| anonimca2013 a întrebat:

De o luna si citva zile administrez pastile contraceptive " Yasmin " insa azi am avut un contact sexual cu prietenul meu iar el a ejaculat inauntrul meu.As dori sa stiu cit sunt de sigure pastilele si daca am sansa sa pot ramine insarcinata dupa acest contact..Multumesc.Dau Funda kiss

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Șansele sunt minime să rămâi însărcinată dacă administrezi pastilele la orele corecte, adică zilnic la aceeași oră cu pauzele de rigoare la câte 3 săptămâni. Nu ar putea să-ți confirme nimeni de aici sigur, dar dacă tu ai dubii, în maximum 72 de ore de la contactul sexual poți administra „pastila de a doua zi". Cu cât e luată mai repede, cu atât șansele de a rămâne însărcinată sunt mai mici. Nu cred că îți poate confirma cineva de aici dacă rămâi însărcinată sau nu. Dacă și așa mai ai dubii, la 3 săptămâni mergi să-ți faci un test de sarcină.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă le-ai luat CORECT, fără să uiţi vreo tabletă, atunci NU vei rămâne însărcinată!

Vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685ID=33678

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Nicio metoda nu e 100% sigura. Poti sa ramai insarcinata cu tot cu anticonceptionale. Riscul poate fi mai mic sau mai mare, in functie de organismul fiecaruia. Unele femei sunt extrem de fertile, altele mai putin.