| anonim_4396 a întrebat:

Uneori...sau poate mai mereu am o secrietie ceva mai abundenta si mai groasa, in special inainte de ciclu. poate fi vorba de o infectie chiar daca nu mi-am inceput viata sexuala? ( am inlaturat o cauza). care sunt simptomele unei infectii?

3 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Poti avea o infectie cu o ciuperca, luata de pe la strand sau datorata unei igiene precare. Secretia abundenta (cat sa murdareasca slipul) nu este normala. Alte semne ar fi mirosul neplacut si culoarea inchisa, dar nu e obligatoriu sa apara toate odata. Mergi la ginecolog si spune-i ca esti virgina inainte de control. Va avea grija la felul in care recolteaza secretia.

| psiholoaga a răspuns:

Asta doar medicul iti poate spune, dupa un set special de analize in care sa verifice integritatea si activitatea ovarelor, o ecografie vaginala, cu care sa vada daca uterul si ovarele arata ok. Asta cand iti vei incepe viata sexuala. In general, infectiile descoperite si tratate la timp nu duc la sterilitate; in concluzie, cu cat mai devreme afli daca ai o problema genitala si ce fel de problema este, cu atat sansele sa scapi fara urmari sunt mai mari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si inca ceva... pot sa nu mai am copii in viitor? stiu ca in unele cazuri de infectie exista riscul