| Thescript a întrebat:

SCUZE PENTRU REPOST! Dar sunt cateva lucruri ce am uitat sa le spun.happy chiar am nevoie de ajutor.tot viitorul meu ar depinde de asta. pentru cei ce nu au citit sau vor sa reciteasca:

Acum doi ani am cunoscut un baiat foarte simpatic si prietenos cu care aveam multe in comun ( vise, hobby, muzica si altele happy ) am vorbit foarte mult si pana la urma am ajuns impreuna. era tot ce puteam sa imi doresc! Era romantic, atent, intelegator, dar dupa un timp a devenit gelos si la varsta pe care am avut-o atunci mi se parea ca exagereaza. I-am spus ca nu imi place situatia. deoarece se supara din aproape orice! Eram din acelasi oras. dar scoli din orase diferitehappy asa ca nu prea ne vedeam. dar vorbeam mult pe internet si martia si sambata. Asa ca m-am desparit de el dupa o relatie de un an din cauza geloziei lui. Dupa o vreme a inceput sa imi placa un alt baiat care fost prieten bun cu fostul meu, el este genul de baiat de viitor. adica invata foarte bine, stie ce facultate vrea sa urmeze etc. si suntem inca impreuna. dar problema este ca incep sa imi dau seama ca prietenul actual greseste mult mai mult ca celelalt de dinainte, la care inca tin dar pentru care nu pot inca sa imi descriu sentimentele deoarece iubirea imi este putin impartita... si nu stiu ce sa mai fac! In fiecare noapte ma suna fostul sa imi spuna ca ma iubeste si ca ii pare rau cat mi-a gresit si ca nu va mai fi la fel deloc! ( am uitat sa mentionez ca mi-a cerut prietenia acum 3 ani la ora 10 noaptea la geamul meu cu un trandafir.happy ) si povestim in fiecare noapte amintiri de cand eram impreuna si mi-a spus ca ma iubea tot timpul pana acum desi el a mai avut doua prietene pana acum...si el nu isi alege prietenele atat de usor. Dar problema e ca m-am atasat mult de actualul, i-am cunoscut familia, el mi-a cunoscut familia si parintii mei au mare incredere in el si parintii nostri se cunosc. Acum o saptamana am fost la cabana la munte cu toata familia sa.happy As vrea sa fiu iar cu fostul. dar parca nu vreau sa renunt nici la actual care problema lui este ca nu stie sa isi descrie sentimentele din cauza ca nu a mai avut nici o prietena inaintea mea si el nu este deloc genul romantic, este foarte dificil. nu avem foarte multe in comun. dar vreau sa spun ca imi pare rau ca l-am lasat sa imi cunoasca familia si sa capete parintii mei atata incredere in el. Chiar astazi i-am intrebat pe amandoi pe o scara de la 1 la 10 cat ma iubeste fiecare, actualul mi-a spus ca 10 fostul mi-a spus ca 100. De cateva zile nu pot dormi din cauza ca ma tot gandesc, este FOARTE dificil pentru mine. unul dintre ei va suferi, si actualul mai are si o boala de sanatate, si fiecare raspuns imi va schimba viitorul. Pentru ca simt ca, unul dintre ei imi va fi pentru totdeaunahappy Va rog ajutati-ma! ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| costel24ro a răspuns:

Gelozia face parte din iubire! daca persoana respectiva e gelos,nu inseamna neaparat ca nu are incredere in tine, poate e un mod de a te proteja de lumea rea, pentru ca mai sunt si acei care te pot cuceri cu toata dragostea care o poti purta pentru altu.si imi dau seama ca de fapt tu il iubesti enorm pe fostul,la cel actul tii,e o mare diferenta. daca nu l-ai iubi p fostul nu ti-ar mai parea rau ca actualul ti-a cunoscut familia iar acum ti-e frica sa dai inapoi si sa te vada parintii cu altul si te gandesti ce-or sa spuna etc.iar un baiat daca iubeste cu adevarat nu are cum sa nu fie romantic, nu e ceva care inveti cu timpul, pur si simplu te nasti cu asta pentru acea persoana p care o sa o intalnesti si o sa o iubesti.iar in privinta bolii...depinde care e.am facut si eu greseala sa stau mult timp cu o persoana si sa ratez fericirea.tot ceva in genul care ti se intampla tie dar mai complicat.si daca am zis ca mi-am ratat fericirea iti dai seama ce alegere am facut.tu sa te gandesti bine, pe cine iubesti, cine te iubeste cu adevarat si daca sentimentul e reciproc. ex:degeaba te iubeste actualul daca tu il iubesti p fostul sau degeaba il iubesti p fostul daca el nu.astea trebuie sa le stii tu si trebuie sa lasi la oparte familia ta,familia lui si gura lumii, pentru ca mai tarziu ai sa dai vina p famile si restul lumii daca ceva nu o sa mearga bine, dar singura vinovata ai sa fii tu.sunt sigur ca iubire pentru 2 persoane nu este, cel putin nu in mod egal.alege cu inima nu cu capul, sau cum crezi tu ca e mai bine pentru tine, dar...fii egoista cand alegi,sa te gandesti doar la tine ca nu sufera mama tata, el sau celalalt in locul tau! nu stiu daca ti-am fost de folos, nu cunosc multe detalii si nu stiu nici varsta voastra! cu bine si sper sa-ti fie bine!

5 răspunsuri:
| Komododragosh a răspuns:

Skumpa mea, o decizie foarte grea intr-adevar, ceva ce va schimba atat viitoarul tau, cat si viitorul celorlalti 2 baieti. Asta este ceva ce numai tu din pacate iti poti da seama ce vrei cu adevarat si numai tu poti face decizia finala pentru ca tu cunosti situatia mult mai bine dar si inima ta. Fostul tau nu ar trebui sa rate atata lipsa de incredere draguto, trebuia sa te aprecieze mai mult, sa-ti arate ca are incredere in tine, in loialitatea ta si sa te lase libera fiind convins ca nu ai sa-l tradezi. El a avut multe sanse la tine, la dragostea ta si la inima ta, dar nu a stiut cum sa le pastreze, si tocmai cand te-a pierdut si-a dat seama intr-adevar ce givaer avea langa el si sincer imi pare rau pentru el. Ar trebui sa inteleaga ca unele greseli nu pot fi repetate pana la infinit, trebuie pana la urma sa inveti sa nu mai repeti aceeasi greseala, dar din pacate el a facut-o si imi pare rau sincer de el. Acuma despre actualu as zice sa-l pastrezi si sa-l intelegi. El nu a avut nicioadat o fata care sa-l iubeasca, toate acestea ce-i oferi tu ii sunt foarte noi si nu are inca experienta si nici cunostinte suficiente pentru a sti cum sa reactioneze. Eu te-as ruga sa-i dai o sansa actualului, si mai ales ca este si bolnav, eu zic ca te considera cel mai norocos lucru care i s-a intamplat in viata. Dar nu zic acum sa ramai cu el din cauza bolii ca pana la urma nu e vina ta ca e el bolnav si nici nu e obligatia ta sa ramai cu el din aceasta cauza, ca trebuie sa te gandesti si la viata ta si el ar trebui sa te inteleaga. Si nu conteaza nici faptul ca va cunoasteti reciproc parintii, ca pana la urma cu el ramai tot restul vietii, nu cu parintii lui. Sfatu meu pentru tine scumpo este sa-i dai actualului o sansa, sa-i permiti sa se schimbe si sa-i arati cat de mult tii la el, ca si el la randul lui se va deschide fata de tine si iti va darui o dragoste inimaginabila! Fostul a avut norocul lui, trebuie sa existe o limita la iertari.
Iti doresc mult succes draguto, decizia finala pana la urma tie iti apartine!

| ochiverzi91 a răspuns:

Sunt sigura ca vei lua cea mai buna decizie! happy

| RxTx a răspuns:

POTOP! tanti crezi ca cineva a citit vreo data in viata lui atat de mult!?
sau ar putea cineva depune un efort atat de mare?
obositor
pe mine ma sperie

raspunsul e sa faci sex cu el sa il faci fericit

| ᾄᾗἷҭẓᾄᾄ a răspuns:

După cum am citit, ţii mai mult să te desparţi de cel actual. Este o problemă, şi din asta am învăţat şi eu câte ceva: dacă te desparţi de cineva, trebuie să te gândeşti bine la viitor, să nu îţi faci repede un alt prieten, pentru că îţi va părea rău. Dar cred că acum ai înţeles asta. Dar, poate la tine era altă problemă. Poate că tu eşti un gen de persoană care vrea să fie cu cineva?! Nu erai sigură că vei vrea să fii din nou cu fostul deoarece erai foarte supărată pe el. Eu zic să vorbeşti cu părinţii tăi, să le ceri sfaturi. Dacă tu te-ai hotărât deja cu cine vrei să fii în continuare, poţi să le spui de ce şi ei s-ar putea să îşi schimbe părerea.Dar, repet: gândeşte-te bine ce vrei să faciwinking

| Viorel_Baa_Nu_1981 a răspuns:

O sa fiu scurt si la subiect tongue
Primul a avut sansa lui, tea avut langa el dar se pare ca nu a stiut sa te aprecieze, plus de asta gelozia este boala grea tine cont.
Lupul isi schimba parul dar naravul. ba. Daca o sa te intorci la primul nu o sa mai fii fericita nici pe jumatate cat ai fost inainte cu el.
Eu unu te sfatuiesc sa ai incredere incredere in ceea ce spun parintii tai si sa continui cu actualul... daca o sa vorbesti deschis cu el si esti fata desteapta il formezi asa cum vrei tu. tine cont ca nu are experienta.
Bafta!
Ps. evita pe cat posibil sa vb cu primul iti stie slabiciunea (ca tii la el) si profita de asta fi rece si distanta fata de el.