| anonim_4396 a întrebat:

de ceva vreme mi-au aparut in partea de jos a penisului langa ata niste bubici mici albe nu am avut relati intime neprotejate ce sa fac o sa treaca de la sine a mai avut cineva sau mai are cineva? dau funda sad

6 răspunsuri:
| OnlineZ a răspuns:

Este o iritatie...Ori de la big daca te epilezi ori de la prosopul de baie ..etc. Nu ai de ce sa iti faci griji.

| ciprian2015 a răspuns (pentru OnlineZ):

Aha mersi nu is pe pielea penisului pe capul penisului sper sa fie asa mersi multwinking

| OnlineZ a răspuns (pentru ciprian2015):

Oricum daca nu iti trec poti sa mergi la farmacie fara rusine, Cu siguranta nu e nimic rau cu probleme de astea tot o sa te mai confrunti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Stai linistit deoarece este un lucru normal..In zona santului balanopreputial unde este inserat frenul,(asa numita ata) pe gland sunt niste pori care produc substante grase (sebum) in vederea lubrefierii glandului cand este acoperit de preput, ceea ce va permite o decalotare usoara si inducerea senzatiei de "placut". Prin intretinerea unei igiene adecvate, spalarea cu un sapun cu pH neutru se diminueaza pruducerea si acumularea acelei substante numite smegma sau popular branza. Citeste si acest material:http://www.csid.ro/......283/.Multa sanatate si ai grija la igiena.

| Emilian65 a răspuns:

Spala-te dimineata si seara cu apa calda si sapun. Daca nu reusesti sa rezolvi problema, mergi la un medic specialist care-ti va spune ce sa faci in continuare.

| Lawliet14 a răspuns:

Arata ca astea? http://en.wikipedia.org/wiki/Fordyce_spots Daca da, atunci cica nu sunt o boala si nu se transmit si peste 70% din barbati le-ar avea. Mai pronuntate sau nu. Apar mai mult la barbati dar si la femei. Nu se transmit iar doctorii nu recomanda nimic in cazul lor. Singurul mod de eliminare este cel cu laser, dar s-acolo exista posibile puncte negative in urma operatiei. Se recomanda oricum apelarea la acea procedura, doar daca te jeneaza. Astea apar acolo mai mult, pe scrot si putin mai sus. Pe cap ar fi papulele perlate. Nici alea nu sunt contagioase dar acelea sunt foarte inestetice si sa nu dea Dumnezeu sa faci pentru ca atunci sigur vrei sa ajungi pe masa de operatie. Mai exista si 3: infectia HPV care uneori poate fi confundata cu papulele perlate. La noi in Romania multi cred ca petele Fordyce sunt de fapt papule perlate, ceea ce nu este adevarat. Apropo, papule pot aparea si pe buze de exemplu. Daca ai pete Fordyce, eventual ai mai putea incerca si cu creme, unii zic ca ar putea fi atenuate. La fel prin consum de lamaie, ceapa, mere, etc.