| DeliaMaria123 a întrebat:

Nu mi-a venit ciclu de 2 luni jumate, si nu sunt insarcinata pentru ca nu mi-am inceput viata sexuala!
De la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Fetele tinere au frecvente dereglari de ciclu. Motive posibile ar fi foarte multe, inclusive o raceala sau o infectie jos. Cand iti intarzie mai mult de 12-15 zile ar trebui sa mergi la un control ginecologic.

| jmekerashu a răspuns:

Ai aici două articole foarte bune care îți vor răspunde la întrebarea ta, dar și la multe altele pe care (probabil) încă nu le ai:

- http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menstruatia/ce-este-menstruatia
- http://www.i-medic.ro/......dolescente

Pentru multe fete de vârsta ta este jenant să meargă al ginecolog (mai ales dacă e vorba de un bărbat), dar încearcă să mergi la niște consultații cu medicul de familie. Multă sănătate!