| alexandradlr a întrebat:

Sexul oral poate cauza cancer de gat?

8 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Asa am auzit si eu. Citisem pe undeva cu mult timp in urma, ca daca partenera are HPV si ii fac cunnilingus, pot face carcer de/in gat...si totusi, avand in vedere ca mi-a placut prea mult pasarica, mi-am asumat riscul de destul de multe ori. Ce sa zic, pana acum se pare ca am avut noroc si inca n-am facut cancer.winking
Nu te sfatuiesc sa-mi urmezi exemplul.

| Violleta2022 a răspuns:

Da! S-a dovedit stiintific de cativa ani, cum cancerul din gat poate fi produs SI DE infectia cu HPV, pe care ai luat-o in urma unui sex oral.

De altfel, virusul HPV (Human papiloma virus) are peste 200 de tuplini, din care doar 6 sunt cancerigene, producand:
- la femei: cancere de col uterin, cancerul ovarian si cancerul in gat.
- La barbati: cancerul in gat si cancerul de prostata

| lpavel a răspuns:

DA! Si multe alte boli daca nu se face dus inainte! Dar in cazul barbatilor daca se foloseste prezervativ nu exista nici un pericol!

| Lupică27 a răspuns:

Numai prostia nu cauzeaza probleme, din cate vad, toata lumea fericita.

| just4ubr2015 a răspuns:

Sexul oral e cel mai bun pentru o femeie nu patesti nimic nici tu nici partenerul doar placere depinde de experienta lui.cancerul la gat se poate face din alte motive alcool tigari cancer din familie etc...

| Madaxo97 a răspuns:

Doar daca persoana respectiva are virusul HPV., poți face cancer. Daca are alte boli cu transmitere sexuala, le poți lua si pe acelea prin sex oral de asemenea.

| Mindfulness a răspuns:

HPV cauzează cancerul de gat, deci se poate desigur.