| anonimano111 a întrebat:

Salutare TPU, am făcut un test de sarcina la 17 zile după contactul sexual și a ieșit negativ, am mai făcut un test la 28 de zile după contactul sexual și acesta fiind negativ, credeți ca am făcut testele prea devreme? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul care se obtine in cazul in care testul de sarcina pe baza urinei este efectuat dupa ce au trecut numai 17 zile de la contactul sexual neprotejat, poate fi apreciat ca fiind valabil si corect in proportie de 70-80% grad de acuratete/garantie. In schimb in cazul in care testul de sarcina este facut in perioada optima, adica dupa ce au trecut 24-28 de zile de la data la care a fost intretinut actul sexual neprotejat, rezultatul obtinut este garantat valabil, valid si corect in proportie de 99 -100%.
In concluzie reiese ca primul test a fost facut INUTIL fiindca a fost efectuat inainte de perioada optima (inainte de cele minim 21 de zile necesare) si din acest motiv acel rezultat NEGATIV nu se va lua niciodata in considerare fiindca gradul de corectitudine se situeaza la o valoare de circa 70-80% acuratete/garantie. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Primul test a fost cam devreme. Al doilea a fost bine facut.