| brokenheart123 a întrebat:

Salutari TPU.
Sper ca aveti o zi frumoasa, fiindca eu nu am.
Eu am 13 ani si sufar foarte mult dupa o fata. Va rog nu va luati de varsta sau ca sunt foarte mic. Sunt destul de matur si inteligent sa inteleg.
Sa va zic povestea...
Ea e o persoana care se indragosteste repede de altcineva.
A aflat ca o iubesc acum 2 ani si chiar nu i-a pasat...
Am irosit foarte multi bani pe ea, parea sa ma placa dar eu intotdeauna i-am dat bani si dupa a plecat la altul.
Cadou i-am facut si de ziua ei, intotdeauna am protejat-o, am plans zile si nopti din cauza ei si a unor prieteni de ai ei...
Am ramas cu sechele pur si simplu, nu mai invat deloc bine de cand sufar asa, pot sa spun ca e un fel de depresie. O visez foarte mult, ma doare inima foarte tare cand ma gandesc ca sta cu alti baieti. Erau momente in care statea doar cu mine, pur si simplu erau zile in care nu ma baga deloc in seama si ma tineam cu greu sa nu plang. Atunci cand nu vorbeste cu mine imi este dor de atentia ei. Chiar daca m-a facut sa sufar atat nu o pot uita. Am reusit o perioada sa uit si sa incerc cu alte fete, dar amintirile veneau siroaie inapoi. Si as vrea sa o uit, dar nu pot, o iubesc mai mult pe zi ce trece.
Ce e de facut TPU? Aveam si ganduri de sinucidere din cauza ei. Sufar foarte mult. Nu mai sunt eu cel din trecut.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Copile, indiferent ce ai vrea sa auzi de la mine, singurul raspuns pentru tine este ca nu stii ce inseamna iubire, la varsta ta. Am avut si eu 13 ani si gandeam la fel ca tine, ma indragosteam de orice fata care ma băga in seama. Dar să-i mai dai si bani, este ceva mai grav pentru tine. Mai ales ca nu erau ai tai. Asteapta sa mai cresti cativa ani si ai sa vezi ca singur te vei judeca pentru prostiile facute cand aveai 13 ani.

| brokenheart123 explică (pentru darrio2007):

Stiu foarte bine ce e aia iubire, si nu, nu ma indragostesc de orice fata care ma baga in seama.
Simt ca ea este fata perfecta.

| darrio2007 a răspuns (pentru brokenheart123):

Nu stii nimic, copile! Mai vorbim peste 5-6 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani are fetita aia?
Ca-i copila, daca se joaca cu tine si cu alti baieti, ea nevrand o relatie stabila la anisorii astia.
Amandoi sunteti copilasi, adica imaturi.
Nu mai lua totul in serios, joaca-te si tu cu ea si cu alte fetite, ca la varsta asta, relatiile sunt efemere.
Cat privesc cheltuitul banilor, strange-i la pusculita, ca nu ti-i ia nimeni, iar daca tu-i oferi de buna voie, atunci nu te mai plange ca nu te inseala nimeni.
Ce-i de facut cu tine?
Nimic! Focus pe scoala, ca acum vei avea examenul de capacitate si ala este mult prea important ca sa il ignori, de el depinzand cariera si viitorul tau.

| Freya1 a răspuns:

Iti raspund la intrebarea asta pentru ca si eu am trecut cand am fost mica prin ceva asemănător, doar ca mult prea târziu mi-am dat seama ca atunci cand esti mic treci prin lucrurile astea.Copii vor sa experimenteze si nu conștientizează ce e aia dragoste, iubire ceia ce se intampla si cu fata de care spui.Problema este ca tu chiar poti sa rămâi cu problema asta pe suflet ani de zile daca nu mergi macar la psihologul școli si nu începi să păstrezi distanță față de fata asta, eu am tinut legătură cu persoana ce m-a facut sa sufăr ani de zile până am ajuns la maturitate si tot acelaș comportament urat la avut fata de mine si tot eu am avut de suferit.
Asa ca încearcă să nu mai pui la suflet, sa nu te mai gândesti la ea, sa te pui sa înveți si sa conștientizeze că ai doar 13 ani si viata înainte.Nu mai cauta relații, axeaza-te pe tine si o sa vezi ca atunci cand o sa mai crești o sa ai tot ce iti propui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu mă cred atât de matur și inteligent și am 23 de ani, stai liniștit că peste câțiva ani o sa razi de tine și o nu o sa mai simți nimic pentru ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

Înseamnă că doar te folosește ia bani de la tine... Și la 13 ani nu știu dacă tu simți iubire. Ar trebui sa te concentrezi mai mult pe carte decât pe prostii!

| EduardEdu1994 a răspuns:

Nu ești nici matur nici inteligent. Când vei ajunge la vârsta mea vei vedea că vei râde de prostiile făcute acum.Maturitatea se câștigă cu timpul și trecând prin multe cazuri. Poți discuta cu părinții tăi sau de ce nu cu un psiholog care să te îndrume.