| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu iubitul meu de 2 luni. Ma iubeste si il iubesc mult. Înaintea mea a avut o relatie de 4 ani. Eu ma tot gandesc la faptul ca poate vor vorbi din nou, deși ea a avut alta relatie de un an între timp. O am si la prieteni pe facebook, prietenii si familia lui o au, inca isi dau likeuri. Cum sa scap de obsesia asta? Uneori imi vine sa ii zic efectiv ca nu mai pot continua asa, nu stiu ce sa fac! Si eu am avut o relatia de 3 ani dar nu mai inseamna nimic pentru mine acum.

8 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Honey, daca dupa 4 ani s-au despartit, inseamna ca au fost probleme grave in relatia lor si, in cele mai multe cazuri, sunt lucruri care nu pot fi depasite, asa ca nu prea sunt sanse sa se impace nimeni cu nimeni.

Din punctul meu de vedere, dupa atata timp in care stai cu o persoana si impartasesti ganduri, probleme, momente, ar trebui sa se pastreze respect si un grad de recunostinta si apreciere.
Nu poti sa stergi trecutul cu buretele si sa ii ceri lui sa faca asta.
Dar trebuie sa te controlezi si sa realizezi ca fosta lui iubita nu reprezinta o amenintare pentru tine. Daca s-au despartit, un motiv a existat.

E ciudat ca relatia ta de 3 ani sa nu mai insemne nimic pentru tine si sunt sigura ca te inseli. E o parte din viata ta in cei 3 ani petrecuti cu o persoana. Fiecare om din vietile noastre inseamna ceva pentru noi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va despartiti si ii spui ca ai prea putina incredere in el sa continuati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dezactiveaza-ti facebook-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai si faci spume pentru un amarat de like, halal caracter. daca nu ai incredere deloc in el dai papucii cat mai repede, nu merita sa piarda timp cu una ca asa obsedata ca tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa 2 luni „ma iubeste si il iubesc mult". Dar normal ca ceva e dubios si te gandesti la fosta lui relatie care te bantuie. 4 ani e ceva!

| almaz a răspuns:

Cea mai bună metodă este cominicarea, așteaptă să fie momentul potrivit, și spune-i, explicăi că te deranjează, asta, asta, asta....etc, spune că nu-ți place și că vrei să se schimbe lucrurile, sunt sigur că dacă te iubește și ține la tine, o să schimbe tot ca să te facă pe tine fericită, iate în mâni și comunicăi despre toate ce te doare...

| Lucitu a răspuns:

Pai stai, daca isi dau doar like-uri care e problema? Are poze naspa si primeste like? E doar un like, nu o sa te afecteze, nu trebuie sa dramatizezi.

| Superman76 a răspuns:

Pai daca pomenește ceva de ea, zi ca nu te interesează si încearcă sa-ti dai seama daca e de incredere