| Swal a întrebat:

Tinand cont de faptul ca multa lume (adulta) ia in ras chestia cum ca un copil de generala sa zicem clasa a 8-a se indragosteste de o fata sau viceversa as vrea sa va intreb daca dragostea adevarata se intalneste in anii de generala, liceu sau dupa varsta de 20 de ani cand deja esti adult si hotarasti singur pentru tine? Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Forev3rAlone a răspuns:

Eu una spun ca da, dragostea nu are varsta, insa treaba mai este si alta.Cand ai o varsta mai mica, nu prea stii ce e iubirea.Vezi o fata sau un baiat furmos care se comporta dragut su tine, si tragi concluzia ca il/o iubesti, cand de fapt doar tii la ea/el.
La o varsta mica, dragostea e mai mult un capriciu, o dorinta.Esti cu capul in nori, si poate treci prina mana unor fete/baieti crezand ca esti inragostit/a dar de fapt nu esti.Desigur, daca tu crezi ca esit, nu poti face nimic.Ca exista un inceput la toate.
Este o diferenta cand esti tanar si cand esti matur.Dar pansa sa te indragostesti cu adevarat, o sa mai dai de cativa/cateva.Si apoi iti vei da seama ce este iubirea.winking

8 răspunsuri:
| Patr??el a răspuns:

Parerea mea este ca varsta de 20 de ani, este deja una cam ''avansata'' ca sa-i zic asa, pentru a simti o dragoste adevarat.Singurul lucru cu care explic parerea mea este ca deja ai o anumita maturitate,vezi lucrurile altfel,incerci sa-ti stapanesti sentimentele pana prinzi incredere,sau pur si simplu, nu-ti mai arde asa intens de o iubire naiva, plina de dragoste, fara presiuni, fara obligati.De acea,iubirea adevarata se intampla cand esti mic,cand esti tanar,cand nu ai griji, cand esti impins de un fel de adrenalina ciudata sa faci tot ce iti sta in cale pentru o persoana, sa iubesti fara limite, sa crezi orice cuvant, sa daruiesti tot ce ai.Si intr-un cuvant, asta inseamna si iubirea adevarata.Sa iubesti persoana de langa tine fara vreo grija, cu toata incredere pe care o ai! happy

Take care! Craciun fericit.

| Simonaaaaa a răspuns:

Se intampla cand se intampla, nu conteaza varsta! Spre exemplu am o prietena a carei parinti sunt impreuna de cand el avea 16 ani si ea 14, in concluzie nu conteaza varsta!happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E o joaca la clasa a -8-a, e frumos la liceu si cel mai stabil dupa 20 de ani; atunci vezi ce-i poti oferi cu adevarat si cat esti de serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acel adult, nu are nici pic de gandire.Inimii,nu ii poti dicta sau pune intrebari.Craciun fericit si LA MULTI ANI!

| XyYx a răspuns:

Eu cred ca dragostea adevarata o gasesti dupa 19-20 ani. Atunci gandesti altfel, vezi lucrurile intr-un alt mod, cauti ceva serios, stabilitate si siguranta.

In schimb cand esti mai mic traiesti intr-adevar o dragoste, dar o dragoste adolescentina, cu nebuniihee hee si tot felul de lucruri frumoase, dar atunci esti la varsta la care iti doresti sa experimentezi, si sa cunosti si alte persoane, sa vezi ele cum gandesc, gandesc asa, sau asa, sau intr-un alt mod.
So, in concluzie, dragostea adevarata apare la maturitate, atunci cand stii cu adevarat ce iti doresti la viata, si de la persoana de langatine. Bafta

Craciun Fericit!

| CristianAnonymous a răspuns:

Dragostea nu tine de varsta sunt si batrani de 80 de ani care se iubesc, dragostea nu are varsta si de la clasele IV poti sa te indragostesti eu din clasa VII-A m-am indragostit si mi-a placut acel sentiment deci DRAGOSTEA NU ARE VARSTA!

| Help4you a răspuns:

Dragostea nu are varsta sau valabilitate, cunosc persoane care sunt impreuna si au fost prieteni si iubiti din clasele primare, tot tine de voi, de caracter, de clase sociale, de anturaj, etc. Nimeni nu poate sti ce va rezerva viitorul.winking

| adriang95 a răspuns (pentru Help4you):

Ai grijă...în școala generală asta se numește încredere. Abia de la 17-18 ani știi ce sunt alea sentimente pentru că abia când intri la liceu treci prin „criza adolescentina" care îți stimulează emoțiile... Dacă nu te gândești la cine ești, la cine ai fost la vârste fragede, nu îți poți da seama.
De asta se ia în râs, pentru că așa și este!