| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 7 luni. El nu mai e virgin de mult timp, de pe la 14 ani.De cand suntem impreuna nu mi-a zis niciodata sa facem sex, pentru ca stie ca nu sunt inca pregatita. Dar am vorbit odata despre accest subiect si mi-a spus ca stie ca nu o sa o fac cu el niciodata, dar sta cu mine ca ma iubeste si ca nu stie cat ma va mai putea astepta, si sal inteleg, pentru cu cat iti incepi viata sexuala mai repede, cu atata corpul cere.Stiu ca ma iubeste si eu la fel, si as vrea sa fie el primul meu baiat pentru ca stiu ca merita, dar nu stiu de ce nu pot sa o fac. Mie rusine si cand ma gandesc la toate alea, mi se face rau.Stiu ca o sa fie frumos, pentru ca e f atent cu mine, grijului si are rabdare dar mi-e frica.De cand am vorbit cu el despre asta, ma gandesc cotinuu si nu stiu ce sa fac. El mi-a zis ca si asta face parte dintr`o relatie, dar nu vrea sa imi ceara sa facem dragoste sa nu cred despre el ca e din ala care vrea doar sex.si stiu ca daca o s-o facem, relatia noastra va tine mai mult si eu lucrul acesta mil doresc.Amandoi avem 16 ani.Va rog mult, spuneti-mi ce sa fac.

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Gagiu e smecherwinking.Se foloseste de o tehnica a manipulari care prinde destul de bine la voi.
Ex : Nu vreau sa te grabesc, dar daca tu esti pregatita eu abia astept happy
Te pune pe ganduri, exact cum ai zis tu, pentru ca stie destul de bine ca il iubesti.si intr-o luná si-a atins scopul.
Sa nu ma intelegi gresit, nu zic ca nu te iubeste, poate ma insel eu.ca sunt tembel, dar crede-má ca asta e ¨artá¨.
Pana la urma faci ce vrei. Ce, daca iti spun eu sa mai stai un an, asa faci? Tu iti iei deciziile in viatá.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa mai astepti. Esti mult prea mica pentru sex, corpul tau nu este pregatit pentru asta si de-aia esti atat de speriata. Fiindca subconstientul iti arata ca nu esti pregatita si nu ar trebui sa faci ceva impotriva naturii si a firii.
Sexul la varsta asta iti va crete foarte mult riscul de cancer de col uterin, te va face pe viata clienta fidela a cabinetelor de ginecologie, iti va impune numeroase investigatii si interventii scumpe si dureroase.
Normal si fiziologic e sa mai astepti macar un an jumatate. Si sa stii ca e o minciuna faptul ca iti cere corpul viata sexuala si nu te poti abtine. Orice barbat se poate abtine exact atata timp cat vrea, exista intotdeauna masturbarea care compenseaza perfect necesitatile fizice. Chestia pe care ti-a spus-o e doar un mic santaj, nimic altceva.

| buburuzAndreea a răspuns:

Stiu ca il iubesti mult si ca te simti prost cand stii ca el isi doreste asta. Parca iti vine sa inchizi ochii ca la injectie si sa faci si pasul asta. Pentru ca nu vrei sa-l pierzi. Dar crede-ma, e mai bine sa astepti. Daca nu vei fi pregatita, vei regreta mai tarziu ca ai facut asta prea devreme.

Poate ca e persoana potrivita si poate ca el va fi primul, dar nu acum. Macar 17 ani sa ai. Mai poate astepta putin. Oicum, sa stii ca daca el si-a inceput vitata sexuala ma devreme asta nu inseamna ca acum nu poate trai fara... actiune. Daca te iubeste, nu poate trai fara tine. Doar asta ar trebui sa conteze.

O sa stii ca esti pregatita cand n-o sa mai ai niciun dubiu si n-o sa-ti mai pui intrebari. Sa nu uitati de protectie!winking

Pana atunci iubiti-va frumos si cuminte! Toate la timpul lor! big grin

| marsy a răspuns:

Mai asteapta. astfel vei suferi! adica eu cred ca nu esti inca pregatita. sh o data ce o vei face. mai ales sa se intimple ca voi 2 sa va despartiti. asta ar fi prea mult. sh te vei simti folosita. Mai ales k are aveti 16 ani.

Janina
| Janina a răspuns:

Nu te lasa influentata... o sa iti incepi viata sexuaa atunci cand te vei simti pregatita...nu-l vei pierde, iar daca t iubeste asa cum spune o sa respecte decizia ta

| Adyna_2391 a răspuns:

Buna, draga mea el spune ca te iubeste si de aceea sta cu tine dar totusi nu stie cat o sa mai astepte.Nu ti se pare ca indirect ti-a spus ca ori o faci cu el ori relatia voastra nu o sa mai tina mult.Gandeste-te bine la ceea ce iti doresti si tinand cont ca amandoi sunteti cam mici nu stiu cat de bine o sa fie prima data...chiar daca spui tu ca el si-a inceput viata sexuala...parerea mea este sa mai astepti esti prea mica pentru asta si daca el nu te astepta si vrea sa va despartiti inseamna ca nu te-a meritat; Si sa fim seriosi.gasesti baieti la tot coltul.Mult succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Ianaaable a răspuns:

Daca vrei sa faci asta, fa-o. o sa vezi ca pe parcurs scapi si de rusine si de toatehappy tine minte doar ca tu trebuie sa fi pregatita pentru asta!happy Succes!

| mikella a răspuns:

16 anisori...nu cred ca e ceva...eu am inceputo la 17ani si jumatate. iar daca u iti doresti asta o puteti face

| rrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Draga mea sunteti foarte tineri, aveti tot timpul in fata, iar daca el te intelege, in curind vei fi si tu pregatita, vei sti cind va sti si el,. Va doresc o relati lunga, fara evenimente neplacute! si pentru ca de curind a inceput anul scolar, Mult succes!

| yanna_5323 a răspuns:

Inima cere iubire corpul cere sex,,, deci cand iubesti trebuie sa faci sex...

| nuintelegnimic a răspuns:

Fao happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.stiu cum te simti.si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.si eu am 17 ani. off.