| anastassia a întrebat:

TPU am o problema in urma cu cateva zile eu si prietenul meu ne-am agitat unul pe altul insa nu s-a ajuns la penetrare, deoarece sunt virgina, insa menstruatia mi-a intarziat aproximativ 10 zile, stiu ca nu pot ramane insarcinata fara penetrare insa mi-e frica, daca are cumva legatura cu asta.va rog raspundeti-mi concret.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti ramane insarcinata fara penetrare daca sperma sau lichid preejaculator ajung pe vulva ta. Daca "agitatie" inseamna masturbare reciproca fara prezervativ cu ejaculare pe organele tale genitale externe, exista posibilitatea sa fii insarcinata. Fa-ti un test de sarcina si apoi mergi la un ginecolog. Daca ai himenul intact, nu te va consulta ca pe femei dar iti va face o ecografie pentru a vedea cauza intarzierii.

| MikyMi a răspuns:

Daca n-ati avut un contact sexual propriu zis, stai linistita ca nu esti insarcinata!
Poate e doar o dereglare, o raceala, sau ceva.e bine sa faci un consult ginecologic daca nu mai apare menstruatia.
Multa sanatate!

| PrecioussGirl a răspuns:

Stai mei linistita nu vad ce legatura ar putea avea. esti la varsta adolescentei este normal ca mentruatia se nu fie reglata si sa mai intarzie sau altceva. happy

| kaylla a răspuns:

Nu are nicio legatura! Intarzierea poate fi de la o dereglare hormonala sau o usoara raceala. Ar fi cazul sa mergi la un doctor ginecolog sa te consulte. Inainte de aceasta intamplare iti venea menstruatia regulat tot timpul? Uneori mai sunt mici dereglari sau daca ai luat anumite pastile care iti pot intarzia menstruatia. Nu-ti face griji ca nu ai motive de ingrijorare din cauza prietenului tau! Bine ar fi totusi sa te duci la un ginecolog sa te vada!

| anastassia explică:

Nu il aveam regulat insa, am fost la ginecolog unde mi s`a spus ca sunt perfect sanatoasa...insa am fost inainte de a imi intarzia, oricum am uitat sa mentioz faptul ca am oarecum dureri menstruale insa menstruatie propriu zisa nu

| anastassia explică:

Nu a avut loc niciun fel de contact de acest gen, fiind cu hainele pe noi...