| tadeee a întrebat:

Sunt o fată și simt la burta ceva care se mișcă ca o bătăie a inimii, un fel de cutremurare. Acum câteva săptămâni am avut contact sexual cu partenerul meu și am folosit protecție. Este posibil să rămân însărcinată, mai ales că acum câteva zile mi-a venit menstruația?

19 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu ai cum sa fii insarcinata, plus ca sunt semnele aferente sarcinii cum ar fi intarirea sanilor, umflarea picioarelor, secretii roz deschise, pentru linistea ta poti face un test de sarcina, dar parerea mea e ca poti sta linistita.

| Violleta2022 a răspuns:

Cati anisori ai, puiule?

| tadeee explică (pentru Violleta2022):

| Violleta2022 a răspuns (pentru tadeee):

Si mama ta stie ca te joci cu puta baiatului?
Tu chiar nu ai minte sa va jucati de pe acum cu organele sexuale, cand voi nu aveti idee nici de cele mai elementare cunsotinte de reproducere umana?
Asta se invata in clasa a VII-a, la scoala generala!
Oare voi sunteti inca elevi mici, la scoala generala?

| tadeee explică (pentru Violleta2022):

Pai boi ne an protejat, dar am frica ca as putea fi insarcinata, de duminica mi-a venit menstruația si marti pe zi nu prea mai aveam si la mine dureaza cam 5 zile, si de o saptapatama am tremurarea asta de burta. Se poate sa am ceva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru tadeee):

Burta tremura d ela mancare si de la digestie, nu d ela sarcina, ca trebuie sa ai peste 4 luni copilul in burta, ca burta sa se miste.
Nu te mai juca cu puta baiatului, daca nu ai habar ce rau ti s epoate intampla.
Pune mana pe carte, invata si asteapta sa mai cresti cativa ani, ca sa te joci cu organele sexuale!

| tadeee explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos

| dullcat a răspuns (pentru tadeee):

Sa stii ca nu e cool sa minti, daca asa ai impresia.Aici, in iulie 2023 https://www.tpu.ro/......-cu-vreun/ spuneai ca ai implinit 18 ani si la intrebarea de fata spui ca ai 15 ani? Lasa minciunile si urmareste cu atentie urmatoarele 3 videoclipuri, altfel vei avea enorm de pierdut pe viitor daca nu cunosti putina educatie sexuala:

https://youtu.be/oS8_BL9IITo?si=9TsymDCsWK-IGYs6

https://youtu.be/ZhVwQfCz-PQ?si=Ut1xh8SJLJNCSiv8

https://youtu.be/Q6NeilJgtyA?si=HveGxXwSYer2hSod

| DiannaManole a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru ca în școli se crede ca educația sexuala este lucrarea necuratului și ca dacă ii învață are drept material didactic filmele porno. de unde sa știe, părinții cu siguranță restrictivi și nu sunt deschiși, singura soluție internetul și Dumnezeu cu mila lui

| Violleta2022 a răspuns (pentru DiannaManole):

Educatia sexuala NU contine filme pornografice, contine explicatii despre igiena organelor sexuale, despre descrierea organelor sexuale, despre ce se intampla la fiecare in parte, baiat sau fata cand ajung la pubertate, despre ovulatie si ciclul menstrual, despre copulatie si sarcina, despre protectie iar descruierae este adesea insotita de schite/desene exemplificatoare, nu de material pornografic.
Copii mei au trecut la scoala prin aceasta educatie sexuala, dar sunt scoliti in occident, de aceea spun ca-i dovedit a fi util sa cunoasca aceste aspecte despre corpul lor, despre realitate, despre sex, protectie samd inca de la inceputul pubertatii, ca sa inteleaga cat de importanta este cunoasterea corpului lor, fara sa se joace ca fata asta cu organele sexuale, apoi sa intrebe daca a ramas gravida cu degetele iubitului sau cu chilotii murdari.
Religia este impotriva avortului, nu impotriva educatiei sexuale si ma astept ca oamneii destepti care fac legi, sa aprobe ceea ce Romania inca nu are si a ajuns printre primele tari din lume la avorturi facute de minore.
Apoi, mai exista parintii, care au cea mai mare responsabilitate cand ajung parinti: sa-si creasca si sa-si educe copii, invatandu-i de mici sa vorbeasca, sa se poarte si sa se spele, fiindca igiena personala este vitala, mai ales la un adolescent care nu mai este spalat de mama, dar este pus zilnic sa foloseasca apa si sapunul, mai ales cand apar scurgerile vaginale, menstruatia sau polutiile nocturne la baieti.
Tot parintii trebuie sa explice acasa, celor mici, inca de pe la clasa a V-a, ce se intampla in corpul uman, sa-i pregateasca pentru ce schimbari se vor intampla in corpul lor.

| darrio2007 a răspuns (pentru tadeee):

In august anul trecut spuneai ca urmeaza sa implinesti 18 ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru tadeee):

In iulie deja implinisei 18 ani.
https://www.tpu.ro/......-cu-vreun/

| dullcat a răspuns:

Menstruatia apare numai in lipsa sarcinii.Este grav ca ti-ai inceput viata sexuala dar nu cunosti cum functioneaza toata treaba.Chiar de ar fi sarcina, nu simti nicio bataie de inima dupa cateva saptamani pentru ca aceasta nu este dezvoltata.Probabil e doar stomacul tau care isi face treaba, adica procesul de digestie.

| tadeee explică (pentru dullcat):

Da,dar simt ca un fel de bataie in burtii

| Eireann a răspuns (pentru tadeee):

E artera aorta, toata lumea o are.

| dullcat a răspuns (pentru tadeee):

Bataile inimii de la un bebelus nenascut le auzi abia dupa 2 luni de sarcina. Poti citi aici daca nu ma crezi:

https://www.reginamaria.ro/......ilului-meu

Mergi la doctor daca ti se pare ceva in neregula cu burta ta.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă actul sexual a fost protejat, nu se pune problema ca ai fi gravida.

| Celdrept a răspuns:

Și eu simt la fel, nu ai nici o problema cu acea cutremurare.
O am de mic copil și nu am nimic.
Nu are corelație cu sarcina.

| Eusuntd a răspuns:

Nu e posibil sa fii însărcinată, e ceva normal, si mie mi se intampla