| Lacrimi_8925 a întrebat:

Sunteti pro sau contra AVORT?
argumentati raspunsu happy

am pus intrebarea asta pentru ca mai multi m`ati cam sfatuit sa fac AVORT :-

Răspuns Câştigător
| swet girl 22 a răspuns:

Sunt contra pentru ca omori un suflet de copil nevinovat, pentru ca este cel mai mare pacat pe care il poate face o femeie, pentru ca nu trebuie sa plateasca copilul pentru greseala parintilor etc.

iar in cazul in care nu ai cu ce creste copilul nu uita ca dumnezeu are grija si sigur te va ajuta, iar daca faci avort o sa ai constiinta patata toata viata:d

22 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Contra, dar nu o sa incerc eu sa te conving ce sa faci tu. Nu o sa-ti spun ca este pacat, pentru ca pacat este si sa faci sex cu altcineva decat sotul tau, pentru ca pacate am si eu destule ca sa mai arat cu degetul pe altcineva. Nu o sa-ti spun nici ca avortul nu este ca si o extractie de masea, ca ceea ce vor scoate macelarii aceia din pantecele tau nu este o masa amorfa de celule ci o fiinta simtitoare, ca tu vei fi anesteziata si nu vei simtii nimic, dar cel ce creste in tine va simti cum va fi sfasiat de chiureta.
Fa tu ceea ce vrei sa faci, la urma urmei tu trebuie sa traiesti cu urmarile deciziei tale nu noi.

| Razvan a răspuns:

Daca ai 17 ani si esti insarcinata, da

| elasexygagica a răspuns:

Eu sunt pro avort si sunt sigura ca avorturile nu au fost degeaba legalizate, dc sa te chinui cu un mucos la varsta frageda care o sa iti strice viitorul: adio scoala, adio iesiri cu baietii, prietenii, petreceri sad ( nu ar fi pacat?), mai bine avortezi si iti continui viata mai departe, gandeste-te operatia de avort o sa doara, dar o sa dureze maxim o ora in schimb cu copilul te vei chinui toata viata... tu alegi, si data viitoare foloseste prezervativ

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Contra avortului.
Vei omori un suflet care nu este vinovat pentru faptele tale, si in plus vei face un mare pacat.
Gandeste-te de 2 ori inainte de a trece la fapte.

O zi frumoasa.

| raisa1993maria a răspuns:

Contra avort, in primul rand ucizi un suflet nevinovat, o sa il ai pe costiinta tot restul vietii, copilul simte toata durerea provocata de un avort ceea ce este insuportabil numai cand te gandesti, nu merita sa ucizi un suflet pentru greseala ta, in cel mai rau caz il nasti si il dai catre un centru de plasament unde sa fie ingrijit, sa aiba dreptul la viata!

| Mihai7best a răspuns:

Daca ai unde sa stai, o situatie financiara buna si sa te casatoresti cu respectivul care te-a lasat insarcinata nu fa avort oh go on dar daca esti inca la scoala nu ai dat bac-ul mai bine fa avort pentru ca daca nu o sa iti fie extrem de greu singura cu un copil

| valThina a răspuns:

Sunt contra chiar daca am fost nevoita sa fac tocmai pentru ca trebuie sa renunt la sc.si venea si bacu... ceea c nu vroiam.ai grija d tine :*

| BeHappyForMe a răspuns:

Eu sunt contra si sa zic de ce eu am un bebe de 9 luni si s-a intamplat sa il conecp in timpul clasei a 12 cand eram la o luna de bac, bebele avea 1 luna fix, prietenul meu, ai mei si toti din hjur cu execptia catorva prietene mai deschisi la minte mi-au zis sa fac avort insa eu nu am vrut si nu avea o situatie buna, urma sa dau la faultate dupa bac, eram tanara aveam 19 ani, prietenul meu la fel si uite ca pana la urma sa nrezolvat am dat bacul, am intrat la facultate la medicina, am luat si toate examenele sin dupa prima sesiune dupa 2 zile dupa ce s-a terminat am nascut si pe bebe un pui mic de 2. 070 a fost cel mai frumos lucru care mi s-a intamplat si de tunci tot continui sa ma bucur de el in fiecare zi.Acum cateva saptamani a zis pentru prima data mama a fost cea mai mare bucurie din viata mea.Eu am gandit ca el nu are nicio vina de ce s-a intamplat de ce sa plateasca el pentru greseala noastra(a mea si a prietenelui meu). Acum sunt anul 2 la facultate am fost la toate cursurile, bebe ramane acasa cu ai mei pe ramand ca lucreaza si ei, iar cand vin acasa ma descurc eu cu el, si ne-am si casatorit intre timp.Deci in conluzie eu consider ca nu ar trebui sa faci avort in nici un caz, trebuie sa te gandesti ca ai in tine darul vieti, este si pacat.Am o prietena care a facut avort si a regretat doi ani de zile nu mai era aceiasi persoana era tot timpul retrasa, inchisa in ea, avea constinta incarcata, apoi a facut un bebe si parca a revenit din nou la viata, a renascut eu zic sa te gadesti bine, intr-o zi copiliasul iti va multumi, si daca nu ai conditii sa-l ti mai bine il duci la un orfelinat decat sa-l ucizi gandeste-te.

| mihaa a răspuns:

Mihai7best asculta sfatul lui, si eu am acceasi parere,-d-zeu ne-a lasat liberii arbitrii, e adevarat e pacta dar,, asta ee viata decat sa sufere mikutul mai bine platestii pentru pacat

| swet girl 22 a răspuns:

Ms pentru funda

succeslove struck

| mispis a răspuns:

Contra avort! Poate ca nu ai cum sa-l intretii dar ai putea sa cauti o familie pentru el(sa nu-l dai la casa de adoptiestraight face), dar sa cauti tu, sa fii sigura ca ajunge pe maini bune.Totusi,ar trebui sa lupti pentru el si sa nu-l dai.Solutia de mai sus e in caz ca nu ai cum/cu ce sa-l intretii. Dar in nici un caz avortul! Daca te gandesti un pic, el e un om pana la urma si ca toti oamenii, are drepturi.Deci,are dreptul sa traiasca. Iar daca tu il 'omori' ce rezolvi? Iti va ramane pe constiinta si poate nici nu vei mai putea avea copii.Nici nu-mi pot imagina cat de greu iti este acum, cred ca esti dezorientata, dezamagita... dar sper sa se rezolve totul si sa fii fericita in curand:*. PS:Imagineaza-te cu el in bratelove struckVei uita de toate cand il vei tine in brate si nu-ti va parea rau ca l-ai adus pe lume. Te vei indragosti pe loc de el pentru ca bebelusii sunt atat de dragalasilove struck. Da stiu, un bebelus implica si mult stres si alte chestii de genul dar cand va rosti"mama", cand va merge pentru prima oara va fi de neuitat.
[De exemplu, eu am avut grija de sora mea pana la varsta de 3 ani si nu a fost deloc rau, era asa scumpa cand dormea si radea in somnlaughingsau ii faceam faza cu:merge baba intr-un salon...si apasa pe un buton.Sa vezi atunci cum radea iar eu eram asa mandra ca am crescut-o pana la 3 ani.Parintii mei erau la serviciu si nu aveau timp sa stea cu ea. Aveam 9 ani atunci cand s-a nascut ea.Deci cred ca si tu te vei descurca.
Asa ca, nu avorta, te rog mult!

| adina_8849 a răspuns:

Sunt contra avorturilor dar daca nu ai cu ce sa-l cresti mai bine nu il aduci pe lume, ca doar il chinui pe aceasta planeta si e pacat.mai bine astepti momentul potrivit. dar daca ti-l doresti eu zic sa-l faci sa nu traiesti cu vina ca ai omorat o fiinta umana poate cu timpul vei avea si cu ce sa-l cresti. dar sa nu-l lasi pe drumuri sau ceva de genul.

| aripifrante a răspuns:

Eu scriu o carte despre asa ceva.Pacat de tine.Sunt contra, normal!

| pauladrian a răspuns:

Both. Daca nu ai cu ce sa-l intretii faci avort...

| Dee0tzaA a răspuns:

Sunt perfect de acord cu Mihai7best. Nu iti va viata grea, dar mai ales nu ii fa viata grea copilului tau. Daca nu tiai terminat scoala, te-as sfatui sa faci avort, pentru ati face tie un viitor tie, ca apoi sa poti oferi sansa unei vieti frumoase copilului tau. Dar oricum tu stii cel mai bine cum e viata ta, ce vrei de la ea, cum vrei sa o traiesti. Gandeste-te bine, nu te lasa influentata de nimeni ca mai tarziu sa nu dai vina pe anumite persoane... pune tot intr-o balanta, vezi ce avantaje si dezavantaje ai. Sper ca te-am ajutat cat de cat.

| puisor25 a răspuns:

Eu an contra suntra nu te lua dupa capul la alti daca ai cu ce creste copilul atunci lasa-l

| ddelia14 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu faci avort deoarece te vei gandi totdeauna ca ai avut un copil pe care l-ai omarat asta este ca o crima care este neinterzisa. poate dupa avort de vei simti bine ca ai scapat de el sau ea dar foarte multe femei nu au mai putut face altii deoarece se gandeau :daca nu voi avea grija de el, eu pe unul l-am omarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei buna Lacri eu te sfatuiesc sa nu faci avort pentru ca un copil este o binecuvantare si in plus e pacat foarte mare; te rog gandeste-te bine la ceea ce tiam spus ...pa ai grija de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CONTRA. Un copil este o binecuvantare de la Dumnezeu. Haideti sa fim responsabili de faptele noastre. Impreunarea dintre barbat si femeie a fost lasata pentru nasterea de prunci, nu pentru a ne satisface noi placerile egoiste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una sunt inpotriva avortului! gandeste-te de ce sa omori un suflet nevinovat? si mai gandeste-te la un lucru, daca oamenii care te influenteaza ar fi in situatia ta? cred ca nu ar face avort.si poti orcand sa-l dai spre adoptie? in cate luni esti insarcinata?

| madalina56 a răspuns:

Daca crezi ca o sa poti sa intretii un copil si daca ai varsta poytrivita at nu face avorth... dar daca nu tzia terminat studiile sau daca eji prea mica sau alte motive fa avorthappy

| r03hp a răspuns:

Eu nu te-am sfatuit sa faci avort pentru ca este un lucru bun... ci pentru ca la varsta ta un copil nu este exact ceea ce iti trebuie. Ai 17 ani si la varsta asta sunt prioritare alte lucruri. Ti-am zis. alegerea este numai a ta, si ar fi o alegere minunata daca ai hotari sa pastrezi sarcina, insa trebuie sa fii pregatita pentru multe schimbari.