| Alex a întrebat:

Salutare!
Problema mea este ca sunt singur la 26 ani, adica fara prieteni buni, fara gasca si fara iubita. Tin legatura cu un fost coleg de liceu, dar ne intalnim rar. Am terminat facultate, specializarea "Autovehicule rutiere" acum 2 ani si masterul "Legislatie privind siguranta transporturilor" in iunie 2013. Sunt din Constanta si n-am gasit niciun job in domeniul meu. Parintii mei n-au putere financiara ca sa ma ajuta cautand locuri de munca in alt oras. Am lucrat 2 luni ca lucrator comercial. Dupa ce am terminat facultate, am facut practica la o reprezentanta auto 2 luni. Dupa finalizarea masterului, am inceput sa fac practica la o statie inspectiei tehnica periodica tot 2 luni si trebuie sa ma duc la Registrul Auto Roman din Bucuresti ca sa dau un test scris si practica. Mi-e frica de acest examen deoarece daca nu iau mi-e frica de reactia parintilor mei, prieteniilor de familie, rudelor mele etc. Am depus CV-uri la mai multe firme si am fost si la targuri de joburi. Am fost chemat la interviuri si n-am reusit sa ma angajez. Problema mea este ca am probleme de vorbire si sunt timid. Cand eram copil, am fost prieteni cu cei din cartier si la un moment dat, m-au scos din gasca. La scoala generala si la liceu, colegii au ras de mine si n-am reusit sa fac prieteni. In timpul facultatii, colegii erau mai buni si am facut prieteni. Prima data am fost prieteni cu colegi din specializarea mea si ei faceau lucruri ilegale. Parintii mei au aflat si mi-au interzis sa ies cu ei. A doua oara am fost prieten cu un coleg din alta specializare si ma intelegeam bine si cu el si cu iubita lui. El se intelegea bine si cu un coleg din specializarea lui. Dupa un timp, nu mai tineau legatura. Din cate am vazut eu, el si iubita lui nu aveau pe nimeni. Am facut o greseala, adica m-am dat la iubita lui si dupa ce a aflat, el n-a vb cu mine o luna si imi pare rau. Dupa ce a trecut acesta luna, m-au iertat. Parintii mei nu au fost de acord cu prietenia mea cu ei pentru ca au zis ca sunt pe interes. Eu aveam masina si ne plimbam de fiecare data cu masina mea. Si parintii iubitei lui au fost cu masina mea la plimbare si la cumparaturi. Am fost si la Adamclisi cu masina mea. Parintii mei sunt suparati deoarece nu au platit pentru combustibil cand am iesit in oras si cand am fost la Adamclisi. Ei n-au avut masina. Parintii mei mi-au zis sa nu mai ies cu ei. Am fost la logoped cand eram la scoala generala. Am mers in timpul facultatii la o sedinta de consiliere psihologica. Si in timpul masterului am fost la alt cabinet psihologic si am facut mai multe sedinte decat prima data. Am intrerup sedintele ca am inceput sa muncesc. Din toamna, prin ajutorul nasei mele, vine o doamna la mine acasa sa ma ajuta cu problema de vorbire si vine o data pe saptamana. In legatura cu dragostea, am avut o relatie cu o fata si relatie a durat 2 luni. Mi-e rusine si mi-e frica daca pe viitor cand ma duc la intalniri cu fete ca nu stiu sa sarut frantuzeste. Cand am fost cu fosta mea prietena, nu ne-am sarutat frantuzeste. Daca afla fetele ca nu stiu sa sarut frantuzeste, o sa rada de mine si nu mai vrea sa fie cu mine. Fosta mea prietena am cunoscut-o prin fost coleg de facultate. Am facut profiluri pe diferite site-uri si m-am intalnit cu ele. N-am reusit sa trec de prima intalnire. Daca afla fetele ca n-am avut relatii de lunga durata, stabile si serioase, ele o sa aiba parere proaste despre mine. Imi place relatie serioasa, stabila si de lunga durata. Parere mea ca sunt un nimeni si un ratat deoarece cunostiintele mele (fosti colegi, rude, prieteni de familie, parintii) au noroc in viata. Ma uit pe profile lor de pe Facebook si vad ca au un loc de munca, au prieteni si un partener si ma intristez. Am fost acum cateva zile cu colegul din liceu si varul lui la un biliard si erau cupluri tineri care se sarutau frantuzeste si iar m-am intristat. Ma bate gandul sa ma sinucid deoarece cei din jurul cred despre mine ca sunt un ratat care nu are un loc de munca, n-are prieteni, n-are gasca si n-are iubita. Asta e parerea mea despre ce gandesc altii despre mine. De Revelion 2013-2014 ma duc cu parintii mei la un prieteni de familie, in loc sa fiu cu cei din varsta mea. Daca afla alti oamenii ca ma duc cu parintii de Revelion, rad de mine. Daca nu am prieteni, ce sa fac? Asta e. La petrecerea mamei mele, un prieten de familie imi zice ca ma duc la prostituate. Sa inteleg ca dansul are o parere proasta despre mine. Ma gandesc ca singura solutie este sinuciderea. Alta solutie nu exista pentru o viata normala. Cred ca oamenii (angajatorii, cei de varsta mea etc.) cand afla ca am probleme de vorbire, o sa ma respinga. Asa cred eu. In curand o sa am 27 ani si n-am realizat nimic in viata. Parintii mei ma ajuta cu problema de vorbire si cand e nevoie.
Ce parere aveti? Exista vreo solutie care sa ma ajuta? Multumesc!

7 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Probleme de vorbire au si actorii si canteretii. Faptul ca nu te-ai angajat pana acum nu inseamna ca nu te vei angaja pe viitor. Meseria ta nu presupune sa ai dictie buna.
Sa mergi la petrecere cu parintii? Care este problema? Sunt oameni apropiati si care-ti vor fi apropiati mereu. Pana cand vei gasi pe cineva adecvat.
Oamenii barfesc.Si noua ne place sa facem asta cand e vorba de alte persoane.Asta inseamna ca nu exista persoana nebirfita. Esti birfit asa cum e toata lumea. Dar viata ti-o traiesti cum vrei tu. Succes in viata!

| Florenta16 a răspuns:

Nu face asta! Nu merita sa iti iei viata, pentru ca una singura ai, doar pentru ca niste ratati de soarta vorbesc despre tine nu stiu cum si nu stiu ce. Lasa-i sa vorbeasca. Omenirea va barfi mereu. Tu, continua sa fii timid pentru ca multor fete le plac baietii timizi, si crede-ma ca nu e o rusine sa nu stii sa saruti frantuzeste. Nici eu nu ma pricep, si nu a ras nimeni cu mine. Ba chiar inainte sa ma sarut cu un baiat, sau de fiecare data cand venea vorba de asta, il avertizam ca imi plac pupicii dulci si nu mozoleli acuma cu limba-n gura la celalalt. Intelege si tu ca nu rade nimeni de tine ca esti asa mai..introvertit. Nu ai realizat nimic, zici. Ai 27 de ani, nu 85, ca sa zici ca ai trait degeaba, ai baut lapte si ai mancat paine si ai citit ziare. Cauta-ti in continuare o prietena, dar nu dispera. Daca te va intreba vreo fata de fostele, le spui adevarul, ca da, a tinut 2 luni pentru ca asa si pentru ca asa. Toti judecam, dar intr-un fel nu ar trebui. Si legat de locul de munca, incepe un an nou, si vor fii multe posturi. Nu te descurci in tara, pleaca in strainatate si te vei descurca mai bine. Incearca sa fii mai deschis cu lumea, vorbeste mult, exerseaza cu tine insuti, iesi in oras si du-te la magazin si cumpara una doua chestii doar ca sa te bagi in seama cu vanzatoarea, ca sa mai comunici. Ai 27 de ani, macar asta sa nu fie un complex al tau. Si apropo, nu rade nimeni de tine daca stai acasa si faci revelionul cu parintii. Asa fac si eu. Este timp pentru toate, nu trebuie sa iti pui lumea in cap de pe acum. Mai bine burlac acum, si vei vedea ca te vei stabila la casa ta si vei avea si sotie si copii si masina si piscina.
Stai linistit, si nu te sinucide pentru ca nu e o optiune, nici nu te taia sau alte prostii, pentru ca ai tai vor suferi enorm si nu numai ei. Nu cred ca vrei sa te planga, cand ai un viitor frumos in fata si ai fii putut sa iti faci parintii mandri de tine pe viitor.
Asteapta de la acest an nou tot ce e mai bun, cauta un loc de munca, o relatie stabila, si vei fii cel mai implinit.
Sper ca te-am ajutat, bafta si an nou fericit!

| JucărieLEGO a răspuns:

Ok. Hai sa te ajut cu sinuciderea printr-un link spre reclama de la berea Ciuc Premium.

http://www.youtube.com/watch?v=V_ol-kdagAk

Nu esti un ratat. Esti doar un fraier cu o personalitate definita de societatea defecta de azi.

| Alishia a răspuns:

Wow....pauza....ai luat-o rau de tot pe aratura(parerea mea).
Nu este o crima sa nu ai iubita sau sa faci revelionul cu familia, de ce dramatizezi? Viata e frumoasa! Ce daca atunci cand te duci la interviu scoti o mare prostie pe gura? Ei nu au ce sa iti faca, nu mai tine cont de ce cred ceilalti.
Sfatul meu:bea o sticla de ceva si mediteaza la aceasta problema, ai prea multe inhibitii iar bautura te scapa de ele, ai grija sa nu dai in coma.

| C96 a răspuns:

Salut Alex, incerc sa te ajut cat pot cu mesajul meu, am citit ce am scris si m-am intristat, dar pot sa zic ca eu sunt in aceeasi stare doar ca am 17 ani Alex, incerc zi de zi sa ma amagesc cu niste ganduri bune si sa ma consolez, nu am prieteni in adevaratul sens al cuvantului, nu prea am la cine sa ma plang sau sa ma laud sau sa vorbesc orice si sa primesc un raspuns care ma poate ajuta, am niste parinti extraordinari, dar nu inteleg de ce nu vreau sa primesc afectiune, sunt singur si eu de 2-3 ani, vreau o relatie serioasa, vreau multe lucruri, dar imi aduc aminte ca doare " Boala grava si moarte nu au solutie in rest totul este posibil " si asta incerc sa fac in tot ce fac incerc sa dau tot ce am mai bun dar mai am si cateva momente de lene si mie scarba de mine si ma tot gandesc la viitorul meu si cum o sa fiu, de cele mai multe ori plang de nervi ca stau asa si ma gandesc ca nu am acele 2-3 persoane de baza in viata mea, sa ma faca sa ma simt bine, dar sunt genu' mai singuratic si vreau sa fac totu' bine si nu este bine dar tot singur vreau sa fac, de multe ori ca sa ma calmez sau linistesc ascult Cedry2k si Dragonu' imi dau o speranta si multa ambitie, asta trebuie sa faci si tu nu trebuie sa te intrebi in ce situatie esti, mergi pana la ultima picatura cu tine incearca sa iti faci un caracter de fier cu oamenii rai si un caracter cald cu cine trebuie, eu cred in tine si simt ca o sa ai o perioada buna, nu inceta sa crezi si roaga-te la Dumnezeu el te ajuta cel mai mult, si multa rabdare, toate la timpu' lor Alex, cred in tine! AI GRIJA DE TINE ALEX!

Salut! Un an mai bun Alex!

| junkyx a răspuns:

Ești degeaba la 27 sa nu ai prieteni las-o dracu cred ca prima mea relație a fost la 12 ani

| CipryCuSueg a răspuns (pentru junkyx):

"Mare om, mare caracter"