| cristi2415151 a întrebat:

Salutare am 16 ani si azi la sala dupa ce am bagat primele 3 serii la impins culcat la piept, la a4a de obicei ma fortez mai mult si incerc decat 8, si eram foarte obosit la a5a repetare practic mi s-a blocat bratul ala din spate datamai omu na putut so tina si mia cazut bara cu 80 kg (80 cu bara) pe gat in lateral, acum am ajuns acasa, nu pot misca gatul ma doare ingrozitor
va rog 1 sfat cat mai rapid, la doctor nu ma pot duce azi, mersi mult

2 răspunsuri:
| RicăPăturică a răspuns:

Fa si tu la impins culcat doar cu 60-70 kg! e prea mult 80 kg de la 16 ani, mai ales ca vii obosit si de la scoala. Ti se va lasa pieptul mai tarziu daca faci cu prea multe greutati la aparatul ala(asa am auzit de la unul mai batran). Mai bine pune greutate maxima la cel pentru fluture si piept. Eu la exercitiu pentru piept cu banca inclinata fac cu 20-25 kg gantera pe o mana si e cel mai bun

| RicăPăturică a răspuns:

Sfatul meu este sa iti pui o compresa si sa nu te misti prea brusc, si sa mergi la medic neaparat maine la prima ora!