| Dana_Alina_1997 a întrebat:

as vrea sa stiu dacă poți ramane gravida fara penetrare ci doar cu petting, mentionez ca sunt virgina, sunt speriata deoarece mi-a întârziat menstruația si la petting iubitul meu m-a atins câteva secunde cu penisul in zona labiilor.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si baiatul/barbatul cu care intentioneaza sa intretina contacte sexuale, indiferent de varsta lor, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi bine ca fiecare fata (in special fata) inainte de a intretine un contact sexual neprotejat, sa fie deja informata ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca cele 2conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand INFORMATIA principala se refera la faptul ca fata/femeia poate sa ramana insarcinata, NUMAI daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in cele 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei care poate fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. Neinceperea sangerarii menstruale in cazul tau se datoreaza cel mai probabil faptului ca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT ori din cauza faptului ca ai ciclu menstrual de putin timp, ori din cauza unor dereglari hormonale produse pe fondul unei activitati incorecte a glandelor endocrine. Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a exista o sarcina se poate elimina in totalitate. Multa sanatate!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-a atins pe labii, taman la intrarea in vagin, in timp ce ejacula, da, este posibil ca tu sa fii insarcinata, doar daca erai in perioada fertila.

| Dana_Alina_1997 explică (pentru Violleta2022):

El nu a ejaculat deloc...

| lpavel a răspuns:

NU! Nu poti ramane insarcinata! Doar daca vreo musca a carat cu galetile ei niste sperma in puta ta cand dormeai laughing

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu cred ca poate fi vorba de sarcina in caz de petting. Probabil iti intarzie din alte motive.

| nicusor222 a răspuns:

Draga Alina, treaba e in felul urmator. Daca tu esti virgina si faci asa ceva e ok dar trebuie sa stii cateva lucruri. In primul rand, prietenul tau nu are voie sa atinga labile sau pe langa ea daca are sperma pe el sau a ejaculat inainte, asa ceva nu are voie, mai e o chestie tongue Nu pune mana de la penisul lui, daca e ejaculat si sa o duci la a ta. Nu ar fi posibila o sarcina pentru ca spermatozoizii mor in aer, dar hai sa nu facem asa ceva ca nu prea e bine. Daca vrei adrenalina, fai da pana la ejaculare. tongue Dar hai sa gandim pozitiv, ca daca faci asa de acum, cand ai incepe viata sexuala? Cred ca nu dai in nebunie ca disperi de fiecare data! tongue Asa ca stai calma

| Dana_Alina_1997 explică (pentru nicusor222):

El nu a ejaculat nici înainte nici dupa asta

| nicusor222 a răspuns (pentru Dana_Alina_1997):

Atunci nu ai treaba.

| DepravatRo a răspuns:

Daca tu ai douaj' de ani, cat zice nick-ul tau si pui intrebare asta, ai o mica problema de picaj neuronal.

| MerkedesPlacintzikaDouajdamilioane a răspuns:

E sansa si daca vine o picatura in contact cu vaginul, spermatozoizii inoata, nu stau laughing astia care ziceti ca nu se poate, mai puneti si voi mana pe o carte, mai faceti si voi un cornet de seminte, ceva.

| lpavel a răspuns (pentru MerkedesPlacintzikaDouajdamilioane):

Mai fa si tu putin sexulet si nu mai citi atat ca vei ramane numai cu ce ai citit... laughing

| MerkedesPlacintzikaDouajdamilioane a răspuns (pentru lpavel):

Frumosule, sunt anul 2 la medicina, cand eu faceam "sexulet" cum zici tu, tu habar nu aveai ce e aia

| lpavel a răspuns (pentru MerkedesPlacintzikaDouajdamilioane):

laughing asta-i prea tare! Ce te face sa crezi ca ai fi mai in varsta ca mine? Mai esti si la medicina si nu stii ca asa nu poate sa ramana insarcinata e cu semnul intrebarii? big grin credeam ca stii doar ce citesti dar dupa cum zici mai si studii big grin Felicitari tine-o tot asa laughing