| Alexutull a întrebat:

Salut, vin cu o intrebare, care ma macina de cateva zile, fac dragoste cu prietena mea inca de la inceput cu prezervativ, mereu le verificam, inainte si dupa, de la inceput ciclul ii venea normal la sfarsitul lunii, 29, 30,31, luna aceasta am facut o din nou, doar ca de 2 ori, din nou am verificat prezervativele, fara vreo problema, insa deja e 31 si ciclul ei nu a venit, e vreun motiv sa ne facem griji?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca absolut toate partidele sexuale au fost intotdeauna facute numai cu prezervativ, atunci nu-i risc de sarcina.
Chiar si un ciclu perfect regulat poate intarzia 2-3 zile.

Sa nu mai functioneze dupa ureche, ca vine la sfarsit de luna sau pe ghicite, ci sa tina un calendar strict si clar, notand ziua cand ii vine ciclul, in fiecare luna, ca sa stie exact la cate zile se succede ciclul ei.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina (facut cu urina de dimineata), se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

Mai exista un test de sarcina - din sange- care se face la orice cabinet de analize medicale, DUPA 14 zile de laultima partida sexuala.

| Alexutull explică (pentru Violleta2022):

Nu ne-am alarmat neapărat ca intarzie menstruatia, doar ca la cam o saptamana dupa ultimele partide sexuale a avut scursuri foarte mici de sange, ca si la menstruatie, s au oprit foarte repede.