| elena_3930 a întrebat:

Sunt de un an intr-o relatie, dar de ceva timp ma atrage si alt baiat cu doi ani mai mare decat mine. Ne cunoastem de mici, suntem amici (prea mult spus prieteni), la acelasi liceu si in ultima vreme ma gandesc cam mult la el. mi-a spus ca ii place o fata si am unele semnale ca eu as fi aceea, dar nu sunt sigura, pentru ca spune ca nici macar nu stie daca ii place de ea sau e ceva de moment. Nu stiu ce sa cred. Eu ma prefac indiferenta fata de el, il tratez ca pe oricare amic, dar parca m`as apropia mai mult. Problema este ca vreau sa il testez, sa vad daca simte ceva pentru mine, inainte sa fac vreo greseala in relatia actuala (trebuie sa recunosc ca inca tin foarte mult la iubitul meu, dar e foarte gelos si ne certam mai mereu). Voi ce ma sfatuiti? Cum sa il fac sa ma placa? Si, in primul rand... merita sa las o relatie de un an pentru o simpla atractie?

6 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Asta numai tu poti decide. Nu-ti putem spune daca sa renunti sau nu la prietenul tau. Ai rabdare cu amicul tau. Momentan este nesigur, asa ca cel mai bine este sa ai rabdare. Nu te grabi nici sa iei o hotarare prea curand, mai ai rabdare.

| IloveME a răspuns:

Elena atractziile sunt de moment! incearca sa nu te mai gandesti la acel amic, nu te mai gandi cum sa-l faci sa te placa! u nu ai de unde sti c vrea el cu adevarat! te-ai intrebat vreodata ca ii placi doar pentru ca pentru inceput ii esti interzisa? poate odata ce va disparea prietenul tau nu te va mai place! c vei face atunci? atunci cand vei ramane singura poate iti vei da seama cat de mult ai gresit!
eu zic ca totusi e un an de zile! un an cu bune si cu rele! un an in care u ai iubit si ti-a fost alaturi! c vei face daca maine nu va mai fi langa tine?
eu doar iti dau sfatul meu! pana la urma e decizia ta!
succes!

| Acaikus a răspuns:

Pai daca u spui ca te cam certi cu actualul tau iubit as zice ca poti sal lasi pentru celalalt iar ca si sfaturi care lar putea atrage spre tine n-ar fi prea multe dar incearca sa vb mai mult cu el ori la tel ori p mess (daca nai nici num lui d tel si nici idul tias zice sa il ceriwinking ) si poate afli si u ceva d la el trebuie sa-l faci sa iti dea el raspunsurile fara ca tu sa pui intrebari prea concretewinking succes funda?:d

| mutzy211 a răspuns:

Complicat. Intreaba-l de cine ii place si daca e sincer cu tine si va cunoasteti de mici, iti va spune daca e vorba de tine sau de altcineva. Daca e vorba de tine si intr-adevar iti place si tie de el trebuie sa-i zici iubitului tau acest lucru si sa te desparti de el, daca ai sentimente pentru amicul tau. Totusi eu cred ca esti doar curioasa de cine ii place lui... :p

| ACSASS a răspuns:

Deci, prin asa ceva a trecut prietena mea.Si eu eram asa mai gelos, incepusem sa ne certam in f zi... dar ne iubeam.Dar in timp ce ne certam prietenul meu cel mai bun se purta extrem de frumos cu ea.Si ea incepuse sa capete sentimente pentru el.Chiar ne despartisem.Ea s.a purtat cu mine in zilele alea ca ultimul om de pe pamant.Mi a zis dupa ca in timp ce eu incercam sa i explic ca o iubesc si ca nu stiu ce e cu mine, ei doi vorbeau la tel si el ii spunea ce sa mi scrie pe mess.Acum e mult mai bine, ne iubim foarte mult amandoi.Si ai putea sa i aplici acelasi tratament iubitului tau.Eu o iubeam si inainte dar dupa acea experienta. Crede ma ca acum sunt indragostit si as face orice pentru ea.

| elena_3930 explică:

@Flav: Nu stiu ce varsta ai tu, dar eu recunosc ca am o varsta la care sunt derutata in aceasta privinta (16 ani). Acesta este primul meu iubit si nu se poate spune ca sar din "p. in p". Insa eu am pus o intrebare cu care cred ca se confrunta mai multe fete si, de ce nu, baieti, de varsta mea. Si de aceea as astepta raspunsuri sub forma de sfaturi, nu de comentarii acide sau rautacioase. straight face