| anonim_4396 a întrebat:

am avut contact sexual acum cateva zile si cred ca am ejaculat inauntru, ce pastile ar trebui sa iei ca sa nu ramai insarcinata (cele mai eficiente)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca au trecut mai mult de 3-4 zile nu mai ai ce face fiindca nici pastila contraceptiva de a 5-a zi EllaOne nu prea mai este eficienta daca se administreaza in a 5-a zi de dupa sex. Insa trebuie sa stii ca o sarcina se poate forma DOAR/NUMAI in cazul in care sperma a ajuns in vagin intruna dintre cele 4-5 zile corespunzatoare PERIOADEI FERTILE. In cazul in care sexul a fost intretinut in zilele din afara perioadei fertile, formarea unei sarcini devine IMPOSIBLA. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastilele trebuiau luate in primele 24 de ore, acum este mult prea tarziu pentru pastile!
Daca a ramas insarcinata, vedeti voi!
Oricum, un test de sarcina se face la 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual, pentru a arata clar daca este ori nu, insarcinata. Orice test facut inainte de acest termen, va arata negativ, chiar daca este insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

Daca au trecut mai mult de 48 ore de la actul sexual, nu mai ai ce face. Daca era in perioada fertila, cu siguranta a ramas gravida. Asteptati sa treaca cel putin 21 de zile de la actul sexual cu pricina, faceti un test de sarcina si apoi vedeti ce mai este de facut. Atentie! Altadata sa faceti sex protejat.

| LoredanaS19 a răspuns:

Din câte am inteles, pastila escapelle e cea mai buna, dar trebuia luată in maxim doua zile de la actul sexual ( de aceea se numeşte pastila de a doua zi ) dar daca au trecut mai mult de doua zile ar trebui mai bine sa faceţi un control ginecologic, el va poate indruma cel mai bine, si in cazul de ea a rămas gravida, luptati pentru viitorul vostruhappy nu ii nimic mai frumos pe lume decat un copil, egal de vârstă, poate asa o fost sa fiehappy dar eu zic sa nu va stresati, mergeti la un ginecolog sau cumpăraţi un test de sarcina mai scump puţin care va arata mai repede daca e sau nu gravidăhappy si daca chiar aveţi norocul ca ea sa nu fie, sa foloseasca pe viitor anticonceptionale.multa baftăhappy

| Florin1303 a răspuns:

Mda...Acum iti trebuie pastile, ca nu ai putut folosi si tu un prezervativ! Daca nu ai vrut sa o lasi imsarcinata de ce naiba nu ai folosit un prezervativ?! Scz ca nu ti-am raspuns dar am vrut doar sa-ti fac un pic de morala.

Răspuns utilizator avertizat