| mateibasarab a întrebat:

Timp de o luna am intretinut relatii sexuale protejate cu prietenul meu fara probleme. acum doua saptamani am inceput sa am niste usturimi atunci cand urinez, si am fost diagnosticata cu infectie urinara cu ecoli.am inceput tratamentul cu ciprinol si voiam sa intreb daca pot intretine relatii sexuale cu prietenul meu in continuare, fara a'mi agrava infectia.si inca ceva, aceasta infectie a fost cauzata de sex oral?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa folositi prezervativ in timpul tratamentului.
Infectia asta nu este data de sex oral, ci mai degraba de constipatie, fiindca sunt germeni de tip intestinal. e posibil ca in timpul actului sexual sa antrenati germeni de pe vulva ta sau de pe scrotului lui care sa patrunda in caile urinare. de aceea este foarte important sa va spalati foarte bine amandoi inainte de sex si tu sa urinezi la cat mai scurt timp dupa sex (ca sa speli uretra).

| gabriella85 a răspuns:

Protejate(te referi la prezervativ?),daca ai luat anticonceptionale puteai lua fara probleme acea infectie,si este posibil sa aiba si iubitul tau,asa ca te sfatuiesc ca pana nu termini tratamentul sa nu mai intretii relatii sexuale(asa recomanda si medicul),si eventual si iubitul sa faca niste analize,infectia se poate face si de la o igiena intima precara sau maini murdare, ai mare grija daca partenerul are infectie, ai sanse peste 80%sa iei iar microbul.sanatate!

| AFR81 a răspuns:

Cel mai bine intrebi medicul care te'a diagnosticat.

| secsilicioasa a răspuns:

Pai laughing infectia pe care o ai u este jos nu? deci ce treaba are gura cu p...a?tongue

| FlorenceVi a răspuns:

Nu, nu se agraveaza din moment ce tu respecti tratamentul de la medic. nu are nicio treaba oralul cu infectia urinara, prin oral se transmit alte boli, chiar si virusul HIV. revin... spala-te jos cu infuzie de musetel (curata vaginul), foloseste irigator vaginal (personal) si bea multe lichide ca sa elimini toxinele si sa-ti cureti corpul. si foarte importanta este igiena: obligatoriu de 3 ori pe zi (de dimi, pranz si inainte de somn) + spalare dupa ce elimini bolul fecal. Funditzoi? big grin

| mateibasarab explică:

Dati'mi si mie un raspuns concret va rog.se agraveaza infectia sau nu?