherea unui ginecolog, care o va consulta, dupa nevoie, de minim 3 ori si de maxim 12 ori in urmatoarele 6 luni (ii va face si minim doua ecografii, cea obligatorie de excludere a sarcinii de la 4-5 saptamani de la administrare si cea de bilant de la 6 luni). In aceasta perioada, fie veti folosi prezervativ la toate contactele sexuale, fie veti practica abstinenta. Dupa cea de-a doua ecografie, ginecologul va hotari daca partenera ta poate incepe sa ia contraceptive orale obisnuite sau are nevoie de o perioada mai mare in care sa nu ia tratamente hormonale (caz in care utiliarea prezervativului se poate prelungi pana la 2-3 ani). Cu multa intelepciune si rabdare si cu sustinerea unui ginecolog bun, veti trece si peste aceasta perioada foarte grea care poate duce, daca este neglijata, la complicatii serioase si permanente pentru partenera ta. Trebuie doar sa mearga la ginecolog la cea mai mica alarma (o zi de intarziere, o durere anormala, o picatura de sange aparuta din senin), sa asculte tot ec spune acesta si va fi bine.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista interdictie pentru sex, dar trebuie sa foloseasca prezervativ la fiecare contact sexual din urmatoarele 6 luni (nu e permisa alta metoda de contraceptie). Ginecologul care i-a recomandat pilula ed a doau zi si care o va supraveghea in perioada urmatoare pentru a reduce efectele adverse ii va raspunde la mai multe intrebari.

| spinteca explică (pentru Brigaela):

Si daca face fara prezervativ ce se intampla?

| Brigaela a răspuns (pentru spinteca):

Nu va putea calcula perioadele fertile, va ramane insarcinata si copilul poate avea malformatii severe.

| spinteca explică (pentru Brigaela):

Pai daca numai se intampla sa ma scap tot cu prezervativ trebuie sa fac?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru spinteca):

Trebuie sa fii foarte experimentat pentru a reusi sa-ti coordonezi si controlezi perfect ejacularea. Aceasta experienta se dobandeste in timp, dupa multi ani de activitate sexuala intensa si continua.Intelege ca iubita/prietena ta nu mai are voie sa foloseasca o noua astfel de pastila decat peste 6-8 luni si din acest motiv in toata aceasta perioada este OBLIGATORIE folosirea unei metode de protectie sau contraceptive, cum ar fi prezervativul, ovulele sau cremele spermigene, pastilele anticonceptionale, steriletul sau cea mai moderna metoda contraceptiva si anume inelul vaginal pe baza de hormoni NuvaRing. Ar fi bine sa asculti de cei care va doresc binele atat ei cat si tie.Multa sanatate.

| Brigaela a răspuns (pentru spinteca):

Da, fiindca si daca nu simti ca ejaculezi, lichidul preejaculator contine adesea spermatozoizi. iar daca esti incepator (in primii 5-6 ani de activitate sexuala), poti fi sigur ca scapi picaturi minuscule de sperma, cat un varf de ac, chiar cu 10-15 minute inainte de ejaculare.
Sexul neprotejat, cu coit intrerupt, nu e o metoda de contraceptie, ci doar una de reducere a riscului de sarcina, folosit strict de cupluri mature, casatorite, in viata carora un copil nu ar fi o problema. Un cuplu sanatos va obtine o sarcina in maxim 2 ani de folosire a acestei metode (mai repede daca barbatul e incepator). dat fiind ca partenera ta a luat deja pilula de a doua zi pe care e preferabil sa o ia maxim o data in viata (ar fi minunat pentru sanatatea ei daca nu ar fi luat-o niciodata, dar daca ginecologul a considerat ca merita asumate riscurile, atunci parerea lui e suverana), nu veti mai putea folosi niciodata aceasta metoda de contraceptie. Ati putea folosi contraceptive orale (prescrise de medicul ginecolog), dar asta este interzis in primele 6 luni dupa administrarea pilulei de urgenta. Asadar, ea va ramane in supravegherea unui ginecolog, care o va consulta, dupa nevoie, de minim 3 ori si de maxim 12 ori in urmatoarele 6 luni (ii va face si minim doua ecografii, cea obligatorie de excludere a sarcinii de la 4-5 saptamani de la administrare si cea de bilant de la 6 luni). In aceasta perioada, fie veti folosi prezervativ la toate contactele sexuale, fie veti practica abstinenta. Dupa cea de-a doua ecografie, ginecologul va hotari daca partenera ta poate incepe sa ia contraceptive orale obisnuite sau are nevoie de o perioada mai mare in care sa nu ia tratamente hormonale (caz in care utiliarea prezervativului se poate prelungi pana la 2-3 ani). Cu multa intelepciune si rabdare si cu sustinerea unui ginecolog bun, veti trece si peste aceasta perioada foarte grea care poate duce, daca este neglijata, la complicatii serioase si permanente pentru partenera ta. Trebuie doar sa mearga la ginecolog la cea mai mica alarma (o zi de intarziere, o durere anormala, o picatura de sange aparuta din senin), sa asculte tot ec spune acesta si va fi bine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nimic nu o impiedica sa aiba in continuare raporturi sexuale deoarece acestea se pot desfasura in voie fiindca nu exista nicio interdictie in cazul administrarii acestor pastile.

| neutrino a răspuns:

Las-o "libera" pana cand se "reface".

| sofisis a răspuns:

Stii ce mi se pare trist?
Ai dat funda Brigaelei, care de obicei este foarte panicanta si putin la extreme, si sunt 100% sigura ca nu te va durea nici cat negru de sub unghie de ce ti s-a spus aici. Sunt sigura ca tot fara prezervativ vei face sex si sunt sigura ca iti vei mai pune prietena in situatia sa ia pastila de a doua zi.
Am dreptate? Hai sa vedem daca poti sa fii sincer.