| Alex a întrebat:

Un baiat are 24 ani. El este in primul an de master. El este singur si a avut numai o prietena (iubita). El si fosta prietena lui s-au cunoscut in oras printr-un prieten comun. Relatia lor a durat o luna si o saptamana. El este balbait deoarece s-a nascut asa, nu-i vina lui. El nu s-a sarutat frantuzeste cu nicio fata (nici cu fosta prietena lui) si in concluzie nu stie sa sarute frantuzeste. El este virgin, adica nu a avut relatii sexuale cu nicio fata. El ii este frica sa ramana singur toata viata. Acest baiat este timid si emotiv. El este heterosexual. El se gandeste ca parintii lui nu sunt mandrii de el ca nu avut o relatie de lunga durata, stabila si serioasa. El s-a intalnit cu cateva fete de pe internet. El a avut numai prima intalnire cu fetele de pe internet.

E rusine ca el a avut numai o relatie?

E rusine ca nu stie sa sarute frantuzeste si nu s-a sarutat niciodata frantuzeste cu nicio fata?

E rusine ca este balbait? Baiat balbait este un baiat care are un defect prea mare pentru fete? Fetele nu vor sa aiba o relatie cu un baiat balbait? A fi balbait este un defect prea mare ca sa nu aiba o relatie cu o fata?

E rusine ca el e virgin, adica nu a avut relatii sexuale cu nicio fata?

E rusine ca e timid si emotiv?

Ce parere au fetele despre el?

Ce parere aveti despre acest baiat?

Pe viitor, ce trebuie sa faca el ca sa fie spre binele lui?

Acest caz e real. As vrea pareri sincere, dar fara jigniri. Va rog! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| bloodfrozen a răspuns:

Nu este rusinos ca a avut o singura relatie. Problema, in cazul asta, poate sa nu fie neaparat la baiatul in cauza, ci la ceilalti.

Nimeni nu s-a nascut invatat. Toti invatam pe masura ce experimentam. Sarutul frantuzesc nu este caracterizat de vreo tehnica aparte pe care toti o urmeaza, fiecare saruta in functie de ce simte. Va descoperi asta la momentul potrivit.

Faptul ca este balbait se poate vindeca. Asta nu este o trasatura cu care te nasti, ci este una dobandita pe parcursul vietii. Faptul ca tu ai spus ca baiatul are impresia ca parintii lui sunt rusinati de el poate reprezenta una din cauzele care ar fi putut crea o trauma, care mai departe sa se manifeste sub forma de balbait. SAU, poate sa fie o alta experienta/trauma traita pe vremea cand era mic, un evenimeniment pe care nu si-l mai aminteste. Faptul ca este balbait nu este nicidecum o rusine. Intr-adevar, la un anumit nivel, poate sa fie enervant (dar depinde de cat de avansat este), dar asta se corecteaza in timp. Daca fetele vor sau nu sa aiba o relatie cu un baiat balbait depinde de fata. Fiecare are o parere diferita despre aceasta "problema".

Nu este o rusine ca nu a avut vreodata relatii sexuale cu o fata. Toate vin la timpul lor.

Fiecare dintre noi avem o doza de timiditate si emotivitate (asta nu este o rusine), faptul ca unii din noi nu arata lucrul asta e altceva. Timiditatea vine din lipsa de incredere in sine, iar asta se poate rezolva.

In primul rand ar trebui sa nu mai puna la suflet tot ce spune lumea. Oamenii pot spune multe lucruri rautacioase si neadevarate. El trebuie sa stie ceea ce-si doreste de la viata. Trebuie sa invete sa creada in el, sa-si urmeze idealurile fara sa se lase descurajat de cei din jur. Trebuie sa vorbeasca cu parintii lui despre sentimentele pe care le are. Trebuie sa-si aleaga prietenii cu grija. pentru ca ei reprezinta un rol important in viata ta si te pot ajuta sau, in caz contrar, te pot rani...

Sper ca te-am ajutat. happy

3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

In primul rand nu are de ce sa ii fie rusine de absolut nimic,are timp sa invete sa sarute,sa faca dragoste,sa aiba relatii,sunt si fete cuminti si sigur una e pentru el. cand vine vorba de timiditate eu nu vad o alta solutie decat stapanirea pe sine,adica sa isi puna intrebarea: de ce sa-mi fie rusine? persoana cu care vorbesc e tot om ca si mine,ca sunt balbait? nu e nimic sunt om normal am maini, picioare, etc iar faza cu balbaitul se poate corecta si la fel totul depinde de el.ce nu am inteles e de unde stie ca e heterosexual daca nu a avut nici o experienta sexuala?

| ZambetuCulorilor a răspuns:

Nu ar trebui sa ii fie rusine.sad. chiar daca nu a facut toate astea pana acum orice are un inceput.mai ales ca nu este vreun handicapat sau ceva ci doar un tip normal...nu ar trebui sa il judecam doar din aparenteoh go on

| Ali191 a răspuns:

E super, cred ca multe fete s-ar indragosti de el!
fundita?