| ioana_8925 a întrebat:

Stiti cum pot afla pozitia in care ma aflu fara a avea o busola? adica cum pot stabili pozitia geografica a unei locuinte fara busola.

Răspuns Câştigător
| Deedeek a răspuns:

Soarele si umbra au fost mereu prietenii oamenilortongue Atunci cand soarele rasare, umbra ta arata spre vest. Cand apune, umbra ta e spre est. E acelasi principiu ca la busola, doar ca nu functioneaza cu nordul.

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi și tu când scrie că răsare sau că apune soarele (parcă și în Tv mania scria). Pui ceasul să sune cu un sfert de oră mai devreme și vezi dacă vezi răsăritul soarelui sau apusul soarelui. În felul asta afli estul dau vestul fără busolă.

| Derye a răspuns:

Pozitia geografica a unei locuinte nu o poti afla.
Pozitia geografica a unei locuinte fata de un punct material il poti afla dupa soare, ce rasare la VEST, sau dupa muschii copacilor ce cresc la Nord.

| Castorul a răspuns:

Simplu: dupa locul de unde rasare si cel in care apune soarele. El tot timpul rasare la EST si apune la VEST, Deci daca stai cu fata in asa fel incat soarele sa rasara la dreapta ta si sa apuna la stanga ta, tu stai cu fata la Nord happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Improvizeaza un sextant rudimentar.E usor.