| iDangerous a întrebat:

Subiectul acesta este din ce în ce mai întâlnit pe acest site şi mereu accesez întrebările cu pricina doar pentru a acumula mai multe informaţii din răspunsurile primite.

"Când e bine să îţi începi viaţa sexuală?"

Ei bine, niciodată nu am văzut un răspuns care să mă ajute. Neluând în considerare cât de pregătit fizic şi psihic eşti, când este MORAL să îţi începi viaţa sexuală?

Nu vreau să ştiu când organismul e pregătit sau toatea astea pentru că eu de fapt încerc să aflu o părere a unor adulţi care ştiu mai bine decât noi adolescenţii când este normal, când este moral să întreţii un astfel de act.

De ce pun întrebarea asta? Pentru că încep să cred că mintea mea e defectă.

Nu, nu mi-am început viaţa sexuală şi nu îmi doresc să o încep prea curând şi tocmai de aceea vin cu această întrebare. Oare am înnebunit eu? Pur şi simplu nu concep, nu mi se pare normal să întreţii relaţii sexuale mai devreme de 18 ani. Sau cel puţin nu mă văd pe mine făcând asta aşa devreme.

Cum spuneam. Întrebarea mea era : Când este moral să îţi începi viaţa sexuală?

Şi dacă nu m-am făcut înţeleasă prin romanul de mai sus, când spun moral mă refer să nu ai remuşcări pentru că după 2 zile de la incident nea Ion a zis că generaţiile ăstea se duc de râpă şi automat îţi pui întrebări. Oare chiar a fost bine că am făcut asta?

Am înnebunit sau nu? >.

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

E complicat. Pe vremea parintilor nostri, moral era s-o faci abia dupa casatorie. Acum lucrurile s-au mai schimbat, fiindca tinerii au inceput sa amane tot mai mult momentul cununiei. Eu cred ca e moral s-o faci, atunci cand simti ca ai gasit persoana potrivita. Desigur, mai e si problema maturitatii... fiindca un copil de 14-15 ani, se poate sa creada ca iubeste... dar in realitate, sa fie mai mult o iluzie. Prin urmare, varsta inceperii vietii sexuale trebuie sa fie mai maricica (ca sa fii mai copt si sa stii ce e cu tine)

7 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

La 17 ani e perfect...sincer eu am inceput-o la 15 si nu am nici un traumatism ceva

| Azµre a răspuns:

Mă, nu e nimic de lămurit pentru că părerile sunt împărțite...
Fizic este bine peste 18 ani, psihic e mai greu pentru că poate să fii împăcată cu ideea inceperii vieții sexuale la 20 de ani de exemplu și nu la 18 ani, ceea ce este moral., imoral ar fi dacă ai gândi la 14-15 ani că ești pregătită și tu de fapt nu ești din niciun punct de vedere.

| GigiMenta a răspuns:

Buna. La fel ca tine sunt un adolescent, lipsit de experienta. Parerea mea este sa astepti sa primesti raspunsuri de la niste adulti intelepti responsabili si de ce nu calugari ca sa iti zica ce sa faci cu viata ta. Succes!

| 69AnonimuS69 a răspuns:

Cand ai chef si cand ai cu cine (persoana potrivita la locul potrivit)

| mateicoca a răspuns:

De la 16 ani

| Kattth a răspuns:

Eu am facut-o la 17 ani jumate si regret.Eram pregatita fizic dar am gresit persoana, m-am grabit si acum sunt cu un baiat minunat care ar fi meritat el sa fie primul...Gandesti foarte bine, cu cat mai tarziu cu atat mai bine pentru ca esti suficient de matur/ matura sa realizezi daca persoana respectiva chiar merita sau nu sacrificiul asta.

| Pussy21 a răspuns:

Viața sexuală ți-o începi când te simți pregătit .....nu la 13-16 ani așa cred eu...