| Mistress a întrebat:

Suntem impreuna de 2 luni. El a fost cel care a facut primul pas.Tot el a fost cel care parea foarte convins de faptul ca vrea o relatie serioasa.Eu sunt genul de persoana care arata omului de langa ce simte. I-am aratat multa afectiune, incerc sa il ascult cand are o problema, dar pe zi ce trece devine tot mai nepasator. El spune ca e doar relaxat intr-o relatie pentru ca asa s-a obisnuit in fosta relatie datorita fostei prietene(tot asa "relaxata"). Practic suntem impreuna, dar tot singura ma simt.Se distreaza singur, face planuri de unul singur. I-am spus ca ma deranjeaza, ca totusi suntem un "cuplu". Replica a fost "Si tu poti sa te distrezi singura"Mi-a spus ca pentru a rezista langa el am nevoie de tarie psihica.Suntem doi oameni orgoliosi, dar eu am lasat de la mine crezand ca o sa fie mai bine. M-am cam saturat sa il vad atat de "relaxat" reprosandu-mi tot mie ca ma implic prea mult.Sincer nu stiu exact ce sa fac.Am nevoie de niste opinii.Va multumesc...

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Este nepasator, pur si simplu. A dat peste o "proasta", scuza-mi expresia, care ii suporta toate, si nu-l intereseaza decat propria persoana. Si poate te mai si inseala, nu bag mana in foc pentru asta, dar avand in vedere tot ce-ai zis despre relatia voastra...
Sa fiu eu in locul tau, nu as accepta aceasta relatie unilaterara.
Intr-o barca vaslesti cu amandoua vaslele, altfel te invarti in cerc.

11 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Probabil el s-a obişnuit cu tine aşa, dacă ai încercat să vorbeşti cu el şi comunicarea e defectuoasă, nu ai ce face. O chestie l-ar putea trezi, dacă ai fi relaxată cum zice el. SĂ vezi cum reacţionează, va fi ceva neobişnuit. Dar fi foarte " relaxată", mai mult decât e el. Să vezi poate aşa ajunge să-şi dea seama. Tu nu eşti fosta lui prietenă, tu eşti tu, asta ar trebui să ştie şi el! Baftă!

| Hmmmm a răspuns:

Sunteti impreuna doar d 2 luni.asta e f putin timp, zic eu.si iti explic si dc.
el poate nu a avut inaintea ta o relatie d f mult timp, poate s-a obisnuit singur. poate e genul d persoana careia ii trebuie timp sa se ataseze d cel d langa el, poate are nevoie d mai mult spatiu intr-o relatie, poate nu isi arata sentimentele asa cum o faci tu. poate ca fosta lui prietena l-a dezamagit mult prea tare si d asta ii e frica sa se implice asa din prima acum. poate are nevoie sa te cunoasca mai bine si pentru asta are nevoie d mai mult timp.
si eu sunt genul d persoana care nu se implica atat d mult din prima.sunt constienta d faptul ca abia dupa 2 luni d zile dispare acea euforie d la inceput si abia dupa ce dispare acea euforie poti cunoaste cu adevarat o persoana.si eu am nevoie d timp pana sa am incredere in cel d langa mine, nici eu nu imi exprim sentimentele prin cuvinte ci prin fapte, prin gesturi.si eu am nevoie d spatiu intr-o relatie si si eu merg la diferite petreceri fara iubit.sunt constienta d faptul ca daca sunt impreuna cu cineva nu inseamna neaparat ca trebuie sa fiu langa el 24 d ore din 24, am si eu planuri separate care ma privesc doar p mine. mi se pare normal.am si o viata proprie si si o viata alaturi d el.
poate te grabesti. poate ar trebui sa lasi sa vina totul d la sine, sa o iei mai usor.lasa-i spatiul d care are nevoie, intelege-l si incearca sa te apropii incetul cu incetul d el.incearca sa nu ceri totul din prima.cu timpul se va atasa d tine, iti va arata ca te iubeste, asta daca intr-adevar te iubeste.
stai d vb cu el despre asta, cu calm.nu ii reprosa ceea ce face ci incearca sa aflii care este motivul pentru care face ceea ce face.incearca sa fi in primul rand prietena, amica lui si dupa asta iubita.

| Musiclove18 a răspuns:

Asta crede el ca e serios? Scumpa mea, daca deja de la 2 luni aveti genul acesta de probleme nu stiu ce sa zic.inseamna ca nu e cel potrivit pentru tine.Inceputul unei relatii trebuie sa fie ca o joaca pe campia insorita nu pe campia cu tunete si fulegere.Eu sunt cu prietenul meu de 4 luni insa el tot asa se comporta ca la inceput:afectuos, iubitor, atent.nici numa gandesc altfel.Nu vreau sa fii dezamgita de ce urmeaza dar cred ca e timpul sa porti o discutie face to face cu el. Spune'i ca daca nu e gata sa fie intr'o relatie serioasa e mai bine sa nu fie in una si sa te compare cu fosta lui prietena mi se pare nasol de tot si ce daca ea era relaxata. Ea e ea tu esti tu si trebuie sa te trateze diferit pentru ca sunteti diferite. Sper ca ti'am fost de folos, vb cu el si daca nu ajungeti nicaieri si nu vezi schimbari pune'i punct si gata.Stiu ca e ceva odios dar pentru binele tau:*Sa ma anunti cum ai rezolvat:*>big grinbig grin

| aangelia a răspuns:

Isi bate joc de tine. nu cred ca stie ce inseamna "relatie serioasa" happy

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Asta imi facea mie my ex.renunta la relatie pana nu o face el.mie asta mi s-a intamplat si crede-ma...am plans, nu am vrut sa accept dar dupa aia am renuntat nu am avut ce face...

| dede16 a răspuns:

Intreaba`l ce inseamna "serios" pentru el. Da, are libertatea sa se intalneasca cu prietenii dar asta nu inseamna ca pe tine trebuie sa te neglijeze si sa te lase balta.
El de fapt vrea dragoste sau asteapta s aii oferi doar o placere de durata?

| brosu a răspuns:

Întâi trebuie să afli ce vrei tu de la viaţă cu adevărat şi apoi îţi va fi foarte uşor să iei o decizie.
Poţi găsi un partener cu care să împărtăşeşti aceleaşi bucurii.

| Mistress explică:

Precizez ca nu sunt genul de prietena posesiva. Ii las foarte multa libertate.Cand e plecat cu prietenii nu il sun, nu ii cer socoteala.Nu il sufoc.Ma deranjeaza ca are mereu alte prioritati, si prefera sa se distreze cu altii. N-am mers niciodata undeva impreuna. Spune ca se distreaza mai bine singur.Eu inteleg si libertatea in cuplu si relaxarea. Dar detest nepasarea.

| Mistress explică:

Eu ii acord libertate.Acum e la mare(fara mine, normal) si nici un telefon nu a dat in 3 zile desi a spus ca o sa ma sune.Nu i-am reprosat pana acum mai nimic dar nici nu sunt jucaria lui. Poate mi-a cunoscut doar partea pozitiva. Poate a venit vremea sa imi cunoasca si cealalta parte. E foarte usor sa fi nepasator, sa spui "asta e" in loc sa faci ceva.

| gmihai65 a răspuns:

Incearca sa faci si tu ca el, nu te mai implica atit de tare in relatie, lasa-l sa vezi ce anume vrea de la tine, vrea o relatie de lunga durata, sau vrea doar placeri de o noapte.

| liaa a răspuns:

E normal ca dupa 2 luni sa-si doreasca sa se distreze si cu prietenii si sa mai stea fara tine nu-l poti tine tot timpul langa tine trebuie sa intelegi asta. Daca vei continua sa-i reprosezi asta o sa-l pierzi si in acelasi timp gandeste-te ca el poate nu are aceleasi sentimente ca si tine desi a fk primul pas nu inseamna ca deja te iubeste.Acorda-i putina libertate si vezi cum va evolua relatia