| anonim_4396 a întrebat:

TPU help!
perioada fertila este si inainte de ciclu? funda. cu cat inainte.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

In fiecare luna ai ciclu.Acest ciclu este modul in care corpul tau elimina un ovul nefecundat.Imediat ce a fost eliminat acest ovul,apare un altul,care este imatur.
Toate acestea se intampla in timp ce tu esti la ciclu.
Cand ciclul ti s-a terminat,acel mic, nou si imatur ovul, incepe sa se dezvolte si sa se maturizeze.Cand este pe deplin dezvoltat inseamna ca esti la ovulatie,deci in perioada fertila, moment propice pentru a ramane insarcinata.
Daca nu ramai insarcinata, acest ovul isi pierde vitalitatea si il vei elimina la urmatorul tau ciclu.
Perioada fertila o poti calcula de aici:
http://www.seximus.ro/articole/calcul_perioada_fertila.php
E bine, totusi, sa stii ca metoda calendarului a lasat destule fete si femei insarcinate.Foloseste prezervativ.

| mona a răspuns:

Inainte si dupa ciclu ai zile fertile

| buburuza2 a răspuns:

Da, pai dupa 14 zile dupa ce s-a terminat menstruatia!:*