| Night2 a întrebat:

Salutare tuturor,in primul rand, vreau ca sa dau cateva detalii despre mine si despre ceea ce vreau sa va vorbesc, am 17 ani si am o mica/mare problema in relatia cu prietena mea, care in curand trebuie sa faca 17 ani, bun, avem ...de fapt ar trebui sa spun "aveam" 3 luni fara o saptamana si 2 zile impreuna,o iubesc mult,si ea ma iubeste enorm de mult,tin la ea atat de mult incat,daca mi-ar oferii virginitatea (este virgina) ei,as refuza asta,stie ca nu-mi doresc asta,pentru ca am ajuns pana'n punctul acela incat i-am facut si sex oral (eu ei,nu mi-a fost scarba,ne-a placut amandorura),in sfarsit,ea este foarte suparacioasa, am avut, in astea 3 luni, 3-4 despartiri, dar de fiecaredata n-am stat mai mult de 2-3 ore despartiti, ea tot timp-ul mi-a spus ca desi ea spune ca ne despartim, n-ar rezista mai mult de 2-3 zile fara mine,dar,cum spuneam,ea fiind extrem de suparacioasa (singurul lucru pe care il displac la ea,dar o accept asa cum este pentru ca o iubesc),astazi cand eram la liceu i-am lasat unui prieten doua poze cu mine,ca sa le descarc acasa la mine in PC,ea m-a tot intrebat ca de ce i le-am lasat lui si nu ei,i-am spus sa nu se supere,n-ar avea de ce pentru ca era langa mine,atunci,la liceu si l-am intrebat daca il deranjeaza faptul ca las doua poze cu mine, a spus ca nu si i le-am lasat. Iar dupa aceea i-am spus ca de fapt voiam sa le las pe un forum, o comunitate din care fac parte de 4 ani de zile si am prieteni "Virtuali" si voia sa vada,i-am lasat link-ul acolo,fiind si "profilul meu",cand, a dat in istoricul pozelor postat de mine, de acum 7-8 luni, a vazut o poza cu mine si inca o fata...in care ne sarutam,eu in primul rand n-aveam habar de aceea imagine,iar in al doilea rand, nu se pot sterge.
Dar ea nu s-a suparat cel mai mult pentru ca era poza acolo, dar m-a intrebat acum 1 luna daca am stat cu ea,iar eu am mintit-o,i-am spus ca nu si ca n-o cunosc,pentru ca mie unul nu-mi place sa vorbesc despre relatiile precedente,ea nu suporta minciuna, stiu bine, o data mama ei a mintit-o cu ceva(nu vrea sa-mi spuna) si nu i-a vorbit 2 luni, in sfarsit...
Iar acum mi-a spus in felul urmator (gen); "Desi inca te iubesc enorm de mult si stiu ca am sa sufar luni intregi dupa tine,pentru ca pe tine te-am iubit cel mai mult,dar nu suport minciuna,stii bine,n-ar fi trebuit sa ma minti,eu ti-am spus absolut tot despre relatiile mele (da,asa este) si nu te-am mintit cu nimic " si a continuat sa-mi vorbeasca,finalizand cu faptul ca vrea sa ne despartim,ma doare tare,nu stiu ce sa mai fac,mi-a spus sa'i spun pe nume,desi am continuat sa-o alint usor,nu suport ca persoana care ma iubeste (ea) sa-mi spuna pe nume,dar a facut-o,cum spuneam mai sus, ea spunea ca noi si daca ne vom despartii, nu poate sta mai mult de 2-3 zile fara mine,insa de data aceasta nu pun speranta in asta,i-am vorbit si eu destul de mult,mi-am cerut iertare,stie bine ca-o iubesc,eu sper ca voi,cititorii ati inteles ceea ce vreau sa spun si imi cer scuze daca am avut probleme gramaticale,sunt intr-o stare foarte proasta, agitat,nervos,suparat si toate cele, astept sa spuneti ceva, orice...

Have a nice day!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii suparaciosi sunt oameni mici. Nu vrei sa ai o astfel de femeie langa tine, in viata trebuie sa cauti oameni iertatori si nu suparaciosi. Un om suparacios isi dedica existenta pentru a gasi lucruri pe care sa ti le reproseze. La inceput pare suportabil dar, dupa cativa ani, te trezesti in cel mai urat cosmar al tau. De asemenea oamenii suparaciosi nu sunt rationali, pentru ei nu conteaza argumentele, conteaza doar ei si starea lor de suparare pentru ca sunt, de fapt, cele mai egoiste persoane, chiar daca ele te vor acuza pe tine de egoism, constant. Sunt constient ca tot ce ti-am spus nu va conta, mai ales daca esti indragostit de fata respectiva, dar am ales sa impartasesc cu tine ce am invatat si eu pana acum despre oameni.

Intorcandu-ne la problema ta, ai gresit grav. Si nu pentru ca nu ai dezvaluit adevarul ci pentru ca ai demonstrat ca nu esti de incredere. Esti intr-o situatie ingrata, linia dintre umilinta si exagerare este foarte subtire si tu te afli exact pe ea. Orice pas gresit poate insemna un sfarsit. Dar, mai important este sa nu te umilesti, vei fi tentat sa o faci ca ultima solutie, dar abtine-te. Ce trebuie sa faci este sa o sustii. Pare ciudat, dar e singura solutie. Scrie-i un mesaj, pentru ca fata in fata nu vei putea mentine o atitudine potrivita. Spune-i ca te-ai gandit mult si ca are dreptate, are toate motivele sa nu te mai vrea langa ea dupa ce ai facut. Spune-i ca nu o judeci si ca daca iti va cere sa nu o mai cauti niciodata, exact asta vei face. Cere-i doar sa se gandeasca la ce ai de spus. Explica-i ca si nici tu nu intelegi de ce ai reactionat asa si ai mintit-o. Ca ai stat sa analizezi si ai realizat ca ai mintit-o doar din teama. Ti-a fost frica pentru o secunda ca o vei supara, ca o vei rani si ai spus o minciuna care la acel moment a parut ca o protejeaza. Spune-i ca in momentul in care i-ai spus ca nu ai avut treaba cu fata respectiva ai inceput sa regreti. Spune-i ca dupa acea zi ai incercat de multe ori sa-i spui adevarul, pentru ca ai inteles ca de fapt minciuna ta mai mult o va rani decat o va proteja, dar nu ai avut niciodata puterea. Ti-ai dat seama ca ai gresit dar sa recunosti aceasta greseala ar insemna sa o ranesti. Spune-i ca ai fost un prost si ai reactionat ca un copil dar ai facut-o tocmai pentru ca o iubesti si iti era teama ca o pierzi. Incheie prin a-i spune ca tocmai teama de a o pierde este motivul pentru care a-i pierdut-o. Femeile reactioneaza la ironiile de genul asta, le plac lucrurile simple cu iz complicat. Evident ca tu vei edita ce ti-am spus, ce ti-am scris aici sunt doar cateva idei pe care tu va trebui sa le dezvolti si sa le asterni undeva. Daca esti capabil, e de preferat sa faci treaba asta, fata in fata, cu lacrimi in ochi. Dar, dupa cum am spus, nu traim in filme, un astfel de discurs e foarte greu de transpus in realitate, mai ales cand sentimentele se joaca cu mintea si vocea ta.

Si cel mai important, nu o sufoca. Nu o bate la cap cu 1000 de mesaje in care spui ca regreti. Dupa al treilea, devin obositoare. Respecta-i decizia, pastreaza-ti coloana vertebrala si, in acelasi timp, fa-o sa inteleaga ca minciuna ta nu era menita sa te protejeze pe tine, ci pe ea. Daca o faci cum trebuie, e aproape imposibil sa dai gres. Bafta.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, minciuna distruge intotdeauna o relatie. Nu ai ce face, nu se mai poate salva absolut nimic, din clipa in care ai mintit-o, ai pierdut totul. Chiar daca va veti impaca, ea nu va mai avea nici incredere nici respect in tine si relatia ar fi doar o bataie de joc care n-ar mai dura mult. Iubirea cere sinceritate integrala, niciodata in viata ta sa nu-ti minti partenera, fiindca se va afla pana la urma si atunci relatia va fi definitiv compromisa. Din pacate trebuie sa te impaci cu ideea ca tu ai stricat increderea si deci relatia si ca absolut nimic pe lumea asta nu poate sterge ce ai facut.

| ChrissD a răspuns:

Intr-o relatie fiecare dintre parteneei trebuie sa fie loial si de incredere si sigur sa existe iubire...

| ionutalex13 a răspuns:

Daca tu i ai explicat normal ar trebui sa te inteleaga.las o o perioada pana ii trece.lasa sa treaca ceva timp si vorbiti dupa la rece.la cald poti spune ceva ce dupa regreti

| Ground09 a răspuns:

Incearca sa-i spui ca-ti pare foarte rau pentru ce ai facut si ca ai mintit-o doar ca sa tii in picioare relatia, caci daca i-ai fi spus de relatiile anterioare s-ar fi suparat, si ca practic ai mintit-o doar ca sa-i fie ei mai bine, daca nici asta n-o poate convinge, doar timpul poate! Cum ai spus si tu, va iubiti foarte mult si nu puteti rezista mai mult de 2-3 zile, deci cel mai probabil va veti impaca curand. Iti urez bafta!