| JohnSeed a întrebat:

Voiam sa ma asigur in legatura cu ceva despre care mai citisem. Nu pot sa "dau la o parte" toata pielea de pe varful penisului meu pentru ca este prinsa de capat cu o "ata". Am citit in mai multe surse ca "ata" respectiva se va rupe la primul contact sexual, dar voiam sa ma asigur daca informatia e corecta.

Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Decalotarea completa, lina/fina si usoara a penisului nu este conditionata si nici ingreunata de existenta frenului ("ata"), ci din cauza unei posibile afectiuni denumite fimoza. In functie de gradul de severitate, fimoza este clasificata in 4 grade de la cea foarte usoara de gradul I, probabil si cea existenta in cazul tau, la fimoza severa de gradul IV in care glandul (capul penisului) ramane acoperit complet si permanent. Doar in urma unei consultatii efectuate de un medic urolog vei primi un raspuns avizat si corect. De obicei in cazul marii majoritati a barbatilor activi sexual, frenul (ata) va ramane intreg toata viata, poate putin intins. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil nu se va rupe. Majoritatea barbatilor, chiar de au o viata sexuala activa au acea ata intacta.

Faptul ca nu poti decalota complet penisul poate fi si din cauza unei conditii numita fimoza.

| mihai69 a răspuns:

Informație e total greșită. Nu mai citiți toate tâmpeniile din surse obscure de pe net! Învățați să căutați informații utile, cu grad mare de credibilitate, altfel o să ajungeți ca ăia din „Idiocracy"!

| TheNigga a răspuns:

"Ata" aia nu trebuie neaparat rupta. Majoritatea barbatilor o au toata viata. Unora li se rup, altora nu.
Cat despre decalotare (dat la o parte pielea), asteapta, daca esti la o varsta mai mica este in regula. "Ata" aia se va intinde. Insa este o mica sansa sa ai o problema numita fimoza, insa eu nu cred asa ceva.
Daca inca esti destul de tanar atunci mai asteapta, "ata" aia se va intinde si nu vei mai avea probleme. NU incerca sa-i faci ceva, cum ar fi sa incerci sa o rupi, NU este bine sa incerci chestii de genul. Lasa cucu' in pace ca stie el ce face. laughing