| Carmen1408 a întrebat:

Sunt intr-o relație de un an in care a fost schimbător partenerul meu. Cred ca este bipolar. Poate cineva sa îmi dea un sfat ce ar trebui sa fac?
Are momente când nu ii arde de mine (ca in momentul actual) și momente când e doar pentru mine. De exemplu acum am fost săptămâna trecută la el, toate bune și frumoase și a văzut ca am șters un mesaj de la un coleg de la munca, cauza ca îmi făcea complimente și nu voiam sa îl blocheze pentru ca ma ajuta cu o aplicație importantă pentru mine, in fine, s-a supărat in seara respectiva pentru ca am șters mesajul, l-am simțit a doua zi, am vorbit despre asta, am rezolvat -o, toate bune și frumoase in ziua respectiva, următoarea zi, nu ii ardea sa vorbească cu mine, nu ma suna, vorbea de parca eram ultima cu mine, eu ii ceream explicații el zicea ca nu e nimic in neregula, următoarea zi la fel, l-am lăsat așa și după pana ieri îmi dădea câte un mesaj la mișto cu buna dimineața și cam atât, a mai făcut așa sa nu vorbească cu mine fără motiv înainte de Crăciun spunându-mi fapt ca era supărat din cauza familiei și din cauza mea ca eram setată pe el, ca nu îmi convenea nimic. Și așa face mereu când ii vine lui, 2-3 săptămâni suntem bine, după iar ii vine dintr-odată sa nu fie deranjat! Moare prea mult de el, el zice ca e șmecher dacă face așa, știu ca e o ambiție, dar una proasta, nu știu ce sa mai fac, ca nu m-am obișnuit cu comportamentul lui, e omul care in momentele bune ma face sa ma gândesc ca el e cel pe care îl vreau restul vieții și in momentele rele ma face sa ma gândesc cum as putea sa rup relația asta fără sa sufăr.

Răspuns Câştigător
| tzionut a răspuns:

Mda. Lipsa de comunicare. Singura solutie e sa stabilesti o intalnire cu el si sa ii spui fata in fata ca o relatie in care doar unul are chef de celalat nu functioneaza. Dai un timp de ragaz 1-3 zile in care nu ii dai nici un semn de viata sa se hotareasca ce vrea de la tine, si daca mai vrea o relatie cu tine sau nu.
Daca raspunsul e nu va trebui sa treci peste. Nu simte nimic pentru tine asa ca va trebui sa gasesti un partener care sa iti impartaseasca sentimentele oferite. Daca e da, atunci vei avea o relatie functionala bazata pe comunicare, incredere si respect.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ori e mai mult la povestea ta și mai exact partea ta pe care n-o zici, ori omu chiar e dubios și atunci nu văd rostu să stai cu el doar să tragi de el mereu să se comporte decent

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i bipolaritate ci smecherie, ca sa vezi ac el poata sa faca ce vrae, acnd vrae el.
Prostia este a ta, ca-i accepti mitocania.
Cand are nevoei de sex te cauta, cand este satul, pleaca si se distreaza cu prietenii. Ce convenient pentru el!

| Goete a răspuns:

Ai povestit totul doar din punctul tau de vedere.
Lipseste o alta relatare, din punctul lui de vedere.
Dar oricum, e clar ca o relatie sinusoidala nu se poate numi relatie. Adica va aveti doar in anumite momente. Eu unul daca nu as putea solutiona problema, as trece mai departe. Ideea mea despre o relatie de pereche nu e de a satisface mofturile si "a te schimba" sau a cere celuilalt sa se schimbe

| tzionut a răspuns:

Adica 2-3 saptamani e afectuos, 2-3 saptamani nu? Sfatul meu e sa discuti cu el (neaparat fata in fata) si sa vezi unde e buba. Daca refuza incheie relatia ca pierzi timp.
Sunt 2 variante. Nu simte nimic pentru tine si cauta in continuare idealul lui. E nesigur pe sentimentele tale si de aceea iti da timp de ragaz pentru a vedea cum e fara el si a te hotara ce vrei de la viata, el sau altul.

| Carmen1408 explică (pentru tzionut):

Asta e problema ca nu discuta, nu spune ce îl deranjează, nu nimic, rezolvam puțin situația și o lasă așa și faza cu el sau altul, nu a fost niciodată vorba de altcineva in relație, știe asta. Știe ca aștept sa ma caute și cred ca d aia nici nu o face? dar nu ii înțeleg Ambiția aia e problema. Ca mai sunt oameni care se cearta și nu își vorbesc săptămâni ca au orgoliu, dar noi nu ne-am certat și eu asta nu înțeleg.

| tzionut a răspuns (pentru Carmen1408):

Stai asa sa inteleg. De ce astepti sa te caute? Suna tu. Ii spui ca iti e dor de el si ca doresti sa petreceti timp impreuna. La mine e valabila regula ce e permis unuia ii e permis si celuilalt. De unde regula doar unul are initiativa?

| Carmen1408 explică (pentru tzionut):

Pai el s-a schimbat fata de mine, nu eu de el. Și sa îl caut și sa continue sa vorbească la fel cum a vorbit zilele trecute? gen "Nu am nimic, dar nu îmi arde de tine"

| Carmen1408 explică (pentru tzionut):

Nu o sa spună nu?, asta e ideea, o sa spună sa continuam dar tot așa și nu o sa se schimbe niciodată situația. Mersi din suflet?

| tzionut a răspuns (pentru Carmen1408):

Pai si asta iti doresti de la o relatie? Ii spui frumos ca nu vrei sa continui o relatie asa. Intr-o relatie exista mereu doi parteneri nu unul. Daca nu doreste sa schimbe nimic schimba tu, partenerul. Meriti unul care sa te faca fericita, nu sa te faca fericita doar cand are el chef.

| Carmen1408 explică (pentru tzionut):

Nu îmi doresc. Încerc sa trec peste, este cam greu nefăcând nimic, dar trebuie sa trec și peste asta. Mersi mult

| tzionut a răspuns (pentru Carmen1408):

Mda. Lipsa de comunicare. Singura solutie e sa stabilesti o intalnire cu el si sa ii spui fata in fata ca o relatie in care doar unul are chef de celalat nu functioneaza. Dai un timp de ragaz 1-3 zile in care nu ii dai nici un semn de viata sa se hotareasca ce vrea de la tine, si daca mai vrea o relatie cu tine sau nu.
Daca raspunsul e nu va trebui sa treci peste. Nu simte nimic pentru tine asa ca va trebui sa gasesti un partener care sa iti impartaseasca sentimentele oferite. Daca e da, atunci vei avea o relatie functionala bazata pe comunicare, incredere si respect.

| lulufunny6766 a răspuns:

Sugrez sa apelati la terapie de cuplu sau sa mergeti individual la un psiholog. mie imi suna a relatie toxiaca, da lucrurile se pot rezolva.