| IoanaMihaela5267 a întrebat:

in urma cu cateva sapt mi-a aparut o problema la penis (fimoza) inca am aceasta problema pentru ca n am gasit niciun urolog disponibil.Recent o fata mi-a facut sex oral nedecoltand penisul in totalitate(stiu ca pare ciudat,dar am reusit sa mi dau drumu) In urmatoarele zile, fiindca nu mi pot decoltaa maxim penisul, am incercat sa l spal cat imi permite pielea.In cele din urma am facut dragoste cu o fata,decoltandu mi penisul fortat, prima data am incercat fara prezervativ ca sa l pot decolt, apoi mi l-am pus si i am dat batai.La final, cand m-am uitat la penisul meu, am observat o chestie albicioasa pe penisul meu(un fel de """"BRANZA""""").
Intrebarea mea este,"""branza"""aceea este sperma uscata? Poate ramane insarcinata de la """""branza""""" aia?
(Tin sa preciezez ca ma dadeam si cu crema de galbenele pe ea...dar nu era alba crema)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pot doar sa presupun ca in urma decalotarii complete a penisului a aparut de SUB pielea preputiului secretia numita SMEGMA, cea care este produsa glande microscopice existente in tesutul pieli preputiului, partea care este in permanenta in contact direct cu glandul (capul penisului)
S M E G MA, este o secretia aflata sub preputul barbatilor si este un lichid pastos (sau vascos) care se aduna la nivelul santului balanopreputial aflat intre gland si trunchiul penisului, ( sub preputiu). Smegma este compusa din mai multe substante, in principal din grasime (sebum) secretata de mucoasa (epiteliul) care tapeteaza partea interna a preputului. In afara de grasimea care reprezinta componenta principala al smegmei, aceasta mai contine si mucus produs de glande microscopice de pe traseul uretrei dar si celule moarte descuamate/exfoliate de pe preput, de pe gland sau traiectul canalului uretrei. In general smegma este produsa cu rolul sa ''unga'' si sa hidrateze pielea foarte fina a glandului. Rolul de lubrifiere devine necesar fiindca la fiecare erectie, preputul se deplaseaza/se misca pe suprafata glandului si daca lipseste aceast unguent/secretie se produce fenomenul de ''uscare'' a pielii fine si posibila aparitie/producere de iritatii. Rolul de lubrifiant se face remarcat si in cazul unui act sexual. Incepand cu pubertatea si apoi in adolescenta cantitatea de smegma produsa creste odata cu varsta, cu dezvoltarea organelor genitale si mai ales dupa intrarea lor in activitate. Daca secretia de smegma este mai abundenta aceasta poate sa se acumuleaza sub preput. Insa de obicei zilnic este produsa o cantitate relativ mica de smegma care se intinde si unge mucoasele si mentine umeda si perfecta pielita glandului. In cazul in care se produce prea multa smegma aceasta se poate aduna/acumula si daca nu este indepartata prin spalare, pe masura ce se acumuleaza devine mai uscata capatand un aspect branzos.
Bacteriile existente in continut incep sa se dezvolte galopant/aberant, si provoaca descompunerea celulelor moarte exfoliate si din acest motiv smegma capata un miros urat/fetid si chiar poate favoriza aparitia unor infectii. Din acest motiv spalarea zilnica a penisului reprezinta o masura de igiena strict necesara. Smegma este folositoare doar daca este proaspat secretata motiv pentru care baietii trebuie sa retraga preputul si sa spele si sub el, pentru a indeparta smegma veche daca aceasta s-a acumulat. In cazul in care din anumite motive fiziologice nu se produce acest unguent care este si un hidratant natural a pielii fine care acopera glandul, lipsa sa are ca efect ''uscarea'' si craparea/fisurarea pielii glandului. Din acest motiv in astfel de cazuri este nevoie sa fie folosita o crema/unguent ori lotiune pentru piele fina si sensibila cu efect hidratant/emolient. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei sa spui DECALOTA, ca decolteul este ala de la sanii femeilor laughing

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

Nu am scris decolteu

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Ai scris DECOLTA care vine de la decolteu! Ceea ce este acelasi lucru.
DECOLTÁ, decoltez, vb. I. Tranz. A răscroi mult un obiect de îmbrăcăminte (feminină) în jurul gâtului, adâncind uneori tăietura în față, în spate sau peste umeri. – Din fr. décolleter.

DECALOTA este termenul corect in cazul tau!
DECALOTÁ vb. I. tr. (Med.) 1. A descoperi membrul viril prin darea înapoi a prepuțului.

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste fimoza, aia nu apare in cateva saptamani, cu aceea te nasti si trebuie rezolvata pana intri la pubertate ca sa-i dea voie penisului sa creasca si sa sa se poata DECALOTA complet, ca sa poti avea sex, cand esti adult.
Fimoza ti-o poate rezolva orice medic chirurg, nu doar un urolog si este deja o problema critica la tine.

In ce priveste "branza" este deja dejgustator, fiidn semnd e mizerie si nespalare.
Pune mana serios pe apa calda sis apun si curata, pana nu mai vezi smegma pe el., esti ditamai baiatul si mai ai si pretentie de sex.
Nu mai pune crema de galbenele pe mizeri, ci multa apa calda si sapun, curanda pana nu mai vezi nimic alb pe ea. spalarea organelor genitale se face zilnic, cu apa calda si sapun si automat dupa fiecare masturbare sau partida sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este semânță uscată.
Nu poate ramane insarcinata de la ea din ce stiu eu, mai ales daca e mai veche de 24 ore.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca era mai bine de 24 de ore

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Acceseaza si citeste cu atentie, urmatorul articol medical :
https://amigda.ru/......8%99i.html
Presupun ca iti va fi mai mult decat folositor.

| Teo29 a răspuns:

1. Cauta din nou un medic la privat si programeaza-te
2. Nu o mai fa neprotejat...este risc de sarcina + vreo boala cu transmitere sexuala